foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Time school Time schoolTime schoolTime schoolTime schoolTime school

СТОРІНКИ ІСТОРІЇ (1928 - 1997 рр.)


У 1928 році в місті Харкові були створені шестимісячні курси для підвищення кваліфікації відповідальних працівників пожежної охорони підприємств промисловості України. Для проведення занять у їх розпорядження було виділено приміщення з усім обладнанням, у якому розміщувалась Шевченківська пожежна частина. Ця двоповерхова будівля стала основою для подальших реконструкцій і нині тут знаходиться головний корпус університету (вул. Чернишевська, 94).

Начальником Всеукраїнських пожежно-технічних курсів НКВС УРСР був призначений Ковалюх Георгій Федорович. На курсах здійснювалось підвищення кваліфікації, згодом – підготовка пожежних техніків.


Будівля Шевченківської пожежної частини 1928 р.

Будівля Харківського пожежного технікуму 1934 р.

У 1930 році рішенням уряду Всеукраїнські пожежно-технічні курси НКВС УРСР були реорганізовані в Харківський пожежний технікум, який до вересня 1932 року очолював Ковалюх Георгій Федорович. З вересня 1932 року по червень 1933 року на посаді директора технікуму перебував Цезарєв Микола Сергійович, а в серпні 1933 року начальником технікуму був призначений Лагно Федір Прокопович, капітан держбезпеки.

У цей період розширилась та зміцнилась матеріально-технічна база навчального закладу, сформувався педагогічний колектив, збільшилась кількість слухачів. У технікумі здійснювалась підготовка пожежних техніків, військові та спеціальні звання випускникам не присвоювались.

Випуск пожежних техніків. 1937 рік.


Ковалюх Г.Ф. 

 


Цезарев Н.С. 

1 вересня 1938 року Харківський пожежний технікум було реорганізовано в Курси удосконалення командного складу міської пожежної охорони НКВС СРСР, які очолив Лагно Федір Прокопович. Структура та викладацький склад курсів залишились незмінними, а навчальні плани були удосконалені; було створено відділення: з підготовки спеціалістів у галузі служби; пожежогасіння; пожежної профілактики; політпрацівників для підрозділів пожежної охорони. Перший набір склав 150 слухачів.


Лагно Ф.П. 


Будівля Курсів удосконалення командного складу міської пожежної охорони  1938 р. 

Матеріально-технічна база Курсів розширилась у результаті будівництва нових приміщень та реконструкції діючих. Було побудовано п’ятиповерховий фасадний корпус, в якому обладнано клуб, спортивну залу, читальну залу, створено нові навчальні кабінети, лабораторії пожежної профілактики в електроустановках, автосправи. Збільшилась кількість приміщень для розміщення особового складу, покращились їх побутові умови.



У 1940 році понад 300 слухачів у складі трьох дивізіонів розпочали навчальний рік на Курсах. Упродовж 1938–1941 років було підготовлено 475 спеціалістів пожежної справи для міської пожежної охорони.

22 червня 1941 року розпочалась війна. Курси були реорганізовані у Третю пожежно-технічну школу НКВС СРСР з терміном навчання один рік. Новий навчальний 1941/1942 рік розпочинався в умовах війни.
У жовтні 1941 року Харківська Третя ПТШ була евакуйована на схід країни та об’єднана зі Свердловською Четвертою ПТШ. Керівництво навчальним закладом, як і раніше, здійснював Лагно Федір Прокопович.
Перебуваючи в евакуації, школа випустила понад 1000 спеціалістів пожежної охорони. Особовий склад навчального закладу повернувся до міста Харкова після його визволення від фашистів. 16 лютого 1943 року начальником Третьої пожежно-технічної школи був призначений Вєрін Василь Павлович.


Вєрін В.П. 

Незабаром після звільнення Харкова й області від ворога, 4 листопада 1943 року в місті Харкові на базі Третьої ПТШ створюється Четверта пожежно-технічна школа воєнізованої міської пожежної охорони НКВС СРСР, начальником якої став полковник Вєрін Василь Павлович. Термін навчання у школі був один рік. Розпочався період відбудови приміщень школи, які були майже повністю зруйновані. Завдяки зусиллям командно-викладацького та курсантського складу відновлювальні роботи були проведені у найкоротший строк. Перший набір курсантів у кількості 273 осіб (у тому числі 34 особи жіночої статі) був здійснений, планові заняття розпочались 15 січня 1944 року.
У березні 1945 року відбувся перший випуск пожежних техніків. Випускникам було присвоєно звання технік-лейтенанта, а 34 жінкам – молодшого технік-лейтенанта.
У жовтні 1945 року було здійснено другий випуск курсантів Четвертої пожежно-технічної школи набору вересня 1944 року. 216 випускників відбули до підрозділів пожежної охорони, в  їх числі – 64 жінки.
У березні 1946 року начальником Четвертої ПТШ був призначений підполковник Зайцев Іван Степанович.
 


Зайцев І.С. 

У червні 1946 року на базі Четвертої ПТШ було створено Харківське пожежно-технічне училище МВС СРСР із трирічним терміном навчання. Начальником училища було призначено підполковника Зайцева Івана Степановича.

Розпочався період історії навчального закладу, що у часовому вимірі становить 46 років та який у подальшому назвуть періодом становлення, розвитку училища, авторитету, досвіду та знань. Закономірно, що у перші роки свого існування у статусі училища навчальний заклад суттєво відрізнявся від того училища, яким воно стало у 1992 році.

У грудні 1947 року курсанти Харківського пожежно-технічного училища МВС СРСР вперше були приведені до військової Присяги. 2 квітня 1948 року колективу було вручено Червоний прапор та Грамоту Президії Верховної Ради СРСР.

На навчання стали приймати осіб тільки чоловічої статі, а заняття стали проводитись з перебуванням весною-літом у військово-польовому таборі.

У січні 1948 року начальником училища був призначений полковник Мєтєльов Петро Андрійович. Маючи великий практичний досвід організаційної та навчально-виховної роботи, він доклав багато зусиль до якісного підбору кадрів, укріплення матеріальної бази, зміцнення військової дисципліни, удосконалення форм і методів підготовки спеціалістів для пожежної охорони.


Мєтєльов П.А. 

У 19531954 роках до головної будівлі училища по вул. Артема було прибудовано шестиповерховий корпус, на першому поверсі обладнано виробничі майстерні, на протилежному боці вулиці створено навчально-спортивний майданчик для проведення занять із пожежно-стройової підготовки та тренувань спортсменів з пожежно-прикладного спорту.


Будівля Харківського пожежно-технічного училища 1958 рік

У 1958 році було збудовано триповерхову навчально-тренувальну башту, водоймище, де курсанти відпрацьовували вправи щодо забору води пожежними машинами і мотопомпами та її подачі на гасіння пожеж. У 50-ті роки по вул. Пушкінській, 104 було створено господарське подвір’я, де побудовано гаражі для автотранспорту, склади, овочесховище тощо.
Після закінчення училища випускники отримували дипломи з кваліфікацією пожежного техніка, а наказом МВС СРСР їм присвоювались звання технік-лейтенанта.
11 квітня 1958 року начальником училища був призначений полковник Капустянський Олексій Гаврилович. Подальший період в історії училища характеризується удосконаленням навчально-виховного процесу, захистом перших кандидатських дисертацій. Першими кандидатами технічних наук в історії навчального закладу стали полковники Шандиба Василь Андрійович та Попов Василь Михайлович, які в кінці минулого століття вже пішли із життя.
17 квітня 1958 року в урочистій обстановці колектив училища відзначив своє 30-річчя. За минулі роки училище перетворилося на крупний та авторитетний середньотехнічний навчальний заклад системи МВС СРСР. Було підготовлено тисячі фахівців пожежної справи, які успішно виконували завдання протипожежного захисту в нашій країні. Багато хто з них згодом став великими керівниками в системі пожежної охорони. 
 


Капустянський О.Г. 

У колективі училища виросли спортсмени найвищого класу. Випускник 1952 року, неодноразовий чемпіон СРСР, світу та Європи, заслужений майстер спорту СРСР Олег Гончаренко був першим спортсменом нашої країни, який завоював високе звання чемпіона світу з швидкісного бігу на ковзанах на спортивних змаганнях 1953 року в м. Гельсінкі. Випускник 1955 року майстер спорту СРСР Бухолдін П.І. був неодноразовим призером та чемпіоном України, Радянського Союзу з велоспорту.


Олег Гончаренко (у центрі фото) серед курсантів 

Майстер спорту СРСР Кцоєв А.Б. був призером чемпіонату СРСР у змаганнях з боротьби самбо у 1955 році, курсанти Козлов Б.Г. та Болотцев М.С. завоювали звання чемпіонів СРСР із боротьби самбо у своїх вагових категоріях. Успішно відстоювали честь училища на спортивних змаганнях різного рівня багато курсантів нашого навчального закладу.
У серпні 1960 року в училищі здійснено перший випуск слухачів заочного відділення – 84 пожежних техніків. Серед випускників були начальники УПО ГУВС Московської області Широков В.Т., УПО МВС Азербайджану Гамідов М., начальники підрозділів, відділів та відділень пожежної охорони багатьох країв та областей СРСР. У 60-х роках училище було підпорядковане Управлінню пожежної охорони МООП УРСР. Училище тим часом курирував наш випускник Десятников Пилип Миколайович, який багато уваги приділяв життю та діяльності рідного навчального закладу. На його пропозицію Управлінням пожежної охорони МООП УРСР було виділено кошти на будівництво навчальної пожежної частини, яка була здана в експлуатацію у травні 1967 року з навчальними кабінетами, сучасною на той час газодимозахисною службою, приміщеннями, де розміщувались обладнання, технічний пост тощо. Курсанти отримали базу для проходження навчальної практики та набуття навичок з тактики гасіння пожеж, організації служби та підготовки.


Десятников П.М. 

З роками зростав авторитет навчального закладу, на його базі пройшла низка зборів керівного складу за різними напрямами їх практичної діяльності. Набув масовості пожежно-прикладний спорт. З 1975 року на спортивному комплексі навчального закладу і до сьогодні проводяться змагання з ППС на Кубок майстра спорту СРСР, кавалера ордена Червоної Зірки Федора Лемка, випускника ХПТУ, який трагічно загинув при рятуванні людей під час пожежі.


Заняття в аудиторії проводить  Зозуля В.М.

 


Всесоюзні курси ППС ГО. Учасники семінару. 1973 рік

 


Заняття в аудиторії 

Начальницький склад та курсанти училища разом з особовим складом пожежних підрозділів Харкова брали участь у гасінні масштабних пожеж: у листопаді 1971 року на газовій свердловині у с. Крестище Красноградського району, в травні 1978 року у Харківському академічному театрі російської драми імені О.С.Пушкіна.
З 1971 року випускникам училища стало присвоюватись спеціальне звання лейтенанта внутрішньої служби.
 



 


Ліквідація пожежі на газовій свердловині у Красноградському районі

У вересні 1977 року училище очолив полковник внутрішньої служби Феденко Володимир Дмитрович. Вперше керівником навчального закладу став його випускник, який закінчив Харківське пожежно-технічне училище МВС СРСР у 1950 році.

У лютому 1978 року училищу було присвоєно ім’я Григорія Івановича Петровського, яке навчальний заклад носив до 1992 року.


Феденко В.Д. 

У 80-ті роки минулого століття продовжилось розширення матеріальної бази училища. Було побудовано навчально-спортивний комплекс по вулиці Артема (нині вул. Алчевських), до якого увійшли спортивна зала, манеж для пожежно-прикладного спорту з навчальною баштою, два стрілецьких тири. Тут розмістились класи військової та вогневої підготовки, автосправи, електронно-обчислювальної техніки, медичний відновлювальний центр.
Із введенням в експлуатацію навчально-спортивного комплексу спортивно-масова робота в училищі отримала подальший розвиток. Зростала кількість спортсменів, підвищувався рівень їхньої спортивної майстерності. Наші спортсмени та збірні команди успішно відстоювали спортивну честь училища. У вісімдесяті роки виросла ціла плеяда видатних спортсменів училища: майстри спорту СРСР із пожежно-прикладного спорту Пікалов В.М. та Громадський І.Я.; майстри спорту СРСР із боротьби дзюдо Луговської С.І. та Цороєв І.Х.; майстри спорту СРСР із кульової стрільби Мазуренко С.М., Сокуренко В.П., Столяров В.І. та Рябуха Л.А.; дворазовий чемпіон світу з боротьби самбо Гурам Черткоєв. У ці роки успішно виступали наші вихованці – чемпіони СРСР з городішнього спорту брати Валерій та Олександр Єлизарови, у подальшому – кандидати технічних наук, полковники, начальники кафедр. Неоціненний внесок у розвиток спорту в училищі зробили Заслужені тренери України Кабанов М.Л., Бєлов В.І., Бутивченко В.В. та майстер спорту СРСР Данильченко В.А. За чверть століття у навчальному закладі було підготовлено понад 200 майстрів спорту міжнародного класу, майстрів спорту СРСР та України.




 

У липні 1980 року особовий склад училища залучався до забезпечення пожежної безпеки на об’єктах XXII Олімпійських ігор у Москві, у червні-серпні 1985 року брав участь у забезпеченні пожежної безпеки та охорони громадського порядку на об’єктах проведення XII Всесвітнього фестивалю молоді та студентів у місті Москві.


 

26 квітня 1986 року – трагічна дата в історії нашої держави. Пожежа, що спалахнула на Чорнобильській атомній електростанції, перетворилася на ядерну катастрофу. У вересні-жовтні 1986 року група курсантів-добровольців Гагієв А.В., Горбенко В.Г., Зубарєв В.М., Коцюба А.В., Кушхов Р.К., Лобов А.Ю., Луконін В.В., Мішкевич В.І., Сорокін В.Б. та Фролов А.І. під керівництвом командира взводу старшого лейтенанта внутрішньої служби Косогова В.Т. виконали роботи з очищення радіоактивних відходів п'яти технологічних майданчиків 150-метрової вентиляційної труби четвертого ядерного енергоблоку.


Зустріч із керівництвом училища після виконання урядового завдання

Перебуваючи над кратером пошкодженого ядерного реактора, жоден із них не здригнувся і не відступив. Медалями "За відмінну службу з охорони громадського порядку" були нагороджені Косогов В.Т., Коцюба О.В., Горбенко В.Г. та Сорокін В.Г., медалями “За відвагу на пожежі” – Кушхов Р.К., Лобов А.Ю., Луконін В.В. та Фролов О.І., Почесними грамотами Верховної Ради УРСР – Гагієв О.В., Зубарєв В.М. та Мішкевич В.І.
Перебуваючи у структурі МВС СРСР, особовий склад пожежно-технічного училища як приймав безпосередню участь у профілактиці та гасінні пожеж, а й залучався охорони громадського порядку у районах виникнення надзвичайних ситуацій.
 

У період 19881990 роки два рази терміном по три місяці зведений батальйон училища ніс службу з охорони громадського порядку під час масових антигромадських заворушень на міжнаціональному ґрунті у м. Казах та в районі Нагірного Карабаху Азербайджанської РСР.


Полковник вн. сл. Бронішевський Б.П. проводить інструктаж підрозділу перед  чергуванням


За сумлінну службу особовий склад зведеного батальйону було відзначено різними нагородами, а майор внутрішньої служби Садкової В.П. був нагороджений медаллю "За відмінну службу з охорони громадського порядку". У період із листопада 1989 року до січня 1990 року зведений батальйон училища під керівництвом полковника внутрішньої служби Бронишевского Б.П. охороняв громадський порядок у Нагірному Карабаху та Агдамському районі Азербайджанської РСР. За сумлінне виконання службових обов'язків з охорони громадського порядку близько 200 офіцерів та курсантів зведеного загону було заохочено. У тому числі полковник внутрішньої служби Бронішевський Б.П. нагороджений орденом Червоної Зірки, капітан внутрішньої служби Радченко С.О. та курсант Хорольський В.І. – медалями “За відвагу”, підполковник внутрішньої служби Яковлєв В.Г., майор внутрішньої служби Метелєв А.В., курсанти Гуцалюк В.В., Олефір С.І. та Суліманов С.С. – медалями "За відмінну службу з охорони громадського порядку".


Акстафа. 8,9 групи 3 дивізіону. Майор вн.сл. Садковий В.П. з курсантами

 

З 1 по 15 липня 1989 року зведений загін училища ніс службу по забезпеченню пожежної безпеки та охорони громадського порядку в Московському метрополітені в період підготовки та проведення 1-го з’їзду народних депутатів СРСР.

Університет пишається своїми випускниками минулих років, які стали великими керівниками пожежної охорони у багатьох областях та республіках Радянського Союзу. Багато хто з них з гордістю та честю й досі несуть високе звання випускника Харківського пожежно-технічного училища.
 
НА ПОРОЗІ ВЕЛИКИХ ЗМІН
(1990 – 1998 гг.)

У січні 1990 року начальником Харківського пожежно-технічного училища МВС СРСР був призначений полковник внутрішньої служби Палюх Володимир Григорович, випускник 1956 року Харківського пожежно-технічного училища МВС СРСР, який мав багаторічний досвід служби в пожежній охороні, в тому числі на керівних посадах.




Палюх Володимир Григорович 

У 1991 році після розпаду Радянського Союзу виникла гостра потреба в підготовці кадрів вищої кваліфікації для пожежної охорони України. Так у 1992 році за ініціативою і безпосередньою участю начальника ГУПО МВС України генерал-майора внутрішньої служби Десятникова Пилипа Миколайовича та начальника Харківського пожежно-технічного училища МВС СРСР полковника внутрішньої служби Палюха Володимира Григоровича це питання було вирішено створенням на базі Харківського пожежно-технічного училища та Харківського інженерно-будівельного інституту Міжвідомчого навчально-наукового комплексу з підготовки спеціалістів вищої кваліфікації.

 


Палюх В.Г., Десятников П.М. 

Процеси створення та становлення першого в Україні вищого навчального закладу пожежно-технічного профілю проходили під керівництвом начальника училища полковника внутрішньої служби Палюха Володимира Григоровича. Дієва практична допомога в той час надавалась науково-педагогічними працівниками Харківського інженерно-будівельного інституту, який очолював ректор Болотських Микола Степанович, доктор технічних наук, професор.


Початок будівництва курсантського гуртожитку та їдальні

 


Болотських М.С. 

 


На фото: Ніколаєнко В.Є., Палюх В.Г., Троян Н.І., Телятников Л.П., Пустомельник В.П., Болотських М.С., Абрамов Ю.А., Черкашин І.В., 
Єрьоменко В.П. 

В умовах обмеженого фінансування продовжувалось розширення матеріально-технічної бази навчального закладу; почалось освоєння території площею 15 га в урочищі Фігуровка Чугуївського району Харківської області, яку було виділено у 1991 році училищу під літній військово-спортивний табір.


Під час проведення іспиту з фізичної підготовки

У період з 20 по 30 жовтня 1993 року зведений загін училища з 323 осіб начальницького складу та курсантів взяв безпосередню участь у гасінні масштабної пожежі в Ялтинському гірничо-лісовому заповіднику АР Крим.

У червні 1994 року відбувся останній випуск пожежних техніків за навчальною програмою середнього спеціального навчального закладу, які відбули на службу до союзних республік колишнього Радянського Союзу.


Пожежа у Ялтинському гірничо-лісовому заповіднику 1993 рік.

Харківське пожежно-технічне училище МВС України, яке з 1992 по 1994 рік було у складі Міжвідомчого комплексу, припинило своє існування після створення у 1994 році на його базі Харківського інституту пожежної безпеки МВС України.


 

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1994 року № 258 та наказом МВС України від 22 червня 1994 року № 327 на базі училища було створено Харківський інститут пожежної безпеки МВС України, а першим ректором вишу став полковник внутрішньої служби Палюх Володимир Григорович. На той час першочерговими та невідкладними стали питання підготовки власних науково-педагогічних кадрів, створення навчально-матеріальної бази, яка б відповідала вимогам вищої школи; нагальним було вирішення інших організаційних питань. Завдяки зусиллям усього колективу інституту період становлення вишу пройшов у короткий термін.

25 червня 1997 року особовому складу інституту урочисто було вручено Прапор, свідоцтво про його вручення підписав Голова Харківської обласної державної адміністрації О.О. Дьомін. А вже 27 червня 1997 року під стягом цього Прапора на стадіоні «Динамо» відбувся перший випуск інженерів протипожежної безпеки для незалежної України. 209 випускників інституту з вищою освітою поповнили лави практичних працівників гарнізонів пожежної охорони України.


Прощання з прапором інституту

Молодим офіцерам є чим пишатися. Вони випускники престижного інституту, який має авторитет та міцні позиції у когорті вищих навчальних закладів України.

Copyright © 2019-2024 Національний університет цивільного захисту України. Всі права захищені