foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Time school Time schoolTime schoolTime schoolTime schoolTime school

СЕРЕД ЕЛІТИ ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ УКРАЇНИ
(1998 – 2005 рр.)

У грудні 1998 року ректором Харківського інституту пожежної безпеки МВС України був призначений полковник внутрішньої служби Росоха Володимир Омелянович, кандидат  психологічних наук, випускник 1972 року Харківського пожежно-технічного училища МВС СРСР, який мав багаторічний досвід служби у Харківському гарнізоні пожежної охорони.

Росоха Володимир Омелянович
 

Перед навчальним закладом на той час стояло важливе завдання: вивести його на новий рівень розвитку та забезпечити провідну роль серед навчальних закладів України пожежно-технічного профілю. Необхідно було поповнити ряди науково-педагогічних працівників особами з науковими ступенями та вченими званнями, установити міжнародні зв’язки. Гострою залишалась проблема подальшого розширення матеріально-технічної бази. Усі поставлені завдання успішно виконувались і вже у 2000 році інститут отримав ІV рівень акредитації.

22 серпня 2000 року вперше в історії навчального закладу його керівникові було присвоєно спеціальне звання вищого начальницького складу. Полковник внутрішньої служби Росоха Володимир Омелянович у 2000 році став генерал-майором внутрішньої служби, а в 2003 році – генерал-лейтенантом внутрішньої служби. У подальшому йому було присвоєно вчені звання: доцента, згодом – професора.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2000 року № 1024 та наказом МВС України від 8 серпня 2000 року № 530 на базі Харківського інституту пожежної безпеки МВС України було створено Академію пожежної безпеки України.

Росоха В.О., Кобко В.А.

 

Ректором академії було призначено генерал-майора внутрішньої служби Росоху Володимира Омеляновича. Цей період історичного розвитку вишу відрізняється активним вирішенням глобальних питань, що дозволили відкрити нові спеціальності, розширити матеріально-технічну базу, укріпити кадровий потенціал, установити взаємовигідні міжнародні зв’язки. До складу академії увійшов Київський факультет перепідготовки та підвищення кваліфікації. Академія пожежної безпеки України була визнана провідним навчальним закладом серед навчальних закладів пожежно-технічного профілю. 23 серпня 2001 року було введено в експлуатацію гуртожиток на 400 місць по вул. Артема 52/54 (нині вул. Алчевських).

 

10 листопада 2001 року Академії пожежної безпеки України було вручено Прапор. На цьому урочистому заході були присутніми: заступник держсекретаря МВС України генерал-лейтенант міліції Варенко В.І., начальник УМВС України в Харківській області генерал-лейтенант міліції Гусаров С.М., заступник голови Харківської обласної державної адміністрації Шумілкін В.А.

У країні відбувались зміни, які торкнулись і нашого навчального закладу. Відповідно до Указу Президента України № 47/2003 від 27 січня 2003 року пожежна охорона була виведена зі складу Міністерства внутрішніх справ України і передана Міністерству України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. Академія пожежної безпеки України (м. Харків) як відомчий навчальний заклад також була передана у підпорядкування МНС України.

24 серпня 2003 року в м. Києві відбувся військовий парад, присвячений 12-й річниці незалежності України. Академія пожежної безпеки України, яка вже була у складі МНС України, на параді державного рівня представляла Міністерство надзвичайних ситуацій України.
Напередодні військового параду Міністр з надзвичайних ситуацій України генерал-полковник внутрішньої служби Рева Григорій Васильович вручив колективу академії новий Прапор, який символізував належність навчального закладу до МНС України. Прапор був вручений у місті Києві, з ним зведений батальйон академії пройшов по Хрещатику під час військового параду, гідно виконавши поставлене завдання та отримавши високу оцінку від Головнокомандувача Збройних Сил України – Президента Кучми Леоніда Даниловича.
 
 


Зведений батальйон АПБУ 24 серпня 2003 року на параді


У подальшому цей Прапор був офіційним відмінним символом навчального закладу увесь період його перебування у статусі Академії цивільного захисту України.

Потреба в розширенні переліку спеціальностей, за якими необхідно було готувати фахівців для МНС України, поставила нову задачу по реорганізації навчального закладу в місті Харкові.

24 августа 2003 года в г. Киеве состоялся военный парад, посвящённый 12-й годовщине независимости Украины. Академия впервые в своей истории принимала участие в параде государственного уровня, представляя МЧС Украины. Строй Академии возглавлял первый проректор полковник внутренней службы В.П. Садковой. Принимал парад Главнокомандующий Вооруженных сил Украины – Президент Леонид Данилович Кучма, который дал высокую оценку сводному батальону АПБУ. 

7 жовтня 2003 року Академія відзначила 75-річчя. На ювілейних урочистостях у театрі опери та балету ім. Лисенка були присутні Міністр МНС України Г.В. Рева, керівники Харківської області та міста Харкова, начальники територіальних органів управління МНС, ректори вищих навчальних закладів, делегації з Росії, Білорусії, Грузії, Узбекистану, Азербайджану, а також ветерани та випускники навчального закладу. У цей же період було підписано договори про міжнародне співробітництво в галузі освіти та науки з вищими навчальними закладами пожежно-технічного профілю Москви, Санкт-Петербурга, Білорусії, Узбекистану, Польщі, а також Республіки Азербайджан.
 
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 січня 2004 року № 10-р та наказу МНС України від 22 січня 2004 року № 29 Академія пожежної безпеки України була реорганізована в Академію цивільного захисту України. Ректором був призначений генерал-лейтенант внутрішньої служби Росоха Володимир Омелянович. Зміни, що відбувалися в навчальному закладі, започаткували нову систему підготовки кадрів для усієї сфери цивільного захисту. Відкрилась нова спеціальність «Пожежогасіння та аварійно-рятувальні роботи»; спеціалізації: «Експертиза та дослідження пожеж», «Пожежна і технологічна безпека виробничих процесів та обладнання». Розпочалась підготовка екстремальних психологів. На базі військової частини Д-0050 було створено Інститут післядипломної освіти, який увійшов до складу академії. У подальшому інститут був реорганізований у факультет післядипломної освіти.

В Академії цивільного захисту України неодноразово бував Міністр з надзвичайних ситуацій України генерал-полковник внутрішньої служби Рева Григорій Васильович.


Міністр МНС Рева Г.В. знайомиться здобутками академії.
24 квітня 2004 року.

Натхненні високою оцінкою Міністерства діяльності ВНЗ, ректорат та весь особовий склад Академії зосередив свою увагу на реалізації рішень Колегії щодо підготовки кадрів для служби цивільного захисту. Протягом наступних місяців проводилася активна робота щодо розробки та затвердження галузевих стандартів освіти, формування довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників МНС України. Великий внесок у вирішення цих питань поряд з кафедрами, навчальним відділом зробили працівники Науково-методичного центру навчальних закладів МНС України. Ще з 2003 року стало зрозумілим, що в рамках спеціальності «Пожежна безпека» неможливо підготувати фахівців для багатопланової сфери цивільного захисту. Зусиллями Академії за підтримки Департаменту освіти та науки МНС у Міністерстві освіти та науки України було відкрито нову спеціальність «Пожежногасіння та аварійно-рятувальні роботи».


Випуск на факультеті підготовки складу оперативно-рятувальної служби цивільного захисту. 2005 рік.

Крім цього у червні 2004 року додатково відкрито спеціалізації: експертиза та дослідження пожеж; пожежна та технологічна безпека виробничих процесів та обладнання. У структурі Академії навчальний процес забезпечували 19 кафедр. Крім цього, на базі військової частини Д-0050 (п. Ватутіне) було утворено факультет підготовки начальницького складу оперативно-рятувальної служби цивільного захисту.
 
У 2004 році, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України, Академії цивільного захисту України було передано територію та майнові споруди військового факультету Харківського державного технічного університету будівництва та архітектури площею 7,4 га по вул. Баварській, 7, які суттєво збільшили аудиторну та навчально-тренувальну базу. На цю територію у 2005 році було передислоковано з основної бази ряд підрозділів академії, а також Інститут (факультет) післядипломної освіти із селища Ватутіно Нововодолазького району Харківської області.
 


Загальний вигляд території містечка на вул. Баварська, 7



 

Таким чином, ми вирішували два завдання. В результаті відповідного розпорядження Кабінету Міністрів України, у користування Академії цивільного захисту України перейшла територія загальною площею 7,4 га, три казармові приміщення на 1000 осіб, їдальня на 600 місць, клуб на 1150 місць, 8 адміністративно-господарських будівель та польова база міста пожежно-рятувальною частиною.

Це дозволило нам раціонально використовувати базу в організації навчального процесу, збільшило аудиторну та навчально-тренувальну базу».
Таким чином, Академія зосередила у собі всі форми та види підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації середнього та старшого начальницького складу органів управління та підрозділів МНС України.





Підписання угоди про співпрацю з мером м. Дацін.

У вересні наш ВНЗ відвідала делегація мерії м. Даціна Китайської Народної республіки, яка висловила зацікавленість у налагодженні довгострокових міжнародних зв'язків у галузі наукового співробітництва та підготовки пожежних спеціалістів для своєї країни.
Хорошою традицією стало проведення виїзних засідань ДЕК (державних екзаменаційних комісій) щодо захисту дипломних проектів випускниками Академії на базі комплектуючих гарнізонів у присутності практичних працівників.
Впроваджуються нові форми практичної підготовки курсантів. Однією з них стало проведення щорічних спільно з Харківським гарнізоном комплексних пожежно-тактичних навчань з гасіння складних пожеж та проведення аварійно-рятувальних робіт на зруйнованих об'єктах. Навчання проходили на спеціально обладнаному полігоні в умовах максимально наближених до реальної обстановки.
Крім організаційних, навчальних, наукових, господарських успіхів були у ВНЗ і високі спортивні здобутки, перемоги курсантів та студентів на різних олімпіадах та конкурсах. Скарбничка історії активно поповнювалася все новими та новими яскравими сторінками.

 
 


Садковий Володимир Петрович 

У жовтні 2005 року вперше в історії навчального закладу керівник вишу був призначений на посаду на підставі результатів виборів, проведених відповідно до вимог Закону України «Про вищу освіту». Ректором Академії цивільного захисту України став знову випускник Харківського пожежно-технічного училища МВС СРСР (1976 року) Садковий Володимир Петрович, на той час полковник внутрішньої служби, кандидат психологічних наук. Він отримав 95 % голосів виборців.

Злагоджена робота всього колективу навчального закладу, досягнення вагомих результатів у підготовці фахівців для підрозділів МНС України, наявність потужного науково-педагогічного складу зробили можливим здійснити наступний історичний крок – стати Університетом цивільного захисту України.
 
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 травня 2006 року № 290-р та наказу МНС України від 02 червня 2006 року № 342 Академія цивільного захисту України була реорганізована в Університет цивільного захисту України. Ректором університету був призначений генерал-майор служби цивільного захисту Садковий Володимир Петрович.
09 вересня 2006 року на Меморіалі Слави в м. Харкові особовому складу університету перший заступник Міністра з надзвичайних ситуацій України генерал-полковник Антонець В.М. в урочистій обстановці вручив Прапор університету.


Ритуал вручення прапора Університету

Період в історії навчального закладу з 2006 по 2009 рік характеризується тим, що зусилля колективу були зосереджені на відкритті нових спеціальностей, науково-дослідних лабораторій, удосконаленні структури та штату університету, зміцненні науково-педагогічного потенціалу. Приводилась у належний стан територія та будівлі містечка по вул. Баварській, 7. В університеті в цей час було відкрито нові лекційні аудиторії, класи практичного навчання. У навчальний процес запроваджено відеоконференцзв’язок. Комп’ютеризація робочих місць працівників університету, широке використання персональних комп’ютерів у навчальному процесі, електронна пошта у службовій діяльності – такі реалії того часу.


На центральній алеї містечка по вулиці Баварська, 7

Були встановлені взаємовигідні міжнародні зв’язки з рядом країн близького та далекого зарубіжжя (Азербайджан, Туркменія, Росія, Білорусія, Угорщина, Польща, Німеччина). У 2006 році в навчальному закладі побував Міністр з надзвичайних ситуацій України Балога Віктор Іванович, у 2007 році – міністр Шуфрич Нестор Іванович. Університет цивільного захисту України і надалі міцно утримував позиції провідного навчального закладу ІV рівня акредитації.

Готуючись до 20-х роковин Чорнобильської трагедії, за ініціативою Володимира Петровича було створено оргкомітет з пошуку колишніх курсантів Харківського пожежно-технічного училища, які у вересні 1986 року прямо із занять виїхали на територію Чорнобильської АЕС для ліквідації наслідків. Історія пам'ятає, що добровольцями тоді хотіли стати всі у ХПТУ МВС СРСР. Але в пекло вісімнадцятирічних юнаків не відправили. До Чорнобиля поїхали лише десять найдосвідченіших і найвідповідальніших, відважних хлопців на чолі з командиром взводу. У клубі училища для тих, хто від'їжджає, провели інструктаж, прочитали лекції про небезпеку ядерного випромінювання, вражаючі чинники, про заходи захисту... Реальність же виявилася зовсім іншою. Страшна… У зоні катастрофи захищати себе від смертельної радіації практично не було чим… Їх правда про ту трагедію – несамовита до болю і сліз…

До Харкова з Чорнобиля повернулися всі одинадцять людей. Це був скромний внесок особового складу нашого училища у ліквідацію спільного лиха. Потім були урядові нагороди, був розподіл курсантів до місць офіцерської служби по всій неосяжній Батьківщині.

Через 20 років, 25 квітня 2006 року відбулася їхня зустріч у рідний альма-матер. Пошукова група знайшла всіх. З усіх куточків СНД приїхали вісім із десяти колишніх курсантів-чорнобильців та їхній командир.
Подвиг відважних добровольців та їхні імена в Університеті цивільного захисту України пам'ятатимуть завжди. Ось ці герої: Гагієв А.В., Горбенко В.Г., Зубарєв В.М., Коцюба А.В., Кушхов Р.К., Лобов А.Ю, Луконін В.В., Мішкевич В.І. , Сорокін В.Б., Фролов А.І., Косогов В.Т. У 2007 році Валерія Трохимовича Косогова не стало…


Відважні добровольці через 20 років

Славетні сторінки історії примножуються повсякденною сумлінною працею, особистими заслугами всіх працівників, курсантів, студентів, слухачів і тому житимуть у пам'яті наступних поколінь рятувальників.

Copyright © 2019-2024 Національний університет цивільного захисту України. Всі права захищені