foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Time school Time schoolTime schoolTime schoolTime schoolTime school

2009 рік

СІЧЕНЬ

I. 12 грудня. У ході зустрічі зарубіжні колеги ознайомились із навчальною та науковою базою Університету, наповненням та комп’ютеризацією загальної бібліотеки, оснащенням науково-дослідних лабораторій. 

Крім того, заплановано зустріч делегації з особовим складом факультету післядипломної освіти Університету та ознайомлення з навчальною базою по вул. Баварській, 7.

Шведські колеги будуть присутніми під час відпрацювання рятувальних робіт на висоті, під час ДТП, на зруйнованій будівлі, на воді в зимовий період, а також гості відвідають клас висотної підготовки та болдринговий клас. В сьогоднішніх планах візиту - відвідування Навчального центру Оперативно-рятувальної служби у місті Мерефа. 

Як зазначив координатор проекту в галузі технічного співробітництва Томмі Форсберг, неспроста об’єктом плідної співпраці було обрано університет, як провідний вищий навчальний заклад, що готує спеціалістів рятувального профілю. «Метою нашого відповідного візиту, зауважує координатор проекту, - стало почерпнути всі ті ефективні методи та засоби рятування людей при масштабних ДТП, при техногенних аваріях на великих підприємствах із хімічно небезпечними речовинами, що використовують на Україні. Сподіваємось, що зустріч наша буде плідною та результативною».
 

Після зустрічі у м. Києві планується підписання угоди про співробітництво між Швецією та Україною, а також проведення переговорів щодо організації перепідготовки особового складу МНС України в рамках програми «Технічне співробітництво» проекту. Слід нагадати, що з 1 до 6 грудня делегація МЧС України відвідала муніципальний навчально-методичний Центр з перепідготовки і Школу з підготовки спеціалістів пожежно-рятувального профілю міст Сундсваль та Тімри. Саме відтоді і було започатковано співробітництво між шведськими та українськими рятівниками. А у травні 2009 року викладачі Університету цивільного захисту України виїдуть до Швеції з метою обміну досвідом щодо підготовки спеціалістів рятувальної справи. До речі, Університет цивільного захисту України вже має тісні міжнародні відносини із спорідненими навчальними закладами Російської Федерації, Чехією, Польщею, Угорщиною, Німеччиною. 
II. 17 -18 січня 2009 р. в м. Харкові відбувся чемпіонат області з боротьби самбо, який був відбірковий на чемпіонат України серед чоловіків (м. Вінниця).   

Здобути путівку та представляти збірну Харківської області на чемпіонаті України прагнули кращі спортсмени міста та області. В особистому заліку призові місця посіли:
- ст. л-т Хмелюк Р.В. - 1 місце (74 кг) 
- курсант 3 -го курсу факультету № 1 Каракулін О.Б. -3 місце ( 82 кг ) 
Право представляти збірну області на чемпіонаті України здобув Хмелюк Роман. 
III. 26 січня екологи об’єднають свої зусилля на Міжнародному науково-практичному семінарі. Міжнародний науково-практичний семінар «Управління безпекою складних систем», що пройде 26-30 січня у місті Літовський Мікулаш у Словакії, вирішуватиме найскладніші завдання щодо екологічного здоров’я всіх національних спільнот. Академія озброєних сил ім. ген. М.Р. Стефаника радо зустріне учасників заходу, що прибудуть з України, Білорусії та Росії. Університет цивільного захисту України на такому масштабному рівні представлятимуть Юрій Буц, завідувач кафедри безпеки життєдіяльності та екології, та Олена Крайнюк, доцент кафедри безпеки життєдіяльності та екології. Семінар має за мету скоординувати науково-практичні заходи з розробки та впровадження сучасних інформаційних технологій підтримки рішень у забезпеченні безпеки складних урбанізованих систем, а також сприяти обміну екологічним досвідом між країнами. «Перш за все, - говорить Юрій Васильович, завідувач кафедри безпеки життєдіяльності та екології, - ми прагнемо ознайомитись із проблемами екологічної безпеки та шляхами їх розв’язання в інших державах. Нещодавні події, що сталися у Львові, в Криму, аварії на очисних спорудах міст, що трапляються сьогодні досить-таки часто, завдаючи іноді суттєвих як матеріальних збитків, так і моральних ушкоджень, свідчать, що проблеми наслідків екологічних надзвичайних ситуацій є на сьогодні найактуальнішими і потребують негайного розв’язання. Саме про це і йтиме мова у моїй доповіді на пленарному засіданні семінару». Крім того, у планах науково-практичного заходу обговорення таких важливих питань, як сучасні проблеми соціальної, воєнної та екологічної безпеки, інформаційні технології в завданнях управління екологічною безпекою, природовикористанням, заходами в надзвичайних ситуаціях, методи планування заходів з раціонального використання природних та рекреаційних ресурсів та багато інших. 
IV. 22 січня у рамках соціального проекту «Ми разом» працівники Університету цивільного захисту України провели акцію «В здоровому тілі – здоровий дух». Важко знайти людину, яка б у день Богоявлення не замислилась про своє життя, не звернула би свій погляд у небо з надією на очищення, на краще майбутнє. 

Неспроста саме 19 січня працівники клубу Університету влаштували у рамках соціального проекту «Ми разом» святкову акцію «В здоровому тілі – здоровий дух» на базі центру ресоціалізації наркозалежної молоді «Твоя перемога». Головним завданням заходу було допомогти колишнім наркоманам у їх пошуку сил на боротьбу зі своєю хворобою, очиститись тілесно у крижаній Хрещенській ополонці та відновитись духовно, згадавши наші давні звичаї та обряди. 
V. 22 січня на базі Університету цивільного захисту України відбувся захист докторської дисертації на здобуття наукового ступеня доктора психологічних наук зі спеціальності «Психологія діяльності в особливих умовах». Темою дисертації начальника науково-дослідного центру психотренінгових технологій Донецького юридичного інституту Василя Лефтерова було обрано «Особистісно-професійний розвиток фахівців екстремальних видів діяльності». 

Слід зазначити, що на сьогодні докторських рад на здобуття наукового ступеня доктора психологічних наук зі спеціальності «Психологія діяльності в особливих умовах» в Україні немає. 

Але відповідно до наказу Вищої атестаційної комісії України № 649 від 13 листопада 2008 року було створено одноразову спеціалізовану вчену раду для проведення разового захисту докторської дисертації. До складу спеціалізованої вченої ради увійшли фахівці й доктори філософських, медичних та психологічних наук.
VI. У церемонії урочистого відкриття малих Олімпійських ігор «Діти Харкова», що відбулася 26 січня на базі загальноосвітньої середньої школи № 36, взяли участь фахівці, спортсмени та духовий оркестр Університету цивільного захисту України. Ось уже п’ять років поспіль співпрацюють два навчальних заклади у плані виховання морально стійкої та фізичної розвиненої особистості. 

А вихованці Університету є прикладом для молодших як в навчанні, так і у спорті. Спортсмени університету - майстер спорту, чемпіон світу та неодноразовий призер України та Європи з гирьового спорту Олександр Вінник, курсант факультету цивільного захисту населення і територій, та кандидат у майстри спорту, призер чемпіонатів України, чемпіонка області з гирьового спорту Ірина Стогнієва, студентка факультету підготовки фахівців цивільного захисту, яскраво представили рідний навчальний заклад на урочистому відкритті спортивного заходу, продемонструвавши свої спортивні можливості. На заході були також присутніми депутати міської ради, почесні ветерани, а також батьки. Як зазначив заступник начальника факультету цивільного захисту населення і територій полковник служби цз Ростислав Черепаха, колектив університету щиро підтримує відкриття спортивного заходу у профільній школі і буде всіляко сприяти тісній співпраці між навчальними закладами. За словами заступника директора профільної школи Тетяни Зарянської, малі олімпійські ігри проходитимуть у три етапи. Перший тур спортивних перегонів матиме шкільний рівень, в якому візьмуть участь учні 3-8 класів. ІІ рівень набуде районного значення, а третій – міського. Так під гаслом «Швидше, вище, сильніше» проходить фізичне гартування та формування здорового способу життя у дітей та молоді. 
VII. 26 січня Університет цивільного захисту України розпочав в школах Харківщини кампанію з профорієнтаційної роботи „Абітурієнт-2009”. Працівники прес-служби навчального закладу завітали до школярів Харківської середньої школи № 113 Орджонікідзевського району. Гості приємно були здивовані, що школярська аудиторія добре обізнана із майже віковою історією провідного навчального закладу МНС України. Фахівцям УЦЗУ була на очі зацікавленість майбутніх випускніків шкіл та абітурієнтів вишів щодо професії рятівника, фахівців підрозділів МНС, цивільного захисту, екстремальної та кризової психології. Профгодина видалась жвавою, цікавою та корисною. Учень 10 класу Сергій Білоус вже у 9 років став юним рятівником. У вільний від школи та уроків час Сергій задіяний справами у Школі юних рятівників. „За плечима” Сергія 7 років добровільної роботи у лавах Харківської оперативно-рятівної служби, якою керує досвідчений фахівець Юрій Куліш, викладач Університету цивільного захисту України. Сергій каже, що має справжнісіньку екіпіровку рятівника, вміє підготувати та розгорнути пожежні рукава, обізнан із оснащенням пожежної та оперативно-рятівної техніки, знає призначення кожного із інструментів, якими користуються рятівники під час ліквідації надзвичайної ситуації. За сім років „служби” у Школі рятівника Сергій звик до сигналу „Тривога”. Йому особисто довелось рятувати свого батька, колий той майже не впав з балкону. Сергій розповів, що робота у рятівника важка, але по-справжньому чоловіча. Школярі, а їх у Школі рятівника десять, працюють на рівні з дорослими. Всі вихідні дні для Сергія Білоуса „екстремальні”. Юному рятівникові доводилось перебувати і у ролі статиста під час навчань курсантів УЦЗУ. Сергій Білоус твердо вирішив, що через рік буде навчатись в Університеті цивільного захисту України. 

А цьогорічний випускник 113 школи Олександр Біліченко вже зібрав всі необхідні документи, аби стати у 2009 році курсантом УЦЗУ. Учасники профорієнтаційної години, а серед них були батьки школярів та вчителі, довідались, що під час навчального процессу на кафедрах Університету цивільного захисту застосовуються новітні освітні технології із використанням сучасної комп'ютерної техніки і спеціальні програми, які відповідають усім Європейським освітнім стандартам.
 

В Університеті є сучасна медична частина, збудовано спортивний комплекс з відмінною тренажерною залою, діє навчальний полігон по вулиці Баварській,7 з басейном для тренування водолазів та одиницями техніки, на якій відпрацьовують курсанти навички із ліквідації надзвичайних ситуацій та рятування людей, оснащено болдринговий сучасний клас, де вчаться верхолази, альпіністи-рятівники. В 113 школі також дізнались, що працівники та курсанти Університету цивільного захисту беруть безпосередню участь у гасінні пожеж, ліквідації надзвичайних ситуацій, аварій та стихійних лих, проводять профілактичну роботу серед населення, роблять науково-дослідні обстеження та лабораторний аналіз, вивчають причини та наслідки надзвичайних ситуацій. В університеті працює комп’ютерний мультимедійний клас, з’явилися нові дисципліни, нові вимоги, згідно яких майбутні рятівники повинні посиленно вивчати іноземну мову. Крім того, в період навчання курсанти та студенти університету проходять учбову практику та стажування на відповідних посадах у підрозділах МНС України, яка дає їм можливість накопичувати досвід роботи за майбутньою спеціальністю. Запроваджена Університетом акція „Абітурієнт-2009” допоможе майбутнім студентам та курсантам зрозуміти специфіку вищого навчального закладу МНС, те, чим він різниться від інших учбових закладів. Зустріч учнів 113 харківської школи з працівниками прес-служби УЦЗУ дала можливість школярам упевнитись у тому, що в Університеті цивільного захисту України не тільки престижно навчатись, але й дуже цікаво. 
VIII. Як-то кажуть, гумор – запорука активного довголіття. Це неперевершений дар людський, а ще особливо – якщо це люди такої мужньої, небезпечної, але благородної професії. Таким даром доля не обділила команду КВК Університету цивільного захисту України під назвою «ЧС». На сьогодні наша збірна команда КВК завершила своє перебування на XX Міжнародному фестивалі КВК Міжнародного Союзу 2009 у місті Сочі. 

Наші веселі та кмітливі гідно представили Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. Вони увійшли до Вищої Української Ліги КВК Міжнародного Союзу 2009. Слід зазначити, що на фестиваль прибуло 539 команд із різних куточків планети. До речі, в минулому році команда «ЧС» університету увійшла до ¼ фіналу Вищої Української Ліги КВК і представила себе достойно. Вітаємо нашу команду КВК «ЧС» із виходом до Вищої Української Ліги Міжнародного Союзу 2009 і сподіваємось, що їм обов’язково пощастить і надалі! 
IX. 29-30 січня в Харкові, на базі Навчального центру оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (селище Ватутіно) пройшла П Спартакіада з гирьового спорту серед працівників МНС України. У змаганнях прийняли участь команди з усіх регіонів та навчальних закладів МНС. Загальна кількість учасників налічувала більш 150 спортсменів-рятувальників. Серед учасників були і призери Чемпіонату Світу та Європи. Команду Університету цивільного захисту України представляли спортсмени за всіма ваговими категоріями: Олександр Винник (60 кг, курсант 3 курсу факультету ЦЗНіТ); Євген Шатілов (65, 1 курс – ЦЗНіТ); Олександр Козак (70, 2 курс – ЦЗНіТ); Дмитро Какадій (75, 3 курс – ЦЗНіТ); Олександр Яровий (80, 3 курс – ЦЗНіТ); Ігор Бондар (90, 3 курс – ОРС); Михайло Кудінов (+90, 3 курс – ЦЗНіТ). За словами курсанта-спортсмена Олександра Винника, найзапекліша боротьба відбувалася між силачами вагою 75 та 90 кг. Під час змагань нові рекорди не були зафіксовані. Не було і важких травмувань, але, говорить Олександр, не поодинокими були випадки, коли учасники перегонів упускали гирі із рук. Звичайною справою для гирьовика, каже досвідчений спортсмен, є мозолі. До них звикли і вони не болять. А ось спортсмени-початківці мали проблеми – майже всі «порвали» руки. Долоні розтерли до крові. Але такі рани, пояснює Олександр, загоюються дуже швидко. Він і сам пройшов через це. Перемоги у спорті даються виснажливою, щоденною і важкою працею. Переконливими і працьовитими показали себе під час П Спартакіади всі спортсмени із Університету цивільного захисту. На вершині п’єдесталу - чотири гирьовики із УЦЗУ – Олександр Винник (60), Євген Шатілов (65), Олександр Яровий (80), Михайло Кудінов (+90). На другій сходинці - три учасники змагань із УЦЗУ: Олександр Козак (70 кг), Дмитро Какадій (75), Ігор Бондар (90). За результатами змагань у командному заліку перше місце вибороли спортсмени-рятувальники УЦЗУ. Друге місце - в активі збірної ГУ МНС України в Харківській області. Третіми стали силачі Головного Управління МНС в Житомирській області. Приємно відмітити те, що серед арбітрів Спартакіади (а їх було дев’ятеро), семеро – із Університету цивільного захисту. Це і викладачі, і курсанти навчального закладу: В’ячеслав Кононович, Анатолій Білоусов, Роман Пономаренко, Максим Демент, Артем Малишевський, Павло Плужник, Сергій Голенко. 

13 лютого в Житомирі відбудеться Чемпіонат України з гирьового спорту. У перегонах візьмуть участь курсанти Університету цивільного захисту: Олександр Винник, Олександр Яровий, Михайло Кудінов, Дмитро Какадій. Перша столиця очікує на ваші нові Рекорди, хлопці! Особовий склад Університету підтримує Вас і бажає Вам Перемог! А мозолі…Вони почесні, бо працею здобуті. До весілля загояться.
 
ЛЮТИЙ

I. 7-8 лютого в м. Харкові відбулась першість Харківської області серед юніорів 1990-1991 р.н. з боротьби дзюдо, на якій кращі спортсмени області виборювали путівки на чемпіонат України. В особистому заліку призові місця посіли: 
Гончаренко Олександр - курсант 2-го факультету № 1 - 3 місце. 
Дацюк Роман - курсант 2-го курсу факультету № 2 – 3 місце.
Бажаємо спортсменам подальших яскравих перемог, та великих здобутків у спорті!!! 

II. 13 лютого в Університеті цивільного захисту України відбулась презентація артпроекту «Надзвичайні митці». Із незвичайною технікою створення малюнків рятувальники-першокурсники ознайомились в Харківській Академії дизайну та мистецтв. Майстер-клас проводив старший викладач мистецької Академії Леонід Сторожук - відомий в України художник-карикатурист та художник-аніматор. В майстерні художника працювали тільки троє курсантів, а під час презентації артпроекту «Надзвичайні митці» в УЦЗУ техніці створення малюнків сіллю буде навчатись широка аудиторія курсантів та студентів. Для створення «шедеврів» із солі треба не багато: саме сіль (бажано «Екстра») та вода. А особистий хист, творча фантазія та велике бажання привернути до себе увагу коханої дівчини неодмінно додадуть рятувальникові неабиякої креативності, говорить Леонід Костянтинович. Першими успіхами «надзвичайних митців» художник задоволений. Крім солі, говорить Леонід Сторожук, можна використовувати пісок, цукор, кофе, манку. Для художників-початківців обирають саме сіль, вона дуже податлива у створенні малюнка. Поетапне відтворення малюнка та фіксування його на фото та відеокамеру дають можливість знімати анімаційне кіно. На екрані комп’ютера за лічені хвилини з’являється «жива кінокартинка». 

Для своїх коханих дівчат курсанти малювали троянди, птахів, небо, сонце та червоні серця. Серця соленими залишаться тільки в малюнках, говорить курсант УЦЗУ Олексій Тарасюк, насправді своїм коханим вони даруватимуть найсолодше. Всі «живі малюнки» дівчата побачать під час презентації артпроекту. Не всі кохані матимуть змогу прийти в Університет аби побачити чудо- подарунки. В Університеті цивільного захисту навчається молодь із всіх регіонів країни. Дівчатам, що живуть далеко від Харкова, будуть приносити вісті від курсантів птахи. Вісники Божі житимуть поруч із рятувальниками у незвичайних «надзвичайних» шпаківнях, які зробили молоді люди своїми руками. Незабаром пташині домівки з’являться на деревах у парку біля Університету і там зацвірінькають щасливі пташині сім’ї. А ще для своїх коханих курсанти-рятувальники УЦЗУ вишивають картини хрестиком та готуються робити ляльок разом із акторами та фахівцями Харківського державного академічного театру ляльок імені В.Афанас’єва. Артпроект «Надзвичайні митці» не випадковість у виші МНС. Робота рятувальників в умовах надзвичайних ситуацій робить дуже виснажливим психологічний стан. Вченими і психологами доведено, що людина адаптується до нормальних умов життя і сприйняття навколишнього середовища саме завдяки арттерапії (зцілення мистецтвом). Методика арттерапії є сучасною та ефективною технікою у системі психокорекційних, психотерапевтичних, психопрофілактичних, реабілітаційних та інших заходів. Корегування психофізичного й емоційного стану людини, робота якої проходить у надзвичайних умовах, подолання проблем, пов’язаних з перебуванням в епіцентрі надзвичайної події, відірваність від оточуючого світу, складність усвідомлення свого стану, відчуття самотності та незахищеності, непідготовленість до адекватного сприйняття психологічних труднощів є важливими аспектами в адаптаційному процесі. Для України такий напрям психотерапевтичної діяльності, як арттерапія, – ще малорозвинена галузь системи соціальної підтримки. Але у світовій психотерапевтичній практиці вона має вже досить значну історію. Як самостійна психотерапевтична практика арттерапія сформувалася вже у 40-50-х роках минулого століття у Великій Британії та США. 
III. 13 лютого курсанти, слухачі магістратури та викладачі Університету цивільного захисту України розпочали навчально-соціальну акцію «Абетка рятувальниіків для людей із вадами слуху». Такий захід було запроваджено для викладачів та вихованців обласного навчально-виховного комплексу для дітей з вадами слуху м. Харкова. 

Метою акції стало проведення навчань, рольових ігор, тренінгів, практичних відпрацювань щодо запобігання виникненню надзвичайним ситуаціям будь-якого характеру. Як діяти у разі виникнення пожежної небезпеки та як зберегти своє здоров’я при виникненні цієї непередбачуваної ситуації...коли в неї потрапила людина, що не чує. Саме ці питання, що як ніколи хвилюють сьогодні соціум у світлі останніх подій у місті, лягли в основу проведення перших мотиваційних занять. До речі, заняття було проведено не тільки для вихованців неспецифічного закладу, а й для їх викладчів. «Ідея запровадження такої акції, - говорить Заслужений працівник освіти України, відмінник освіти директор школи-інтернату Надія Середенко, - виникла не раптово. Зі ЗМІ ми взнаємо, як гинуть люди, які не знають, як діяти в тій чи іншій непередбачуваній ситуації. А якщо раптом пожежа? А у нас все ж таки неспецифічний навчальний заклад...Тому ми і пораділи, що маємо таких шефів, які й допоможуть нам розв’язати наші проблеми. До сьогоднішнього приїзду шефів ми думали, що із пожежним обладнанням, планами евакуації у разі виникнення надзвичайної ситуації у нас все гаразд – а виявилось, що ні...Я впевнена, що така акція дасть свої позитивні результати». Співпрацюють Університет цивільного захисту України та НВК для дітей з вадами слуху вже шість років поспіль. І хоча поїздки стали систематичними, але щоразу, під’їжджаючи до НВК для дітей з вадами слуху, відчуваєш якесь психологічне напруження. Кожна зустріч – хвилююча подія, особливо, якщо чекають діти, яким де в чому не посміхнулась доля...Незвичайні уроки з «Абетки рятувальників» для викладачів та адміністрації школи-інтернату проводили фахівці кафедри організації служби та підготовки Ігор Маловик та Олександр Колєнов, слухач магістратури Артем Рубан, а курсанти 4-их курсів факультетів цивільного захисту населення і територій Олексій Касьян та Євген Куценко й оперативно-рятувальних сил Іван Лук’яненко та Дмитро Яцкович – для вихованців. Найцікавішим для дітей школи-інтернату було правильно та вчасно, за 4 секунди, одягти протигаз. Бажаючих було дуже багато. А також цікаво було їм загасити імітоване полум’я справжнім вогнегасником. «Коли я проводив заняття для учнів інтернату, - ділиться новоспечений викладач курсант 4-го курсу факультету цивільного захисту населення і територій Олексій Касьян, - то бачив їх очі. Видно було, що це їх цікавить, а особливо, коли проводили змагання, хто першим правильно і вчасно одягне протигаз. Але важкувато мені прийшлося – вони ж не чують...Ось і виникла в мені ідея, що нам потрібно дійти якоїсь спільної мови жестів, щоби і нам було легше спілкуватись із нашими «учнями» і їм було легше нас зрозуміти». Також на первинних заняттях було розказано про дію служби «112», про зміну найнеобхідніших телефонних номерів, до яких при наборі додалась одиничка. Це викликало непідробний інтерес у присутніх слухачів. В перспективі – проведення практичних занять щодо евакуації у разі виникнення будь-якої ситуації природного чи техногенного характеру. А також обидві сторони дійшли висновку, що потрібно разом поспівпрацювати над розробкою мови жестів, яка би була зрозумілою і рятівникам, і вихованцям такого неспецифічного закладу. Акція стартувала. І, безумовно, тепер, сподіваємось, лихо омине тих людей, яких де в чому не посміхнулась доля, якщо поруч будуть рятівники. 
IV. 12-13 лютого в м. Бєлгород (Росія), пройшла відкрита першості м. Бєлгорода (Росія) з боротьби дзюдо. Наш ВУЗ та збірну Харківської області у ваговій категорії до 66 кг представляв курсант 3-го курсу факультету №1 - Хмелюк Олександр. В напруженій боротьбі Олександр виборов бронзу, мінімально поступившись за вихід у фінал! 
V. 15 лютого - День вшанування учасників бойових дій на території інших держав та виведення радянських військ із Афганістану. Він був встановлений указом президента України у 2004 році. Цього дня вшановують воїнів-інтернаціоналістів. Так, в Університеті цивільного захисту України проходять зустрічі курсантів та працівників із учасниками бойових дій. Гостями курсантських та студентських осередків стануть працівники Університету, які виконували інтернаціональний обов’язок в Демократичній Республіці Афганістан. 
Це – Анатолій Білоусов, старший викладач кафедри фізичної підготовки, Віктор Бойко, старший інструктор ГДЗС кафедри організації служби та підготовки, Василь Бобров, столяр ремонтно-будівельної групи, Олег Оводов, командир відділення навчальної пожежно-рятувальної частини, Олександр Явтушенко, заступник начальника відділу організації служби. Підполковник служби цивільного захисту Анатолій Білоусов, виконуючи інтернаціональний обов’язок, перебував у Демократичній Республіці Афганістан з 15 травня 1987 року до 15 серпня 1988 року. 

Потрапив до дружньої країни молодий миротворець після піврічної служби у лавах Збройних Сил у батальйоні зв’язку в Ашхабаді. Говорить, що знав про те, що відбувається в Афганістані, тільки з чуток. Вже миротворцем став служити в окремому мотострілковому батальйоні, до завдань якого входило викрити, знешкодити та знищити противника. Це був найсправжнісінький «спецназ». Добре навчені військовому ремеслу в Пакистані, моджахеди (афганський моджахед – учасник військових формувань, що воювали із радянськими та урядовими військами в Афганістані у ході громадянської війни в цій країні 1979 – 1989 років) до перевалочних баз караванами переправляли зброю, боєприпаси, продукти харчування, навіть одяг. Такі «гарячі точки» і повинні були викривати та знешкоджувати молоді миротворці мотострілкового батальйону, до складу якого і входив начальник штабної машини на базі БТР-60 Анатолій Білоусов. «Пам’ятаю свій перший виїзд на завдання, - пригадує тоді молодший сержант Анатолій. – З метою викрити та знищити караван противника із боєприпасами ми виїхали до пустелі на 15 діб у складі 45 миротворців. Зустріли ворога лише на 13 день. 

Саме тоді я отримав перше «бойове хрещення», саме тоді мені довелось залишати підірваний на ворожій міні БТР. Слава Богу, що я з тієї ситуації вийшов неушкодженим. Наступного дня наш загін, перебуваючи в облозі, викрив ще одне вороже групування. Того разу ми взяли у полон двох «духів», а вже 2 години по тому ми відстрілювались від щойно прибулих на допомогу «своїм» моджахедів. Той бій залишив по собі 9 наших поранених. Ось тоді я вперше відчув запах війни. Нас, молодих військовослужбовців, посилаючи виконувати інтернаціональних обов’язок, не готували до таких бойових дій. Це було найбільш жахливим». Анатолій Білоусов має медаль «За бойові заслуги». Більше 9 років тривала війна в Афганістані, жертвами якої стало біля 15 тисяч радянських солдат та офіцерів та близько 100 тисяч афганців. Анатолій Володимирович, як і всі, хто виконував інтернаціональний обов’язок в ДРА, і досі задаються риторичним питанням – чи потрібні були там їх миротворчі дії взагалі? 
VI. 14-15 лютого в м. Харкові пройшов першість області з військово-спортивного багатоборства. В змаганнях приймали участь кращі спортсмени Харкова та харківської області. 

Нашу команду представляли теж кращі спортсмени університету. В напруженій боротьбі, яка складалась з 3 етапів - кульова стрільба, бої на ножах та рукопашний бій, в особистому заліку вибороли наступні місця:
- Бахтін Р.С. І місце – курсант 3 го курсу факультету №1; 
- Дегтяр С.В. ІІ місце – курсант2 го курсу факультету №1;
- ДангА.А. І місце – курсант 2 го курсу факультету №1; 
- Чередар М.В. ІІІ місце – курсант 2 го курсу факультету №2; 
- Османов АІ.. ІІ місце - курсан 2-го курсу факультету № 2; 
- Парфілов Р.В. ІІІ місце - курсант 2-го курсу факультету № 2. 
VII. 15 лютого в Національній юридичні академії ім. Ярослава Мудрого пройшов відкритий турнір з боротьби самбо присвячений пам’яті МС СССР Малинко Г.В. 

В турнірі приймали участь кращі спортсмени м. Харкова, області та сусідніх областей: Дніпропетровської, Полтавської, Запоріжської та ін. В особистому заліку, з поміж двохсот учасників, борці нашого університету посіли наступні місця: 
Гончаренко Олександр ІІ місце (62 кг) – курсант 2-го курсу факультету №1; Хмелюк Олександр ІІ місце (68 кг) – курсант 3-го курсу факультету №1; Момсенко Євген І місце (68 кг) – курсант 4-го курсу факультету №1; Каракулі олексій ІІ місце (74 кг) – курсант 3-го курсу факультету №1; Хмелюк Роман І місце (74 кг) –старший лейтенант; 
Савенко Володимир ІІ місце (100 кг) – курсант 4-го курсу факультету №2; Воронін Олександр ІІІ місце (90 кг) – курсант 4-го курсу факультету №2.
VIII. 17 лютого в Університеті цивільного захисту України було проведено відкрите заняття з дисципліни екологічна безпека в групі слухачів магістратури професором кафедри безпеки життєдіяльності, доктором технічних наук полковником служби цивільного захисту Володимиром Андроновим. Семінар-заняття був проведений у вигляді ділової гри за темою «Оцінка небезпечних факторів надзвичайних ситуацій на промислових підприємствах за ступенем впливу на довкілля». Метою даної ділової гри було засвоєння основних причин екологічної небезпеки під час НС на промислових підприємствах, розвиток знань та розширення світогляду слухачів шляхом активного обміну думками з питань теорії та практики охорони навколишнього середовища, надання слухачам навичок екологічного мислення. Для проведення семінару аудиторію було поділено на три бригади, кожна з яких мала своє завдання – розбір обраної учасниками пожежі, її наслідки та вплив на оточуючих та навколишнє середовище. Спочатку кожний учасник бригади мав доповісти всі вихідні дані про обрану пожежу та її наслідки та зробити висновки. Потім відбулися дискусії з приводу почутого, тобто кожний представник інших бригад мав питання щодо виступаючих бригад. Це було кульмінаційним моментом проведення семінару. 

Так жваво обговорювались питання...А це й не дивно, бо ж тематика семінару – не що інше, як подальша робота молодих керівників управління служби цивільного захисту. Розв’язкою ділової гри було бліц-підбиття підсумків серед бригад. «Мету семінару, - говорить головуючий ділової гри Володимир Анатолійович, - було повністю досягнуто. Ділова гра як одна з найбільш складних і одночасно ефективних форм навчання дозволила відтворити у навчальному процесі реальну діяльність, імітувати справжні та умовні ситуації і процеси, програвання яких дозволило слухачам магістратури шляхом активної взаємодії приймати самостійні рішення, відстоювати свою точку зору та досвід мовленнєвого спілкування. Слухачі закріпили одержані теоретичні знання, вдосконалили вміння обговорювати, аналізувати і раціонально використовувати інформацію, критично оцінювати різні точки зору, приймати і формулювати рішення, робити висновки із особистих і чужих помилок тощо. А основне – у слухачів як у майбутніх керівників підрозділів МНС України під час проведення таких занять формуються навички екологічного мислення. Важливим було й використання мовленнєвого кліше – їм же в силу своєї службової діяльності спілкуватися з людьми, проводити інформаційно-роз’яснювальну та профорієнтаційну роботу серед широкого загалу». Ігрова імітація сконструювала ролеву поведінку учасників. Вона регламентувалася деякими правилами, але, в той же час, припускала індивідуальні рухи, вільну імпровізацію. Правила, що визначили ролеву поведінку учасників, відбили реальні суспільні і міжособистісні стосунки. В них був свій вираз соціального досвіду, володіння яким можливе лише в діяльності. Протиріччя між регламентацією правил і свободою ігрової поведінки надало грі властивості релевантності, і її розвиток протікав як процес активної взаємодії граючих: вони наступали на партнерів, відступали, захищалися та переходили у контратаку. 
IX. 18 лютого на базі Університету цивільного захисту діятиме сучасний навчально-тренувальний кризовий центр. В Україні аналогів не має. Напередодні відкриття навчального кризового центру прес-службі Університету інтерв’ю дав проректор навчального закладу – начальник факультету післядипломної освіти, полковник служби цивільного захисту Ушаков Леонід Васильович. Леонід Васильович зауважив, що відкриття навчального кризового центру обумовило сьогодення. Стан техногенної та природної безпеки в Україні потребує докорінного перегляду підходів щодо організації та проведення заходів із запобігання та реагування на можливі надзвичайні ситуації. Одним з суттєвих резервів щодо підвищення ефективності цієї роботи є впровадження сучасних інформаційних технологій та нових прогностичних методик до процесу формування та прийняття управлінських рішень щодо локалізації та ліквідації аварій та надзвичайних ситуацій. З цією метою в Університеті цивільного захисту України створено сучасний навчально-тренувальний кризовий центр. Над створенням унікального центру багато попрацювали вчені навчального закладу, фахівці та працівники факультету післядипломної освіти УЦЗУ. Працювали фахівці цивільного захисту найвищого ґатунку. На сьогодні це єдиний сучасний навчально-тренувальний кризовий центр в Україні. Створення сучасного НТКЦ обумовлено розширенням кола завдань МНС України на сучасному етапі, необхідністю переходу на нові технології управління та ефективності міжвідомчої співпраці. До таких технологій відноситься ситуативне моделювання погроз, кризисів та надзвичайних ситуацій; підтримка прийняття рішень у режимі реального часу, автоматизації планування та контролю виконання; відеоінформаційна взаємодія із зонами НС; збільшення обсягу інформаційного обміну з державними органами виконавчої влади. Саме з метою реалізації нових підходів в Університеті цивільного захисту створили керуючий комплекс сучасного покоління для вирішення завдань координації, оперативного управління та екстренного реагування, запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій. Полковник Ушаков говорить, що робота навчального центру дасть можливість проводити командно-штабні та рольові ігри безпосередньо у тісному контакті з діючими підрозділами ГУ МНС України в Харківській області, а в перспективі ГУ МНС інших регіонів та фахівцями МНС України, у режимі Інтернет-конференцій, можливість відпрацювання розроблених антикризових рішень із залученням курсантських підрозділів Університету на навчально-тренувальному полігоні по вул. Баварська 7. По-друге, його унікальність полягає в сучасному навчально-методичному наповненні. Це низка програмних модулів, що дозволяють імітувати розвиток небезпечних подій в реальному часі з відображенням наслідків останніх на мапі будь-якого регіону України. Центр оснащено сучасною комп’ютерною та мультимедійною апаратурою. Діють вісім автоматизованих робочих місць з урахуванням можливостей бездротового Інтернет, мультимедійний проектор, сучасна офісна техніка. В перспективі - оснащення плазмовими телевізорами, введення 7-10 додаткових робочих місць. Створене унікальне наочне навчально-методичне забезпечення дозволяє використовувати в комплексі всі науково-педагогічні форми та методи підготовки висококваліфікованих фахівців. Створенню навчально-тренувального кризового центру передувала довга робота з творчого осмислення та узагальнення передового досвіду з організації та функціонування існуючих кризових та подібних до них центрів: МНС України, Угорщини, Німеччини, Росії. Опробування та застосування новітніх технологій сприятиме підвищенню кваліфікації практичних фахівців підрозділів цивільного захисту та МНС до рівнів європейських стандартів, які прибувають на навчання з різних регіонів України та мають певний особистий досвід з ліквідації аварій та надзвичайних ситуацій, яким під час цих навчань вони у повній мірі мають можливість обмінятися. Введенню у навчальний процес навчально-тренувального кризового центру передувала кропітка 5 місячна ремонтно-оздоблювальна робота. У складний час стану економіки країни Університет, залучаючи лише власні кошти, спонсорську допомогу (ГУМНС України в Кіровоградській, Миколаївській, Черкаській областях), зусилля викладацького складу факультету післядипломної освіти та господарчих підрозділів, спромігся виконати роботи на рівні сучасних європейських стандартів. В перспективі планується створити на базі навчально-тренувального кризового центру науково-дослідну лабораторію з розробки ефективних управлінських рішень, розробки алгоритмів та нормативів з прийняття рішень, підвищення ефективності взаємодії підрозділів усіх рівнів управління. 
X. Беззаперечно, потяг до прекрасного формує у людини тільки позитивні якості та позитивні емоції. Почуття високого, потяг до прекрасного, до чарівного світу музики притаманні вихованцям Університету цивільного захисту України. Так, 18 лютого курсанти навчального закладу відвідали звітний концерт з нагоди 15-річчя з дня заснування ансамблю народного танцю «Закаблуки», без участі якого не обходиться жодний концерт, фестиваль Харкова й області. 

«Відвідавши цей концерт, - говорить проректор по роботі з персоналом полковник служби цивільного захисту Вадим Попов, - ми зарядились вируючою позитивною енергією. Саме такі позитивні моменти дають радість до життя, поштовх до пошуку нового. А це, в свою чергу, можна почерпнути із живлющих джерел українського фольклору, що лився енергодайною силою зі сцени. Такі заходи ефективно впливають на виховання молоді, всіляко сприяючи духовному розвиткові особистості». До речі, безпосередню участь у постановці концертних номерів з нагоди свята взяв Віктор Кульбакін, керівник танцювального колективу університету «Flame». Слід зазначити, що «Flame» став призером Міжнародного фестивалю «Кимерійські зорі 2007», переможцем фестивалю-конкурсу «Студентська весна-2008», дипломантом відкритого Харківського конкурсу балетмейстерів 2008 року. Відвідування таких заходів для вихованців Університету цивільного захисту України стало традиційним 
XI. Керівництво МНС України завжди приділяло велику увагу роботі ветеранських організацій органів і підрозділів цивільного захисту, вирішенню питань соціального і правового захисту ветеранів, інвалідів і пенсіонерів, сімей померлих ветеранів і сімей загиблих при виконанні службових обов’язків працівників. З метою об’єднання їх зусиль, залучення ветеранів до патріотичної роботи з молодими працівниками утворено Всеукраїнську асоціацію ветеранів та пенсіонерів МНС України. Таим чином на заклик до об’єднання заради зміцнення відгукнулися й ветерани Університету цивільного захисту України. 

 

На Загальні збори прийшли 67 наших колишніх співробітників, а також і ті, хто вже має пенсійний вік, але продовжує працювати в навчальному закладі і не залишається байдужим до проблем ветеранів. Наші заслужені колеги, колишні керівники структурних підрозділів, ветерани – люди похилого віку. Дехто з них одержав поранення і контузії під час війни, дехто, віддаючи всі сили нашій нелегкій праці, надірвав здоров’я на службі. Сьогодні перед ними стоять проблеми придбання ліків, обслуговування у лікарнях, багато побутових проблем, які вони самі вирішити не можуть. Перед присутніми виступив ректор університету генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий. Він розповів ветеранам про те, що Всеукраїнська асоціація ветеранів та пенсіонерів МНС України головною метою своєї діяльності вбачає сприяти забезпеченню соціальної справедливості, пріоритету загальнолюдських цінностей, всебічному захисту законних прав, соціальному, економічному, віковому та іншим інтересам її членів. У разі вступу до лав Асоціації Ветеранська організація університету має право отримати статус юридичної особи і на значно вищому рівні вирішувати питання залучення ветеранів до посильної трудової діяльності на виробництві та у громадській діяльності, організації їх спілкування, залучення до участі в патріотичному вихованні молоді, здійснення пошуку фінансових, матеріальних та інтелектуальних ресурсів для забезпечення підтримки ветеранів та членів їх сімей. А також повідомив, що введено посаду помічника ректора по роботі з ветеранами на громадських засадах. Помічником ректора по роботі з ветеранами призначено Палюха Володимира Григоровича, полковника внутрішньої служби у відставці, професора кафедри наглядово-профілактичної діяльності та дізнання, ветерана навчального закладу. Ветерани навчального закладу підтримали ініціативу своїх колег з МНС України, практично всі надали особисті заяви про вступ до Асоціації. Обрали головою Ради Територіальної ветеранської організації ветерана навчального закладу, полковника внутрішньої служби у відставці, декана факультету підготовки фахівців у сфері цивільного захисту Метельова Олександра Володимировича. До складу Ради увійшли ветерани навчального закладу Мазур Олександр Вікторович, Козлов Борис Григорович, Балацький Валерій Васильович, Сирих Василь Миколайович. Вони представлятимуть інтереси ветеранів і пенсіонерів університету в органах державної влади, об'єднаннях громадян, органах і підрозділах МНС України, вирішуватимуть питання фінансування Ветеранської організації. Справа не легка, але шляхетна й потрібна громадськості. 
XII. 20 лютого на стадіоні «Динамо» у Харкові відбулися міжвузівські спортивні змагання, присвячені Дню захисника Вітчизни. Організатором та ініціатором проведення таких святкових спортивних перегонів є Управління освіти і науки Харківської обласної держадміністрації. Для вихованців Університету цивільного захисту України участь у такому заході стало вже традиційним, бо 3 рік поспіль є вони учасниками міжвузівських змагань та посідають призові місця. У цьому році 22 команди з різних вищих навчальних закладів міста змагались у п’ятиборстві: плавання на дистанції 50 м, біг – 60 м, підтягування на перекладині, гирьовий спорт та перетягування канату. За результатами всіх видів спортивних змагань підбивались підсумки. Команда Університету цивільного захисту України, до складу якої увійшли 13 мужніх юнаків, здобула першу перемогу з гирьового спорту. Михайло Кудінов та Дмитро Какадій у вазі більше 70 кг принесли команді найкращі результати, що й стало вирішальним при отриманні І-го місця з цього виду спортивних змагань. 

А Сергій Денькович виборов для команди І-е місце у підтягуванні на перекладині (38 разів). Таким чином, команда Університету цивільного захисту України отримала два перших місця. «У цьому році, - говорить викладач кафедри фізичної підготовки підполковник служби цивільного захисту В’ячеслав Кононович, - до міжвузівських спортивних перегонів було включено перетягування канату. І нам потрібно більше уваги приділити саме цьому виду спорту, бо його включено також до чемпіонату МНС України. На мою думку, такі спортивні свята покликані виявляти фізичну міць та загартованість юнаків, а тому це свято – для справжніх чоловіків». Ми вітаємо учасників змагань і бажаємо нашій команди подальших спортивних успіхів! 
XIII. 21 лютого підведені підсумки з науково-дослідної діяльності університету за 2008 рік. 
XIV. 22 лютого. Скориставшись пропозицією журналіста УЦЗУ Л.В. Кошеварової пройтись по першій столиці туристськими маршрутами, яких немає в жодному буклеті, днями курсанти 4-го курсу факультету Цивільного захисту населення і територій на чолі з куратором Шароватовою О.П. здійснили похід до маленького музею з великою історією - до музею Клавдії Шульженко. Захоплюючий зовнішній вигляд музею, його атмосфера та гостинність зберігачів фондів залишили незабутні враження. Переглянувши фільм про життя видатної харків’янки, зі зворушливої розповіді екскурсовода дізнались про життя і творчість артистки з Москальовки - Клавдії Шульженко. У перші десятиліття минулого сторіччя ім’ям «Клава» називали майже кожну третю фабричну дівчинку. І коли у родині харків’янина Івана Івановича Шульженка, що працював бухгалтером в Управлінні південної залізниці, 11 (24) березня 1906 року народилася дочка – її цілком у дусі часу назвали Клавдією. Маючи привабливу зовнішність, дівчинка мала й приємний, чистий та дзвінкий голос. З 17 років Клавочка Шульженко почала займатись вокалом, беручи уроки у професора Харківської консерваторії М. Чемізова, який навчив її аристократичній дикції та виговору, позбавивши специфічно-харківського «гекаючого» вимовляння. У 1927 році композитор Ю. Мейтус написав для Клави кілька пісень, які швидко стали надзвичайно популярними («Красный мак», «Гренада»). Першим хітом артистки стали «Кирпичики» на слова поета П. Германа, перетворившись на класику естради та ресторанної музики на довгі роки (На окраине, где-то в городе, Я в рабочей семье родилась; Лет шестнадцати, горе мыкая, На кирпичный завод нанялась…). Навесні 1928 року К. Шульженко поїхала до Ленінграду, де занурилась в артистичне життя, гастролювала, пробувала себе у жанрі народної пісні. У 1939 році Клавдія Іванівна стала лауреатом Першого Всесоюзного конкурсу артистів естради – вона розділила третю премію з Марією Міроновою. Шульженко виявилась єдиною співачкою, якій дозволили виконати репертуар на біс – за умовами конкурсу це заборонялось. Шульженко виконувала свою «Записку» двічі. Наприкінці 1930-х років під шиплячі патефонні платівки з піснями К.І. Шульженко («Эх, Андрюша, нам ли быть в печали?», «Дядя Ваня» та ін.) танцювала вся країна. Співачка стала всесоюзною зіркою, знімалась у кіно, записувала грамплатівки. У своїх піснях видатна харків’янка неначе розігрувала цілі сценки. В її голосі вдало поєднувались народні інтонації та естрадна розкутість. Почувши одного разу голос Шульженко, взнаєш його завжди. Вражаючим фактом здається те, що військові часи з усією їх неймовірною важкістю стали для Клавдії Шульженко роками професійного тріумфу. Добровільно вступивши до лав діючої армії, Шульженко стала солісткою фронтового ансамблю, який вже з липня 1941 року став давати фронтові концерти. За перший рік війни Шульженко дала близько 500 концертів. У 1942 році її нагороджено медаллю «За оборону Ленінграда», а після Перемоги, у 1945-му, присвоєно звання заслуженої артистки республіки. Фонограми, які звучали протягом усієї екскурсії, переконали, що артистка віддавала перевагу легким, веселим та ліричним пісням про кохання, добрих людей, прості радощі життя. Ліричний вальс «Синий платочек», наспіваний Клавдією Шульженко у перші місяці війни, ставши неначе фронтовим гімном поряд зі славетною «Катюшей», сьогодні знайомий усім поколінням. З почутої інформації ми зрозуміли, що безсумнівним та заключним тріумфом співачки став ювілейний концерт Клавдії Іванівни 10 квітня 1976 року у Колонній залі Будинку союзів, яким вона святкувала дві дати – «70» та «50» (70 років від дня народження та 50 років творчості). Після цього концерту видатна співачка прожила ще 8 років. Символічним є те, що на Новодівочому цвинтарі у Москві біля пам’ятника великій артистці чиїсь турботливі руки завжди кладуть синю хусточку… У кімнатах музею ми мали змогу побачити речі, які оточували видатну харків’янку протягом усього її життя: меблі, посуд, концертні прикраси, артистичний грим та парфуми «Синий платочек», спеціально створені на харківській фабриці на честь зірки. Побачили й славетне рожеве плаття, в якому Клавдія Іванівна виступила на своєму останньому сольному концерті, яке у 1976 році пошив для неї починаючий тоді кутюр’є В. Зайцев. Побажання приємного культпоходу і несподіваних відкриттів цілком справдились. Задоволення від перебування в унікальному музеї підсилило несподіване з’ясування того, що серед наших екскурсантів є онук видатної особи, яка була знайома з артисткою та відвідувала музей К.І. Шульженко. 
XV. 23 лютого 2009 року 2 курсанти третього курсу факультету ЦЗНіТ прийняли Присягу працівника МНС України. Дмитро Церковний та Сергій Біндіч були переведені з факультету ПФЦЗ на факультет ЦЗНіТ та, як кажуть, „одягли пагони”. 

Відбулися урочистості на великому плацу університету. І знаменно, що це сталося саме 23 лютого у День захисника Вітчизни. Це стало символічною, а відтак, відповідальною та хвилюючою подією у житті курсантів-третьокурсників. Перед своїми товаришами, колективом факультету вони присягнули на вірність українському народові, рідній державі. 
Із привітальним словом до них звернувся заступник начальника факультету ЦЗНіТ полковник служби цивільного захисту Черепаха Ростислав Елійович, який наголосив на значенні прийняття Присяги „новоспеченими” курсантами на третьому курсі. Це - не тільки урочистість, а висока честь та відповідальність. 
XVI. Уперше за 80-річну історію Університету цивільного захисту України 23 лютого, у День захисника Вітчизни, пройшов шоу-конкурс «Містер Університет 2009». Організатори конкурсу Микола Целуйко та Тетяна Довбій довго вагались - здійсниться задумана ідея чи ні. Самі хлопці, курсанти та студенти Університету, виявили бажання спробувати свої творчі сили, бо ж дівчата щороку є учасницями такого дійства. У День захисника Вітчизни стало очевидним – конкурсу жити! Гості чарівного конкурсу змогли побачити професіонально вишукану поставу, майстерно розкриті здібності учасників, естетично та художньо завершено оздоблену сцену. Право бути «Містером Університет 2009» виборювало 5 вольових юнаків, представників із числа студентів, курсантів та слухачів магістратури. Здавалося б, а що тут незвичайного – обирати найчарівнішого в такому навчальному закладі, що готує спеціалістів суворої і вкрай небезпечної професії. Безсумнівно, потяг до прекрасного формує у людини тільки позитивні якості, позитивні емоції. Що яскраво було продемонстровано незвичайним шоу. Конкурс складався із чотирьох етапів. Перший, традиційно, - візитка учасників. Кожний із претендентів повинен був якомога детальніше та повніше представити себе, свої уподобання та життєве кредо. У другому – учасники повинні були представити своє придумане оригінальне вбрання. Причому, вбрання - спеціально для журналістів, які часто разом із рятівниками бувають в епіцентрах екстремальних ситуацій і деякі зовсім не знають, що одягти, як екіпіруватись, наприклад, коли вирує вогонь, йде лавина або навкруги вибухають снаряди. Із деталей костюмів, що придумали конкурсанти, найоригінальнішими виявились кепка для журналіста із швидким виходом до мережі Інтернет, сонячні окуляри із влаштованою відео та фотокамерою, шумоізоляційна каска тощо. Третій етап – відеоконкурс. Тут представниками було представлено відеоролик «Один день з мого життя». Четвертий етап визначив танцювальні здібності конкурсантів. Після цього туру стало очевидним, кожний рятівник повинен вміти танцювати...вальс. Тут в повній мірі проявились галантність та граціозність учасників. Взагалі, всі конкурсанти показали добру підготовленість, прекрасно виступили, проявивши надзвичайну майстерність, тому компетентному журі, яке очолила начальник кафедри соціальних і гуманітарних дисциплін полковник служби цивільного захисту Олена Рябініна, прийшлося дуже важко у виборі найталановитішого та найдостойнішого. 

І все ж таки конкурс є конкурс. Як зазначив ректор університету генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий: «Такі конкурси справді сприяють вихованню прекрасного та зародженню доброго. Всі конкурсанти показали свою неабияку майстерність та творчість. Щодо мене, то я всіляко буду підтримувати такі заходи». Перед конкурсом на внутрішньому сайті університету було розміщено візитку та фото кожного учасника, аби всі бажаючі мали змогу проголосувати за обраного красеня. Так от, титул «Містер INTERNET» було віддано Сергію Єрьоменку, титул «Містер Галантність» здобув Дмитро Гужва. Титул «Містер Елегантність» дістався Сергію Єрьоменку, а «Містером Натхнення»» став Сергій Пархоменко. „Віце-містером Університету 2009” став Дмитро Орищенко. А от титул „Містер Університет 2009» отримав Іван Лук’яненко. Всі конкурсанти були нагороджені цінними подарунками. 
XVII. В період з 17 по 24 лютого для особового складу Університету цивільного захисту України вже не таємниця, що згідно з розпорядженням заступника Міністра України з питань надзвичайних ситуацій в стінах нашої рідної альма-матер з 1-го вересня 2008 року розпочато підготовку майбутніх фахівців в напрямі одної з унікальних спеціальностей, які дуже необхідні для підрозділів оперативно-рятувальної служби цивільного захисту МНС України – керівників з проведення вибухових та піротехнічних робіт. Для реалізації та вдосконалення цього напряму навчально-виховного процесу в Університеті та на виконання наказу МНС України № 972 від 31 грудня 2008 року «Про професійну підготовку фахівців рятувальних професій МНС у першому півріччі 2009 року» зі складу факультету оперативно-рятувальних сил, зокрема від кафедри організації забезпечення цивільного захисту в надзвичайних ситуаціях, на яку покладене завдання щодо безпосередньої організації підготовки вказаних фахівців, було виділено особовий склад для участі в зборах фахівців, які здійснюють ідентифікацію вибухонебезпечних предметів. 

Збори проходили в період з 17 по 24 лютого 2009 року на базі Навчального центру оперативно-рятувальної служби цивільного захисту МНС України, с. Ватутіне. Начальник кафедри ОЗЦЗвНС підполковник сл.цз Барбашин В.В. та старший викладач кафедри ОЗЦЗвНС підполковник сл.цз Толкунов І.О., які і приймали участь в цих зборах, були задоволені та приємно вражені тією щирістю та доброзичливістю, високим професіоналізмом та розумінням здійснення спільної справи в інтересах нашого Міністерства та і, в цілому, всієї Держави, з якими керівництво Навчального центру, зокрема циклу підготовки фахівців піротехнічних підрозділів, який очолює підполковник сл.цз Зварич М.Є., підійшло до організації занять, показних та інших заходів. Представники Університету ознайомилися з навчально-матеріальною базою навчального центру, обмінялися набутим досвідом щодо підготовки фахівців з цієї небезпечної, а в водночас і такої необхідної спеціальності – «Піротехнік» та, нарешті отримали достатньо великий обсяг інформації, підтвердженої практикою, щодо організації піротехнічних робіт в сучасних умовах сьогодення. На завершення зборів, після успішної здачі екзамену представникам нашого навчального закладу, у складі навчальної групи, в урочистій атмосфері особисто Начальником навчального центру ОРС ЦЗ МНС України полковником сл.цз Шевчуком Р.Б. були вручені свідоцтва, які дають право на проведення ідентифікації вибухонебезпечних предметів – «подарунків» воєн, що прогриміли в свій час на нашій землі, та повоєнних подій, що останнім часом, нажаль, відбуваються на теренах нашої Держави. На при кінці прозвучали слова вдячності та сподівання на подальшу співпрацю між нашими навчальними закладами, на що було отримане підтвердження та розуміння важливості спільної справи. 
XVIII. 26 лютого було проведено запуск “потужного генератора розробки управлінських рішень. Кризовий навчальний центр, що незабаром розпочне свою навчальну діяльність в Університеті цивільного захисту України, є необхідним для навчання керівного складу щодо вироблення прийняття рішень в умовах виникнення надзвичайних ситуацій будь-якого характеру. Рішення з ліквідації надзвичайних ситуацій у діючому кризовому центрі прийматимуться приблизно в 5-6 разів швидше, ніж в реаліях. Джерелом дії такого центру є програмний комплекс «Робота органів управління міста (району) при виникненні надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру». До речі, такий програмний продукт для навчання буде запроваджено уперше в системі МНС України. 

Робочі місця в кризовому центрі визначатимуться нормативними документами, які координують реагування на надзвичайну ситуацію. Програмний комплекс адаптується під конкретну територію відповідно до прогнозування надзвичайної ситуації. Він включає декілька автоматизованих робочих місць служб та керівника ліквідації надзвичайної ситуації. При отриманні сигналу непередбачуваної ситуації розгортається пункт управління – на що йде 20 хвилин, після чого він готовий до використання за призначенням. До програмного комплексу включено програму прогнозування при аваріях на промислових об’єктах і транспорті, а також при виникненні пожеж на підприємствах. На місцях посадові особи служб згідно з відповідним напрямком займаються відпрацюванням управлінських рішень відповідно до календарного плану ліквідації надзвичайної ситуації. За результатами вироблення рішень етапів ліквідації надзвичайних ситуацій складатиметься протокол . Він є юридичним документом. Робота Центру дасть можливість проводити командно-штабні та рольові ігри безпосередньо у тісному контакті з діючими підрозділами ГУ МНС України в Харківській області, а в перспективі – із ГУ МНС України в областях та фахівцями МНС України у режимі відеоконференцій. Слід зауважити, що аналогів такого кризового центру в України поки немає. А от над створенням Національного центру управління кризовими ситуаціями у Москві працювало близько 100 спеціалістів протягом двох років. Відкриття такої потужної навчальної структури дозволить керівникам служб швидше виробляти управлінські рішення щодо реагування на надзвичайні ситуації, що на практиці дозволить ефективніше та результативніше впоратись із ліквідацією наслідків тієї чи іншої надзвичайної ситуації. 
XIX. 27 лютого в Університеті цивільного захисту України відкрито нову науково-дослідну лабораторію. У непростий час світової кризи Університет цивільного захисту України вирішує задачі підняття рівня освіти на якісно більш високий рівень. Перед кафедрою "Процеси горіння", як і перед Університетом в цілому, постала задача підготовки досвідченого фахівця, здатного приймати самостійні рішення у складних умовах надзвичайних ситуацій. З 2004 року і до сьогодні – такий шлях зміцнення та становлення пройшла кафедра як конкурентноздатна науково-педагогічна структура університету. 

У вересні 2008 навчального року розпочав своє функціонування відремонтований учбовий корпус кафедри. Запрацювали аудиторії для проведення практичних занять та лабораторних робіт з хімії, термодинаміки та теплопередачі, теорії розвитку та припинення горіння, небезпеки радіаційного, хімічного та біологічного походження, теорії горіння та вибуху. Щойно створена науково-дослідна лабораторія – є гордістю кафедри процесів горіння та всього університету. 

Як зазначив начальник Управління освіти і науки МНС України полковник служби ЦЗ Олександр Євсюков, який 24 лютого відвідав навчальний заклад та був присутнім на засіданні вченої ради університету, лабораторія є вагомим підґрунтям для успішного засвоєння знань з хімії, термодинаміки вихованцями навчального закладу і повністю відповідає актуальним вимогам сьогодення. Її обладнання дозволяє проводити різноманітні демонстраційні та вимірювальні досліди. Це досліди, які демонструють та встановлюють хімічні, термодинамічні властивості речовин, параметри пожежної небезпеки різноманітних горючих речовин, дозволяють визначити розподіл температур у полум’ї та в модельному приміщенні за умов пожежі, дозволяють на практиці побачити різні види виникнення горіння та вибуху, формують навички запобігання та припинення пожеж та водночас - і навички проведення та обробки наукових дослідів. У лабораторії проводяться також науково-дослідні роботи за участі курсантів та студентів з багатьох напрямків: дослідження припинення горіння гелями, емульсіями, пінами, встановлення залежності мінімальної енергії запалювання речовин від концентрації та температури, розробки установки визначення схильності твердих речовин до самонагрівання. При проведенні дослідів можна реєструвати та оброблювати результати лабораторних робіт за допомогою комп’ютерів. Лабораторія також справила враження і на шановних гостей із Швеції. Вони зацікавились її функціональними можливостями та наробками. У перспективі – обмін досвідом між шведськими та українськими рятівниками з цього приводу. Саме в цей час в Університеті цивільного захисту України виникла потреба у відкритті нової галузі знань для розширення спектру навчальних послуг. Впоратись з цим завданням було покладено на згуртований висококваліфікований колектив кафедри "Процеси горіння" на чолі з начальником кафедри полковником служби цивільного захисту Оленою Тарахно. «Я вважаю, - ділиться Олена Віталіївна, - що кафедра достойно впоралася із завданням щодо розширення своїх навчальних можливостей. У лютому 2009 року успішно пройшло ліцензування нової галузі знань університету - "Хімічна технологія та інженерія" за напрямом “Хімічна технологія”. Слід зазначити, що стратегія освітньої діяльності щодо підготовки бакалаврів за напрямом "Хімічна технологія", обрана університетом, передбачає отримання фахівцями поглиблених знань щодо специфіки діяльності в екстремальних умовах, вивчення та практичне втілення сучасного зарубіжного досвіду в галузі хімічних технологій та безпеки. Випускники також отримають поглиблені знання з особливостей специфіки діяльності підрозділів цивільного захисту МНС України як в умовах повсякденної діяльності, так і під час надзвичайних ситуацій. Вони працюватимуть у галузі практичного забезпечення хімічного та радіаційного захисту населення і територій від непередбачуваних подій техногенного походження із застосуванням спеціальних технологій, технічних засобів та техніки.

БЕРЕЗЕНЬ

I. 4 березня презентував свою навчальну діяльність на базі факультету післядипломної освіти Університету цивільного захисту України навчально-тренувальний кризовий центр. 

Керівництву навчального закладу, представникам регіональних і місцевих ЗМІ та гостям заходу було представлено унікальні можливості кризового центру. При навчальній діяльності його робоча атмосфера максимально наближається до реальних умов та ситуацій. Командно-штабні навчання та ділові ігри мають можливість проводитись у тісному контакті з підрозділами ГУ МНС України в Харківській області, а в перспективі – ГУ МНС інших регіонів та фахівцями МНС України у режимі Інтернет-конференцій. Сучасне навчально-методичне наповнення центру включає низку програмних модулів, що дозволяють імітувати та моделювати розвиток небезпечних подій у реальному часі із відображенням наслідків останніх на карті будь-якого регіону України. Причому застосоване наочне навчально-методичне забезпечення розроблено фахівцями університету. «Навчально-тренувальний центр, - ділиться один із розробників такого потужного структурного підрозділу старший викладач кафедри управління та організації діяльності у сфері цивільного захисту підполковник служби цивільного захисту Олександр Сімонов, - є творчим осмисленням. узагальненням та впровадженням сучасного досвіду з організації та функціонування існуючих кризових та інших подібних центрів Угорщині, Німеччині, Росії тощо. На сьогодні це єдиний навчально-тренувальний кризовий центр в Україні. І джерело дії такого центру – програмний комплекс «Робота органів управління міста (району) при виникненні надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру» - запроваджено уперше в системі МНС України». 

Саме в цьому центрі практичні фахівці, що приїжджають на навчання з різних регіонів України, матимуть можливість підвищити свою кваліфікацію із застосуванням сучасних освітніх та інформаційних технологій на рівні європейських стандартів. Унікальною можливістю центру є те, що тут відпрацьовуються не тільки управлінські рішення щодо застосування сил та засобів цивільного захисту, а й вирішуються практичні питання щодо психологічного захисту населення, постраждалого внаслідок тієї чи іншої надзвичайної ситуації. «Відкриттю такого центру на базі нашого навчального закладу, - говорить ректор університету генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий, - посприяв сучасний стан техногенної та природної безпеки в Україні, про що свідчать останні події в Лозовій, Ізюмі, Донецьку, Дніпропетровську, на Херсонщині. Саме тут, у кризовому центрі, управлінці, що приїжджають до нас підвищити свій фаховий рівень, матимуть можливість плідно та результативно, застосовуючи сучасні інноваційні технології, відпрацьовувати ефективні управлінські рішення щодо ліквідації будь-якої надзвичайної ситуації. Хочеться подякувати за допомогу у відкритті центру ГУ МНС України в Кіровоградській, Миколаївській, Черкаській областях». У перспективі розвитку навчально-тренувального кризового центру – створення науково-дослідної лабораторії з розробки ефективних управлінських рішень, алгоритмів та нормативів щодо прийняття рішень. А це в свою чергу дасть можливість підвищити ефективність взаємодії підрозділів цивільного захисту усіх рівнів управління. 
II. 3 березня Головами комісії зборів були: ректор НТУ «ХПІ», лауреат Державної премії України, доктор технічних наук Товажнянський Л.Л.; заступник начальника Голови Управління освіти і науки ХОДА Рищенко Т.Д.; начальник управління у справах сім’ї та молоді ХОДА Бабічев А.В.; голова обласної студентської ради при голові ХОДА Гриценюк Є.В. та голова Ради студентського самоврядування «Студентський Альянс» НТУ «ХПІ» Рачков О.Л. Основні питаннями, що розглядались на засіданні керівників та активістів органів студентських самоврядувань були: - перспективи працевлаштування студентської молоді; - тісне співробітництво з європейськими студентськими організаціями; - участь молоді в програмі «Євро 2012»; - покращення якості освіти у всіх навчальних закладах міста; - співробітництво самоврядувань з виконавчими органами влади міста; - організація культурно-масових заходів районного та обласного рівнів; - впровадження законопроектів по вдосконаленню організації студентських органів самоврядування та ін. 

Таким чином, були підведені підсумки роботи Управління у справах сім’ї та молоді Харківської облдержадміністрації та поставлені нові завдання на майбутнє по покращенню освітньої та культурної життєдіяльності молоді міста Харкова. 
ІІІ. Компьютерную «модель» ЧП на стадионе «Металлист» в Харькове и виртуальную эвакуацию болельщиков планируют разработать в Университете гражданской защиты Украины Как действовать во время ЧП на стадионе «Металлист»? В Университете гражданской защиты Украины планируют разработать специальную программу-тренажер, которая позволит отработать действия спасателей и курсантов в случае происшествия на стадионе во время Евро-2012. Чрезвычайная ситуация, смоделированная на компьютере, покажет способы эвакуации болельщиков в случае ЧС на стадионе. Планируется на примерах показать всем харьковчанам, как действовать при возможном ЧП – запустить социальную рекламу в метро, площадях, на телевидении, биг-бордах. 

В университете уже используют компьютерные тренажеры. Специалисты высшего учебного заведения МЧС разработали программные тренажеры формирования навыков принятия решений при ликвидации чрезвычайных ситуаций (ЧС). Виртуальная чрезвычайная ситуация (пожар), в которой курсант или студент выступает в роли прибывшего на ликвидацию ЧС руководителя подразделения, должен оперативно оценить масштабы и правильно поставить задачи перед бойцами своего подразделения. Тренажеры разработаны (и продолжают разрабатываться) центром информационных технологий университета совместно с кафедрой пожарной тактики и аварийно-спасательных работ. В тренажерах применены информационные технологии, на базе которых создана виртуальная чрезвычайная ситуация – пожар. Компьютерная игра учитывает реальные жизненные ситуации и дает возможность курсантам и студентам подготовить себя профессионально и психологически для принятия решений в будущей работе. Компьютерный тренажер не только научит курсантов, но и в условиях кризиса позволит сэкономить. "Проверяется оперативность и правильность решения, — говорит курсант 5-го курса факультета гражданской защиты населения и территорий УГЗУ Николай Стойчан. — Я должен оценить пожар, правильно распределись спасателей, снаряжение, рассчитать количество воды. Если где-то ошибся, можешь потерять своих людей или не успеть спасти, тогда игра начинается сначала". Уже разработаны тренажеры "Ликвидация пожара в подвале жилого дома", "Оценка обстановки при пожаре на третьем этаже пятиэтажного дома", "Ликвидация очага пожара и поиск взрывоопасных объектов на третьем этаже пятиэтажного дома", "Эвакуация пострадавших при пожаре на третьем этаже пятиэтажного дома". "В будущем мы хотим усложнить программы, — говорит сценарный разработчик виртуальных ЧП, начальник кафедры пожарной тактики и аварийно-спасательных работ УГЗУ, полковник службы гражданской защиты Вадим Аветисян. — Игра не позволяет снять ответственность, которая лежит на спасателях, поэтому думаем над тем, как усложнить игру". 

По словам начальника центра информационных технологий Валерия Остапенко, специалисты центра разрабатывают программный продукт и сценарий очередной компьютерной игры – "Ликвидация последствий чрезвычайной ситуации в результате взрыва жилого дома и спасение пострадавших из-под завалов обрушившихся конструкций здания". 
ІV. 5-го березня в бібліотеці університету по вулиці Баварська 7 був проведений літературний вечір для курсантів 3-го курсу факультету ОРС присвячений 195-й річниці від дня народження Тараса Григоровича Шевченка. Курсанти вкотре перейнялись бурхливою долею та усвідомили безмежність життєвого таланту письменника, художника – генія. 

Творчість Шевченківського богом освяченого слова, величина поетичних сповідань, глибина художніх висловів заставляє задуматись та дає смогу пишатись силою його думки та письма. Виняткове буття мислителя переймає кожного, його емоції та почуття до цих пір оволодівають серцями, а жага до волі, в цих серцях живе. Особовий склад курсу дуже вдячний Т. Герус, Н. Харченко, С. Кравцовій за проведений літературний вечір. 
V. 11 – 13 березня 2009 р. в Львівському Державному університеті безпеки життєдіяльності відбулась «ІІ спартакіада 2009» серед працівників органів та підрозділів МНС України з боротьби самбо. 

У змаганнях приймали участь 150 кращих спортсмени з 21-ї області нашої держави. Наш університет представляли наступні спортсмени: 62 кг – Хмелюк Олександр – курсант 3-го курсу факультету №1; – Гончаренко Олександр – курсант 2-го курсу факультету №1; 68 кг – Момсенко Євген – курсант 4-го курсу факультету №1; 74 кг – Хмелюк Роман – ст. л-т сл. ЦЗ – ком. навч. взводу факультету №1; 82 кг – Дацюк Роман – курсант 2-го курсу факультету №2; 90 кг – Воронін Олександр – курсант 4-го курсу факультету №2; 100 кг – Савенко Володимир – курсант 4-го курсу факультету №2; +100 кг – Мех Андрій – майор сл. ЦЗ – заступник нач. курсу факультету №2. У напруженій боротьбі Наш університет виборов почесне ІІ місце, мінімально поступившись Львівському університету. В особистому заліку призові місця посіли: Хмелюк Олександр – І місце Хмелюк Роман – І місце Савенко Володимир – І місце Мех. Андрій – ІІІ місце 
VI. 14 березня Університет цивільного захисту України радо зустрічав випускників факультету підготовки фахівців цивільного захисту, що з’їхалися майже з п’ятнадцяти областей України. У клубі провідного вищого навчального закладу МНС України відбулися урочистості з нагоди 10-річчя факультету. Цей структурний підрозділ почав функціонувати у 1999 році, і 32 студенти стали на той момент «першопрохідцями» в опануванні пожежно-рятувального граніту знань. А вже у 2000 році на факультеті навчалось 72 студенти. «На цей час, - говорить ректор університету генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий, - факультет навчає 755 студентів. 
 

За 10 років свого існування цей підрозділ нашого начального закладу може пишатися багатьма випускниками, що сьогодні працюють не тільки у підрозділах ГУ МНС України в областях, а й у різних сферах життєдіяльності: медичній, комунальній, соціальній тощо. І до нас надходять тільки позитивні відгуки від керівників вихованців факультету. Це – надзвичайно приємно. Слід зазначити, що протягом останніх 3 років існування факультету майже 150 його студентів було переведено у курсанти». Так, у 2007 році поруч із молодими офіцерами стройовий вишкіл демонстрували – три випускниці-курсантки: Валентина, Любов та Євгенія. Сьогодні серед випускників – родина Хідірових. Одразу ж після закінчення навчання в університеті Люба та Сергій одружились – і вже лейтенантами за направленням прибули вони на місце свого подальшого проходження служби до Кривого Рогу. Сьогодні обоє – інспектори пожежної безпеки. Говорять, що знання, отримані в університеті, дуже знадобились у подальшій службовій діяльності. Сергій стверджує, що й досі він майже щомісяця спілкується із своїм колишнім керівником дипломного проекту і отримує від нього слушні поради. Лейтенант служби цивільного захисту Юлія Чапля, випускниця 2008 року, закінчила університет із червоним дипломом. Сьогодні вона – старший інспектор цивільного захисту і дізнання Марганецького МУ ГУ МНС У в Дніпропетровській області. «Своїми знаннями та обійманій посаді, - ділиться Юлія, - я завдячую своїм наставникам – викладачам університету. Ґрунтовні знання з наглядово-профілактичної діяльності, пожежної тактики, пожежної автоматики знадобились у моїй подальшій службовій діяльності. В наступному навчальному році хочу вступити до магістратури навчального закладу». А от старшому лейтенантові служби цивільного захисту Сергію Медведєву, випускникові 2007 року, знадобились не тільки знання, а й досвід роботи головою ради студентського самоврядування. Старшому інспекторові відділення ДПН Стаханівського МУ ГУ МНС України в Луганській області доводиться відповідати за агітацію та проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи з пожежної безпеки серед населення. На сьогодні він обізнаний у сфері соціального захисту, знає всі керівні документи, що регламентують його діяльність. Випускниця 2007 року Уляна Полью на цей час працює інженером з охорони праці та пожежної безпеки у приватній фірмі м. Харкова. У силу своїх посадових обов’язків їй часто доводиться співпрацювати із зарубіжними колегами з Росії, Китаю, Польщі. Університет цивільного захисту України там знають – користується вищий навчальний заклад надзвичайним авторитетом. Уляна переймається гордістю за свій рідний виш, а тому й налагоджувати контакти та співпрацювати із зарубіжними партнерами їй набагато легше. 

Випускники із задоволенням побували у колишніх навчальних аудиторіях, читальній залі бібліотеки, побували на навчально-спортивному комплексі університету. Очі кожного відсвічували неприховану радість від зустрічі із однокурсниками, кураторами, викладачами, а всіх єднало одне побажання – щоби рідний навчальний заклад і надалі мужнів та розвивався. 
VII. 19 березня фахівці Університету цивільного захисту України провели навчально-тренувальні заняття «Абетка рятівників для пересічних громадян» для школярів Харківського педагогічного ліцею № 4. Спеціалісти провідного вишу МНС мали за мету розширити та поглибити знання школярів з основ безпеки життєдіяльності, Основ здоров’я, Захисту Вітчизни. Неспроста такі заняття відбулися напередодні весняних шкільних канікул. 

Адже саме в цей період, коли більшість дітей залишені сам-на-сам із влаштуванням свого дозвілля, можуть виникнути непередбачувані ситуації. Надворі майже зійшов сніг – і з’явилась небезпека виявлення невідомих предметів. Як поводити себе при викритті вибухонебезпечних предметів, чи потрібно купляти піротехнічні засоби та як ними правильно користуватись, як поводити себе під час вибуху хімічно небезпечних речовин - як убезпечити себе та своїх рідних і близьких під час виникнення таких надзвичайних ситуацій? На ці та інші питання дали вичерпні відповіді, а також наочно продемонстрували фахівці Університету - начальник кафедри організації забезпечення цивільного захисту в надзвичайних ситуаціях підполковник служби цз Віталій Барбашин та викладачі тієї ж кафедри підполковник служби цз Ігор Толкунов та підполковник служби цз Олександр Ігнатьєв, а також курсанти 2-го курсу факультету оперативно-рятувальних сил. До речі, серед «викладачів» надзвичайних уроків був колишній випускник педагогічного ліцею Михайло Бондаренко. «Мені доручили розповідати учням 8-го класу про небезпеку використання піротехнічних засобів, - ділиться майбутній рятівник. – Коли я навчався в ліцеї, то нам розповідали про це вчителі, але розповідати - це одне, а от побачити наслідки будь-якої надзвичайної ситуації, взяти в участь в її ліквідації - зовсім інше. Наш курс з цього навчального року розпочав своє стажування в навчальній пожежно-рятувальній частині. Мені у складі чергового караулу доводилось виїжджати на гасіння пожеж. Тому я вже можу своїм молодшим товаришам із власного досвіду розповісти про трагічні наслідки будь-якої надзвичайної ситуації, в тому числі й що сталася внаслідок необережного використання піротехнічних засобів. Сьогодні майже жодне свято не обходиться без цих атрибутів. Я впевнений і сьогоднішні заняття довели – не всі знають, що користуватись піротехнічними засобами можна лише з вісімнадцяти років, та й то – уміючи». Школярі змогли не тільки засвоїти пізнавальний матеріал з безпеки життєдіяльності при виявленні невідомих предметів, покупці піротехнічних засобів, наслідках і діях у випадку вибуху хімічно небезпечних речовин, але й «пощупати» вибухонебезпечні (знешкоджені) предмети, побачити на власні очі «шкоду паління» на іонізуючому очисникові повітря, надягти загальновійськовий захисний комбінезон, фільтруючий костюм. Таке ноу-хау як іонізуючий очисник повітря належить розроблювачам університету - начальникові кафедри організації забезпечення цивільного захисту в надзвичайних ситуаціях Віталію Барбашину. Майже півтора року цей корисний винахід попереджає про небезпеку й шкоду здоров'ю усіх завзятих курців. Прилад сам запалює сигарету, нібито хтось закурив, «викурює» її, після чого на скляних стінках винаходу залишаються крапельки нікотину точнісінько так, як вони осідають у легенях курців. «Такий пізнавальний прилад, - говорить учень 11-го класу Ігор Маленко, - ще раз довів мені, що я два роки тому зробив правильно, що кинув палити. На мене справило враження те, скільки диму залишається у легенях після викуреної однієї сигарети, а скільки ж тоді «смоли» знаходиться у легенях курців з п’ятирічним і більше стажем!? Стало не по собі. Відтепер не палитиму – це точно». Багато питань виникало у десятикласників, що разом із підполковником Ігорем Толкуновим та курсантами за допомогою металодетектора «GARRETT» виявляли імітований вибухонебезпечний предмет. 

Учні залишились у захваті від почутого та побаченого. А головне - один раз побачене залишиться надовго в їхній пам’яті. Як зазначила директор ліцею Ірина Черевань, проведена університетом робота є дуже корисною та цікавою для дітей, а особливо, коли учні вочевидь переконались у шкоді паління, відчули небезпеку зустрічі із вибухонебезпечним предметом та використанні піротехнічних засобів, а також вона є важливим елементом навчально-виховного процесу. Слід нагадати, що подібну «Абетку рятівників для пересічних громадян» було вже проведено для вихованців та викладачів підшефної школи-інтернату для дітей з вадами слуху. Беззаперечно, проведення таких пізнавальних навчально-тренінгових занять дасть свої плідні результати, і надзвичайних ситуацій стане менше. 
VIII. Під головуванням директора Департаменту кадрової політики МНС України генерал-лейтенанта служби цз Івана Шевченка 19 березня в Університеті цивільного захисту України відбувся персональний розподіл випускників 2009 року, які закінчують навчання за освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр», «спеціаліст», «магістр». У цьому році закінчують навчання за державним замовленням 207 випускників, які продовжать свою службу практично у всіх регіонах України. У роботі комісії з розподілу взяли участь начальник Управління освіти і науки МНС України полковник служби цз Олександр Євсюков, начальник ГУ МНС України в Харківській області генерал-майор служби цз Павло Одарюк та представники кадрових апаратів ГУ МНС України в областях з 11 комплектуючих підрозділів. Слід зазначити, що робота з розподілу випускників розпочалась набагато раніше, відпрацьовувались питання майбутнього працевлаштування як з кожним випускником окремо, так і з гарнізонами, тому на засіданні комісії було розглянуто та вирішено тільки проблемні питання. Своїм розподілом залишились задоволеними всі курсанти, так як всі їх побажання було взято до уваги. 
IX. 20 березня курсанти-рятувальники Університету цивільного захисту України провели відкритий урок з екології та розвісили шпаківні на деревах у Молодіжному парку. До акції рятувальників-природоохоронців вже приєднались харківські школяри, вчителі, вихователі та вихованці дитсадків, батьки та громадськість. Проведення екологічної акції «З любов’ю до природи. Збережемо птахів» та відкритого уроку з екології курсанти Університету МНС ініціюють саме напередодні двох свят - Міжнародного дня птахів (у світі відмічається 1 квітня з 1894 року) та Дня Жайворонка (із давніх часів слов’яни відмічають народне Свято Жайворонка 22 березня). Готуватись до екоакції курсанти факультету цивільного захисту населення та територій вищого навчального закладу МНС почали ще у лютому. Тоді ж почали будувати і домівки для птахів. «Умілі руки» захисників природи працювали у вільний від занять час. Одразу ж було обране і місце розташування шпаківень – Молодіжний парк (вул.Пушкінська) біля меморіальної стели Пам’яті Героїв-Чорнобильців. Саме це місце, каже курсант Владислав Лісних, є дуже символічним.
 

«За народним повір’ям саме у птахів перевтілюються душі людей, що пішли з життя. – Весь світ знає скільки біди прийшло внаслідок подій у Чорнобилі. Багато людей забрала та трагедія. Наша акція не тільки суто екологічна, це ще і акція пам’яті про загиблих героїв-ліквідаторів – героїв-чорнобильців», - розповів Владислав. За словами начальника факультету Університету цивільного захисту Володимира Андронова, на відкритому уроці з екології курсанти-рятувальники звернуть увагу на: складний стан і забруднення довкілля в Україні; питання охорони навколишнього природного середовища. Проведення екоакціїї «Збережемо птахів» нагадає багатьом про те, що в квітні більшість крилатих мандрівників, долаючи всі перешкоди, повертаються до рідних гніздівок. На Планеті існує більш десяти тисяч видів птахів та, на жаль, на сьогодні багато видів птахів знаходиться на межі зникнення, констатує професор Андронов. Мета акції - звернути увагу жителів Харківщини до проблем охорони довкілля, охорони птахів, їх гніздування та поселення. В Україні завжди з любов’ю відносились до птахів, вважаючи їх символом волі, щастя, красоти. Вони – невід’ємна частина української природи і культури. Прес-службі Університету стало відомо, що приєднатись до екологічної акції курсантів – захисників природи вже виразили бажання школярі та вихованці дитсадків Орджонікідзевського та Київського районів міста. До Молодіжного парку зі своїми домівками для пташок прийдуть школярі 36-ої школи та малюки і вихователі 66 дитсадка. В Орджонікідзевському районі екологічну акцію «З любов’ю до природи» особисто підтримав голова міської райради Володимир Головко. У телефонній розмові Володимир Васильович повідомив прес-службі університету: «Дуже добре, що у Харкові відновлюються природоохоронні акції. Забуті народні традиції – навесні зустрічати птахів та розвішувати шпаківні у міських парках – відновлюються. І дуже символічно, що ініціюють акцію саме рятувальники. На перший погляд дитяча забавка – шпаківня, а скільки користі. Для молоді – це дуже повчально. Наше шанобливе ставлення до довкілля має зберегти природу. Акція рятувальників нагадала мені мої школярські роки, коли ми завчасно готувались до прильоту птахів і розвішували шпаківні. 20 березня я планую особисто взяти участь в акції «З любов’ю до природи» разом із школярами 26, 104 та 113 шкіл Орджонікідзевського району». Міська акція «З любов’ю до природи. Збережемо птахів» стартує 20 березня, об 11 годині, у Молодіжному парку біля меморіальної стели Пам’яті Героїв-Чорнобильців, та о 12 годині у парку «Зелений гай» по вул.12 квітня (район ХТЗ, перехрестя вулиць 12 квітня та П П’ятирічки). 
Х. 20 березня 2009 року в Управлінні у справах, молоді та спорту Київської районної ради у місті Харкові пройшов поетичний фестиваль «Молода Слобожанщина», в якому взяли участь курсанти Університету цивільного захисту України – Артем Холодний, курсант 2-го курсу факультету №1 та Артем Мельник, курсант 4-го курсу факультету №2. Фестиваль проводився за двома номінаціями - українська та російська поезія. Вірш Артема Мельника увійшов до п’ятірки найкращих творів фестивалю. 
XI. Непередбачувана ситуація сталася 21 березня за десять хвилин до другої години ночі у студентському гуртожитку Національного технічного університету ”Харківський політехнічний інститут”, зокрема, на факультеті підготовки іноземних студентів, на другому поверсі. У житловій кімнаті №201, виникла пожежа, внаслідок якої постраждало 3 людей: 2 громадянина Туркменистану та 1 громадянин Марокко. Про небезпечну ситуацію до чергової частини навчальної пожежно-рятувальної частини оперативно доповіли патрульні - курсанти 4-го курсу факультету цивільного захисту населення і територій сержант служби цз Павло Лисанець та рядовий служби цз Андрій Ангелін. 

На той час маршрут їх патрулювання пролягав повз гуртожиток. Саме тоді вони почули крики про допомогу, що доносились з 2-го та 3-го поверхів помешкання. Тоді ж водночас хлопці розділились: Андрій побіг по драбину, аби рятувати людей, а Павло – до чергової частини, аби сповістити про ситуацію до служби порятунку за телефоном 101. Їдкий дим валив з вікон гуртожитку. Аби врятуватись, студенти стали плигати з вікон. Невдовзі почалась паніка. Черговий по університету дав вказівку патрульним взяти висувну триколінну драбину та прямувати до гуртожитку. Все вирішували лічені секунди. Хлопці, вмовляючи молодь не панікувати та спускатись вниз драбиною один за одним, евакуювали близько 20 студентів до приїзду чергових підрозділів Державної пожежної охорони МНС. Завдяки рішучим діям чергового караулу університету та сміливим діям патрульних вдалося своєчасно локалізувати пожежу та розпочати ліквідацію її наслідків силами навчальної пожежно-рятувальної частини університету. Загалом, МНСниками було врятовано 47 чоловік, ще 175 - евакуйовано. На місці працювала також опергрупа Головного облуправління МНС. Наші курсанти спрацювали на «відмінно». 
XII. 20-21 марта в г. Винница прошел чемпионат Украины по борьбе самбо. Уже первый день, стартовавшего чемпионата среди мужчин и женщин, принес зрителям и специалистам самбо немало ярких и бескомпромиссных поединков. Мастера ковра из 25 регионов Украины доказывали свое право на место в национальной сборной и в праве представлять страну на чемпионате Европы. Курсант нашего университета Хмелюк Александр выступал в составе сборной г. Харькова в весовой категории до 62 кг. Он уверенно выиграл две встречи у борцов с Винницы и Киева. 

Третья встреча была напряженной на протяжении вех пяти минут, так как в соперниках у Александра был неоднократный чемпион Украины, призер международных турниров Евгений Бубырь. К сожалению Хмелюк минимально уступив сопернику 1:2,. В серии утешительных встреч, Александр уверено выиграл у борцов из Ровно и Хмельницка. В поединке за ІІІ место Александру пришлось сражаться с борцом из Харькова. За 3 мин. 40 сек. Александр Хмелюк дострочно выиграл бронзу со счетом 12:0 и выполнил норматив МАСТЕРА СПОРТА Украины по самбо!!! 
XIII. 23 березня 2009 року на честь Всеукраїнського Дня працівника культури у кіноконцертній залі «Україна» відбувся другий відбірковий тур міського конкурсу студентської художньої самодіяльності «Студентська Весна 2009», в якому взяли участь майже всі ВУЗи міста Харкова. Університет цивільного захисту України представляли творчі колективи клубу - танцювальний колектив «FLAME», вокальний ансамбль «Аніма», курсант 4-го курсу факультету цивільного захисту населення і територій – Дмитро Булавко, який вразив журі конкурсу грою на баяні відомої інструментальної композиції «Чардаш». 

Гала-концерт конкурсу відбудеться 16 квітня 2009 року у кіноконцертній залі «Україна». Сподіваємось, що і наша творча молодь увійде до фінального гала-концерту та отримає призові місця. Бажаємо колективам художньої самодіяльності університету нових творчих досягнень. 
XIV. У провідному навчальному закладі МНС згадували творчість відомої співачки, всенародної обраниці, Народної артистки СРСР Клавдії Іванівні Шульженко. Напередодні вечора пам’яті курсанти та викладачі університету відвідали єдиний на території колишнього СРСР музей Клавдії Шульженко, переглянули документальну відеохроніку про життя та творчість видатної співачки, прослухали її пісні, перечитали багато літератури – загалом, перейнялись духом тієї епохи. 

24 березня в день народження Клавдіі Іванівни Шульженко курсанти-рятівники Університету цивільного захисту України заспівали Справжні пісні про любов, дружбу, Вітчизну. Літературно-музичний проект «Когда вы спросите меня…» має однойменну назву з відомою піснею співачки. «Я дуже дякую колективу університету, - говорить Євгенія Горячєва, племінниця відомої харків’янки, - за ту добру та світлу пам’ять про Клавдію Шульженко, що сьогодні лунала зі сцени. Мені дуже приємно, що саме курсанти-рятівники знають і згадують ту епоху. А як чудово вони співають...». У літературно-музичному заході згадувались не тільки найвідоміші пісенні твори нашої землячки, а й деякі історичні віхи її життя. Так, червоною ниткою наскрізно крізь весь сценарій пройшла яскрава історія кохання Клавдії Шульженко та Георгія Єпіфанова, у ролі яких виступили бібліотекар загальної бібліотеки Ольга Чумак та завідувач кафедри фізико-математичних дисциплін Валерій Мунтян. А от кульмінацією заходу став виступ артистів, що безпосередньо свого часу працювали із самою Народною артисткою - Олександра Григор’єва, лауреата Всеросійського конкурсу артистів естради та Володимира Авдєєва, лауреата телефестивалю «Шанс», ТК Інтер (2007), ветерана естради. Крім цікавих спогадів, присутні змогли почути професіональне виконання пісень Клавдії Шульженко метрами естради. Слід зазначити, що на заході були присутніми ветерани пожежної охорони та блокадного Ленінграду, які свого часу виховувались на піснях Клавдії Шульженко. Вони, як ніхто, перейнялись чаруючим світом пісні, саме це випромінювали їх очі. До речі, ініціативу проведення вечора пам’яті в Університеті цивільного захисту України підтримала директор музею Клавдії Шульженко Олена Гроссу, яка люб’язно надала ретро-експонати для художнього оформлення сцени та фойє клубу.
XV. 26.03.09 року в НПРЧ було отримано нову АЦ – 40 від ДП ПОЖСПЕЦМАШИНА з дизельним двигуном, в повній комплектації., в яку входить гідравлічний, пневматичний, механізований аварійно-рятувальний інструмент.

XVI. 27 березня в Університеті цивільного захисту України відбувся захист дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук зі спеціальності «Психологія діяльності в особливих умовах». Темою дисертації начальника сектора міжнародного співробітництва капітана служби цивільного захисту Дениса Лєбєдєва було обрано «Соціально-психологічні детермінанти помилкових дій у професійній діяльності фахівців водолазних формувань аварійно-рятувальних підрозділів МНС України». В дисертації було наголошено, що актуальність дослідження об’єктивних та суб’єктивних детермінант виникнення помилкових дій у професійній діяльності фахівців-водолазів МНС України обумовлена тим, що їх професійна діяльність є одним із напружених видів соціальної діяльності і входить до групи професій екстремального профілю. 

Діяльність фахівців-водолазів аварійно-рятувальних підрозділів МНС характеризується специфічною сукупністю умов здійснення водолазних робіт, що ускладнюють досягнення професійних цілей та нерідко призводять до виникнення різного роду професійних помилок. На що й було акцентовано увагу наукового дослідження дисертанта. Слід зазначити, що науковим керівником молодого науковця став ректор університету генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий. 
XVII. Зазирнути у своє майбутнє мали змогу учні випускних і старших класів Полтавської, Дніпропетровської, Київської, Тернопільської, Сумської, Одеської, Запорізької, Донецької, Луганської, Львівської, Рівненської, Кіровоградської областей, Республіки Крим, а також Республік Білорусії та Азербайджану і шістнадцяти шкіл Харківщини, які побували на Дні відкритих дверей в Університеті цивільного захисту України в Харкові, що відбулося 28 березня. Навіть хлопці й дівчата 36-ої та 113-ої харківських профільних шкіл університету, які вже не новачки в стінах вузу, побачили й почули цього разу чимало нового. Присутні гості, а їх прийшло близько п’ятисот, мали змогу потрапити до сучасно обладнаних навчальних аудиторій і дослідних лабораторій, мультимедійних класів, укомплектованих бібліотек, затишного гуртожитку, спальних приміщень навчального закладу. Також свою вправність продемонструвала навчальна пожежно-рятувальна частина університету. Присутні мали змогу вочевидь спостерігати за бойовим викликом на тривогу, бойовим розгортанням, гасінням пожежі. «Сьогодні в університеті навчається 1099 курсантів, 768 студентів, 1,5 слухачів факультету заочного навчання, до 1,5 тисячі слухачів щорічно на факультеті післядипломної освіти. – зауважує ректор університету генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий. – На цей час матеріально-технічна база навчального закладу дозволяє навчати до 3000 курсантів та студентів денної форми навчання. Приємним моментом є те, що кращі студенти мають можливість переходити в курсанти. Протягом останніх трьох років близько 150 студентів факультету підготовки фахівців цивільного захисту закінчили навчальний заклад уже в лейтенантських погонах. Наша справа – якісно готувати справжніх спеціалістів для МНС. І ми це добросовісно виконуємо». Університет постійно розширює і зміцнює свої міжнародні зв’язки. Так, у травні курсанти навчального закладу від’їдуть на стажування до німецьких колег – професіоналів рятівної справи міста Нюрнберга. Зустрілися присутні гості із ректором університету. У доброзичливій та теплій атмосфері відбулася бесіда між керівництвом навчального закладу та майбутніми абітурієнтами. Питань було безліч, а основні – які бали повинні бути в сертифікатах та з яких предметів проходити тестування.«Мій син, - говорить Тетяна Миколаївна з Київської області, - на жаль, в силу обставин не зміг приїхати до університету на День відкритих дверей. Тому я вирішила сама відвідати навчальний заклад – подивитись та все розпитати. Відтепер я підтримую вибір сина. Нехай в цих стінах він стане справжнім чоловіком та справжнім рятівником не тільки для своєї родини, а й для людей». «Сподіваюсь, - ділиться Андрій Ребров з Кіровоградської області, - що моя мрія нарешті здійсниться - влітку я стану студентом цього навчального закладу. Я завжди захоплювався і захоплююсь героїзмом тих людей, які щодня зіткаються із пожежами, різного роду небезпечними ситуаціями. Після закінчення університету хочу бути рятівником». 

У клубі університету гості мали змогу переглянути документальні фільми про життєдіяльність одного із найстаріших та провідних вищих навчальних закладів МНС України. 
XVIII. 26-27 березня в Херсонській області в м. Цюрупинськ було проведено зимовий Чемпіонат України з легкоатлетичного кросу. На змагання прибуло більш ніж 400 атлетів з різних куточків нашої держави для прийняття участі на дистанціях 1 км, 3 км, 4 км, 6 км, 8 км, 10 км; серед всіх вікових груп (дітей, юніорів, молоді та дорослих). В цих змагання приймали участь спортсмени нашого навчального закладу, а саме: Богданов М.В. - викладач кафедри фізичного виховання, Гайдуков І.Г. курсант 2 курсу факультету №1, Слюсаренко І.В. - курсант 4 курсу факультету №1 та Ковтун В.І. – студент 2 курсу факультету №5. Студент Ковтун В.І. на 6 кілометровій дистанції серед юніорів, всю дистанцію Віктор пробіг рівно в середині групи, з результатом 21,54, у зв’язку з перенесенням хвороби під час підготовки до участі у змаганнях Віктор не зміг кращого результату. Курсант Гайдуков І.Г. на 4 кілометровій дистанції очолював групу лідерів, він фінішував 5, лиш тільки тому що весь забіг складався з найсильніших спортсменів України. В другий день змагань Богданов М.В. та Слюсаренко І.В. змагалися на дистанції 10 км. Богданов М. В. посів 4 місце. Слюсаренко І.В. на цій дистанції серед молоді фінішував 12. Тренувальний процес не пройшов марно, кожний спортсмен покращив свій результат на своїх дистанціях на 40-50 секунд. Це була проба перевірити свої сили під час підготовки до змагань МНС України з легкоатлетичного кросу. 
XIX. 27 березня на базі сучасного навчально-тренувального кризового центру Університету цивільного захисту України пройшло обговорення кола актуальних питань управління у сфері цивільного захисту. Захід було організовано та проведено кафедрою управління та економіки та кафедрою управління та організації діяльності у сфері цивільного захисту навчального закладу. 

В обговоренні взяли участь фахівці у сфері цивільного захисту практичних підрозділів ГУ МНС України в областях, представники органів обласної держадміністрації, провідні наукові співробітники вищих навчальних закладів та науково-дослідних інститутів міста Харкова. Жваво обговорювались також питання шляхів і напрямків підвищення ефективності управління у сфері цивільного захисту та ефективності взаємодії підсистем Єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій на регіональному рівні. 
XX. З 25 до 27 березня на базі Університету цивільного захисту України пройдуть навчально-методичні збори фахівців служби безпеки дорожнього руху підрозділів системи МНС України. На захід прибули держслужбовці майже зі всіх регіонів країни. 

Із привітальним словом до учасників зборів звернулись начальник ГУ МНС України в Харківській області генерал-майор служби цз Павло Одарюк, ректор Університету цивільного захисту України генерал-лейтенант служби цз Володимир Садковий, директор Департаменту матеріально-технічного забезпечення МНС України полковник служби цз Ігори Бабунич, начальник служби безпеки дорожнього руху Департаменту матеріально-технічного забезпечення МНС України полковник служби цз Сергій Кушнір. На зборах планується обговорення пріоритетних напрямків удосконалення профілактичної та освітньої діяльності у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху підрозділів МНС на 2009-2010 роки, питань планування, організації та проведення з особовим складом підрозділів МНС профілактичних заходів щодо безпеки дорожнього руху, а також доведення основних вимог керівних документів як державних, так і МНС України. У перспективі - збори визначать сумісні напрямки діяльності служби безпеки дорожнього руху МНС з органами ДАІ, Військової інспекції безпеки дорожнього руху та прокуратори щодо забезпечення безпечної експлуатації транспортних засобів . 

КВІТЕНЬ

І. 

У свою чергу, працівниками бібліотеки було запропоновано присутнім інсценізацію уривку п’єси Миколи Гоголя «Женитьба» у власному виконанні.Захід пройшов у добрій затишній атмосфері, що дозволило курсантам та присутнім повно перейнятись тією епохою, коли жив і творив відомий майстер художнього слова. 
ІІ. 3 квітня 2009 року у рамках III Міжнародної спеціалізованої виставки “ПожТех – Технології пожежної безпеки” був проведений круглий стіл “Дослідження пожеж. 

Сучасний стан та перспективи розвитку”, в якому прийняли участь доцент кафедри наглядово-профілактичної роботи та дізнання капітан служби ЦЗ Островерх Ольга Олександрівна та ад’юнкт кафедри Безпеки диттєдіяльності та екології лейтенант служби ЦЗ Рибка Євген. В роботі круглого столу приймали участь начальник НДВ № 4 УкрНДІПБ МНС України майор служби ЦЗ Скоробагатько Т.М., заступник начальника НДВ №4 УкрНДІПБ МНС України капітан служби ЦЗ Климась Р.В., заступник начальника відділу НДЦ №4 УкрНДІПБ МНС України майор служби ЦЗ Присяжнюк В.В., завідуючий лабораторією судових пожежно-технічних досліджень Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України Саріогло Д.П., начальник факультету пожежної безпеки Академії пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля полковник служби ЦЗ кандидат юридичних наук, доцент Засунько С.С., начальник дослідно-випробувальної лабораторії Головного управління МНС України в м. Києві підполковник служби ЦЗ Миронюк О.С та інші. В рамках круглого столу обговорювались такі питання: 
1. Розгляд остаточної редакції методичного посібника “Методи дослідження пожеж”. 
2. Стан забезпечення обладнанням дослідно-випробувальних лабораторій територіальних органів управління МНС України для дослідження пожеж та встановлення причин їх виникнення. 
3. Особливості дослідження пожеж на автотранспортних засобах. 
4. Організація процесу навчання курсантів за напрямком “Розслідування пожеж” в УЦЗУ та АПБ ім. Героїв Чорнобиля. 
5. Специфіка проведення комплексу заходів по дослідженню пожеж і встановленню причин їх виникнення в м. Києві. 
Проблемні питання дослідження пожеж в місті-мегаполісі та шляхи їх розв’язання 6. Проблемні питання дослідження пожеж технічними спеціалістами в системі МНС України Крім того, компанія Leco Instrumente Plzen презентувала обладнання, що може застосовуватись для встановлення причин виникнення пожеж. 
ІІІ. З 01.04.09 по 03.04.09 року в Одесі проходив чемпіонат України з армспорту серед юніорів 1988 року народження та молодших. 

В цих змаганнях в ваговій категорії 80 кг. брав участь і курсант 2-го курсу факультету ОРС Зарицький С.В., член збірної команди Харкова з армспорту. Показавши високу техніку та силу він виборов третє місце на правій руці та 4 місце на лівій руці. 
ІV. 6-го квітня на базі Університету цивільного захисту України пройшли сумісні із практичними підрозділами ГУ МНС України в Харківській області тактичні навчання. За тактичним задумом навчань - вибухнув газопровід середнього тиску, внаслідок чого руйнувань зазнали житлові та адміністративні будівлі, міст через річку та дороги. В залежності від конструктивних особливостей та умов будування споруди зазнали різних ступенів руйнування від повних до слабких. 

У зонах руйнування виникли пожежі. На тактичних навчаннях відпрацьовувались такі епізоди: рятування людей із зруйнованих будівель, евакуація постраждалих із палаючих будівель, рятування людей на водних об’єктах. 

Як зазначив перший проректор з навчальної та методичної роботи університету полковник служби цз Олег Назаров, тактичні навчання стали своєрідним практичним заліком для випускників-бакалаврів, перевіркою готовності майбутніх спеціалістів до подальшої роботи в підрозділах МНС України. Керування надзвичайними ситуаціями, що виникли, здійснювалось безпосередньо через навчально-тренувальний кризовий центр університету, що вперше був залучений до такого роду навчань. 
V. 7 квітня 2009 року о 9.00 ранку начальник штабу цивільної оборони Харківської гімназії № 13 на загальному шикуванні оголосила про початок в стінах навчального закладу Дня цивільної оборони і довела до присутніх учнів, керівників шкіл Ленінського району м. Харкова, представників районного та обласного відділів освіти, гостей та запрошених порядок проведення означеного заходу. Захід був організований і проведений за активної участі керівництва Університету цивільного захисту України, зокрема, з безпосередньою допомогою проректора по службі підполковника служи ЦЗ Олега Семківа, за підтримки заступника начальника факультету оперативно-рятувальних сил підполковника служби ЦЗ Андрія Роміна, начальника 2-го курсу факультету оперативно-рятувальних сил підполковника служи ЦЗ Костянтина Гребельника. В урочистій лінійцівзяли участь представники кафедри організації забезпечення цивільного захисту в надзвичайних ситуаціях, курсанти 2-го курсу факультету ОРС. З промовою виступив старший викладач кафедри ОЗЦЗвНС підполковник служи ЦЗ Ігор Толкунов. Було висловдено привітання та вказано на наобхідності та важливості проведення подібних заходів. Після лінійки всі присутні перейшли до холу гімназії, де на них чекала захоплююча виставка та демонстрація різнотипних засобів захисту органів дихання та шкіри, приладів радіаційної та хімічної розвідки, обладнання для проведення робіт зі знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів та навчальні зразки цих предметів. Після проведення виставки для присутніх керівників навчальних закладів Ленінського району м. Харкова та учнів старших класів начальником кафедри ОЗЦЗвНС підполковником служи ЦЗ Віталієм Барбашиним, старшим викладачем кафедри ОЗЦЗвНС підполковником служби ЦЗ Ігорем Толкуновим та викладачем кафедри ОЗЦЗвНС підполковником служби ЦЗ Олександром Ігнатьєвим було проведено пізнавальну лекцію з демонстрацією досягнень Університету в питаннях підготовки майбутніх фахівців для підрозділів МНС. 

Відкритий день цивільної оборони в Харківській гімназії № 13 залишив по собі незабутні враження в учнів, керівників навчальних закладів Ленінського району м. Харкова, гостей та запрошених, які отримали та суттєво поглибили знання з питань цивільного захисту. Директор гімназії Валентина Бардась висловила вдячність керівництву Університету за підготовку та допомогу у вихованні майбутніх гідних фахівців рятувальної справи. 
VI. 8 квітня 2009 р. пройшла першість ХОО ФСТ «Динамо» України з боротьби самбо серед силових структур м. Харкова. Ці, щорічні змагання, збирають кращих спортсменів міста та області всіх силових структур, а саме: МВД, СБУ, Внутрішніх військ, Пограничної служби, Податкової служби та інших формувань. Загалом налічувалось 90 борців-самбістів. За підсумками змагань, команда університету посіла ІІ місце. В особистій першості місця зайняли: - у ваговій категорії до 62 кг – І місце Хмелюк О.В. курсант 3-го курсу факультету № 1; - у ваговій категорії до 68 кг – І місце Момсенко Є.А. курсант 4-го курсу факультету №1; - у ваговій категорії до 74 кг – ІІІ місце ст. л-т Хмелюк Р.В.; - у ваговій категорії до 82 кг – ІІІ місце Каракулін О.Б. курсанта 3-го курсу факультету № 1; - у ваговій категорії до 90 кг – ІІІ місце Воронін О.О. курсанта 4-го курсу факультету №2; - у ваговій категорії до 100 кг – ІІ місце Савенко В.М. курсант 4-го курсу факультету № 2. Особливу увагу заслуговує м-р Мех А.М. - заступник начальника курсу факультету № 2, який незважаючи на свій вік вже вкотре показує високі показники на змаганнях. І в цей раз, в особливо напруженій боротьбі, проявивши характер Андрій Миколайович посів почесне І місце. 
VII. 10 квітня представник Харківської єпархії освятив знаряддя та оснащення для занять пожежно-прикладним спортом. Отець Валентин не просто відвідав Університет цивільного захисту України. Представник Харківської єпархії освятив чотирьохповерхову вежу, де проходять заняття з пожежно-прикладного спорту, а також знаряддя та облаштування спортсменів. 

Із напутнім Божим Словом він звернувся до вихованців навчального закладу. Віднині навчально-тренувальні заняття з даного виду спорту проходитимуть під протегуванням Святості на благі добрі починання.

VIII. 15 квітня пройшов день цивільної оборони у Харківському спеціалізованому навчально-виховному комплексі для дітей із вадами слуху Одним із пріоритетних напрямків діяльності рятівників була й залишається робота із підростаючим поколінням. Адже навички, отримані в юнацькому віці, потім допоможуть уникнути травм, а іноді – вижити в екстремальній ситуації. Така робота стає більш відповідальною із дітьми з певними фізичними вадами. З метою навчити правильно діяти в надзвичайній ситуації 15-го квітня спеціалісти Університету цивільного захисту МНС у підшефному Харківському обласному спеціальному загальноосвітньому навчально-виховному комплексі для дітей із вадами слуху провели День цивільної оборони. Осередком непередбачуваної ситуації стала актова зала школи-інтернату, де виникла уявна пожежа. Фахівці Університету МНС допомогли педагогам і дітям своєчасно евакуюватись із небезпечних зон навчального закладу. Цього дня школярі змогли спостерігати гасіння реальної пожежі, пожежно-рятувальну техніку в дії, а також засвоїти пізнавальний матеріал з безпеки життєдіяльності при виявленні невідомих предметів, придбанні піротехнічних засобів, наслідках і діях у випадку вибуху хімічнонебезпечних речовин.

Вони на власні очі побачили шкоду паління, продемонстровану на іонізуючому очисникові повітря, спробували надягти загальновійськовий захисний комбінезон та фільтруючий костюм. Як зазначила директор спеціалізованого навчального закладу, такий захід було проведено вперше. Звичайно, не обійшлося без певних погрішностей, хоча готувались ретельно. Робота, проведена Університетом МНС, є дуже корисною та цікавою, а особливо, для учнів із певними фізичними вадами, коли вони самі уперше стали учасниками надзвичайної ситуації, вочевидь переконались у шкоді куріння, відчули небезпеку при виникненні пожежі, зустрічі із вибухонебезпечним предметом та використанні піротехнічних засобів. 
IX. 15-го квітня у клубі Університету цивільного захисту МНС відбувся III фестиваль збірних команд КВК факультетів навчального закладу. 

За право володіти головним призом - Кубком ректора - змагались команди чотирьох факультетів: «Повышенный номер», що представляла факультет оперативно-рятувальних сил і перемогла в номінації «Краща театральна команда», «МНС» факультету підготовки фахівців цивільного захисту, що стала кращою в номінації «Найоригінальніша команда», «Формула смеха» соціально-психологічного факультету, яка виборола «приз глядацьких симпатій». Та головним переможцем і володарем Кубка ректора 2009 року стала команда КВК «По форме» факультету цивільного захисту населення і територій. До речі, саме представники цієї команди Юлія Аверіна та Роман Качанов були визначені у номінаціях «Краща актриса» та «Кращий актор». У компетентності журі, беззаперечно, у присутніх та учасників команд КВК сумнівів не було. Адже до його складу увійшли: капітан команди КВК «7 раз» Андрій Павелко, директор команди КВК «Первая столица» Анжела Денисенко, автор та актор цієї команди Сергій Жеребкін. Прикрасили склад журі чарівні дівчата команди КВК «Сборная блондинок» - Дар’я Кобякова та Надія Нечипоренко, які представлятимуть Харків у Вищій Українській Лізі КВК. Приємно, що головою журі був автор й актор зіркової команди КВК «Люди в белом» ХАІ, що свого часу стала чемпіоном Вищої Ліги КВК Гліб Тимошенко. Та найважливішими суддями все ж таки були глядачі, які протягом усієї гри дарували командам бурхливі оплески та овації. 
Х. Курсант Університету цивільного захисту України затримав грабіжників. Аркадій Данг, курсант 3-го курсу факультету цивільного захисту населення і територій Університету цивільного захисту МНС, проявив мужність та оперативність, затримавши двох грабіжників. 

Пригода сталася близько 22 години по вул. Академіка Белецького м. Харкова. Того дня Аркадій, перебуваючи у звільненні, зустрівся із товаришем. Не встигли вони привітатись один з одним, як побачили двох молодиків, що чимдуж віддалялись від місця зустрічі двох товаришів. Водночас тишу навколишньої місцевості пройняв гострий крик незнайомої дівчини про допомогу. Збагнувши небезпеку, не вагаючись, друзі кинулись навперейми молодикам і, застосувавши силові прийоми, затримали грабіжників, як-то кажуть, на гарячому. Ними виявились два 17-річних мешканці м. Люботина. Злочинців було передано до Московського районного відділу ГУМВС у Харківській області. Правоохоронці направили листа керівництву Університету цивільного захисту МНС із вдячністю вихованцеві навчального закладу за його відважний вчинок. Сьогодні вихованці – молоді рятівники МНС не тільки готові забезпечити захист життя і здоров’я людини у будь-якій надзвичайній ситуації, а й попередити правопорушення та злочини. 
XI. 16-го квітня 2009 року у кіноконцертній залі «Україна» відбувся XIV Харківський міський конкурс художньої самодіяльності «Студентська Весна - 2009». Щороку в цьому конкурсі беруть участь творчі колективи майже всіх вишів м. Харкова, але лауреатами стають найкращі. 

Університет цивільного захисту МНС гідно представили вокальний ансамбль «Аніма» під керівництвом Тетяни Рєпіної та танцювальний колектив «FLAME» під керівництвом Віктора Кульбакіна. Ці колективи вибороли почесні звання Лауреатів фестивалю. Найприємнішим подарунком для творчої молоді навчального закладу стало отримане перше місце у номінації народно-інструментальний жанр. Його виборов у нелегкій боротьбі курсант 4-го курсу факультету цивільного захисту населення і територій Дмитро Булавка. 
XII. З 12-го до 18-го квітня тривав у Харкові Відкритий кубок Європи з кікбоксінгу. На перегони з’їхалися спортсмени із різних куточків планети: Кенії, Росії, Білорусі, Молдови, Грузії. Майже 150 учасників змагань виборювали право бути найсильнішим у своїй версії та вазі. Старший лейтенант служби ЦЗ Олександр Чабаненко, начальник СДПЧ-53 Петриківського РВ ГУМНС в Дніпропетровській області, нині – слухач магістратури Університету цивільного захисту МНС, виборов почесне ІІ місце у вазі до 70 кг, поступившись своєму суперникові із Росії. 

Олександр говорить, що нелегко дісталось йому призове місце. Стати срібним призером змагань серед найсильніших всього світу – великий успіх як самого рятівника, так і його тренера – Миколи Краснокутського. До речі, в минулому році Микола Іванович став Заслуженим тренером України. Тож і вагомий досвід передає він своїм вихованцям. Такий вид спорту обрав Олександр ще навчаючись у школі в 7-ому класі. Хотів бути сильним і витривалим. Мрія його здійснилась, а результати були виправданими. У 2000 році він посідає І місце на чемпіонаті України з тхеквандо, у 2005 році – ІІ місце на чемпіонаті України з рукопашного бою, у 2006 році стає чемпіоном чемпіонату Європи з рукопашного бою. І це – досить не повний перелік спортивних досягнень Олександра. 
XIII. Не зупинятися на досягнутому - таким є життєве кредо спортсменів-гирьовиків Університету цивільного захисту МНС. XV чемпіонат світу з гирьового спорту проходив із 17 до 19 квітня у місті Казань, де за перемогу боролися більше 200 учасників спортивних перегонів із 12 країн світу.
 

Курсант 3-го курсу факультету цивільного захисту населення і територій Університету цивільного захисту МНС Михайло Кудінов став золотим призером чемпіонату у вазі до 90 кг. Новоспечений чемпіон є вихованцем майстра спорту міжнародного класу, чемпіона світу 2003 року з гирьового спорту, триразового призера Чемпіонату світу В’ячеслава Кононовича. На ХV чемпіонаті світу, як зазначає Михайло Кудінов найсильнішими суперниками виявилися гирьовики із Росії, Італії, Казахстану. Тож побажаємо майбутньому рятівникові так і тримати! 
XIV. 21-го квітня на базі впровадженої і діючої в загальній бібліотеці Університету цивільного захисту України автоматизованої інформаційно-бібліотечної системи було впроваджено в тестову експлуатацію нову підсистему автоматизації книговидачі на абонементі. Таке нововведення підвищило ефективність обслуговування читачів на навчальному абонементі та організацію книговидачі й прийому літератури. В результаті введення технології штрих-кодування зменшився час ідентифікації книг бібліотечного фонду читачів, тим самим покращилась якість обслуговування відвідувачів бібліотеки. Впровадження нової технології розпочалось ще у грудні 2008 року. Протягом цього часу працівниками загальної бібліотеки та Центру інформаційних технологій було проведено кропітку роботу щодо штрих- кодування бібліотечного фонду, створення бази даних читачів, читацьких квитків. Залишилось відштрих-кодувати останню частину літератури загальної бібліотеки навчального закладу. 
XV. 23-й рік не вгамовується біль, заподіяний нашому народові найтяжчою у світі радіаційною катастрофою, а проблеми, породжені нею, не втрачають своєї гостроти й актуальності до сьогодні. 1986 рік... Весна... Чорнобиль... Неможливо забути ці дати, ці слова. 26 квітня стало чорною датою не лише для українського народу, а й для всього людства. У кожній людській душі той трагічний день відізвався тривожним зойком, відчуттям біди, невизначеності майбутнього... 

Не забуваючи всіх тих, хто заради нас ризикували своїм життям, відважно крокували назустріч незримій небезпеці, 24-го квітня у клубі Університету цивільного захисту МНС було проведено вечір-реквієм з нагоди 23-х роковин аварії на Чорнобильській АЕС. На захід було запрошено президента Харківського обласного відділення Українського національного фонду інвалідів Чорнобиля Валерія Болотова. У клубі навчального закладу були присутніми працівники, що першими відгукнулись на трагедію, - Володимир Палюх, Микола Кулєшов, Андрій Чернуха, Сергій Кулаков, В’ячеслав Мирошніченко. Вони поділились спогадами про ті страшні дні. Всіх героїв Чорнобиля, які віддали своє життя, вшанували хвилиною мовчання та провели покладання квітів до пам’ятника Чорнобильцям у Молодіжному парку. Приємно було спостерігати радісні зустрічі чорнобильців і водночас важко було дивитись, як ховаються в отих сміливих очах пекучі сльозинки пам’яті. Пам’яті про тих, хто віддав своє життя і здоров’я всепоглинаючому атому. Минають роки, і з’являються все нові і нові факти, що ще повніше відображають ті сумні та трагічні події. А для людей, котрі були в повній мірі або частково причетні до Чорнобильської катастрофи, це не просто факт, а тяжкі спомини, покалічена душа, тіло, життя... 26-го квітня у Харкові відбудуться заходи, присвячені 23-ій роковині Чорнобильської катастрофи. Це покладання квітів у сквері Пожежних, мітинг у парку Молодіжному, де будуть присутніми представники облдержадміністрації, міської ради, обласних організацій у справах Чорнобильської катастрофи, ГУМНС у Харківській області, офіцери й курсанти Університету цивільного захисту МНС. У ці квітневі дні, віддаючи данину пам’яті, ми низько схиляємо голови перед тими, хто двадцять три роки тому усвідомлено і жертовно віддав своє життя і виконав свій найвищий синівський борг перед рідною землею і народом, зупинивши катастрофу, і віддаємо данину живим.
XVI. 23-26 квітня у Харкові пройшов Чемпіонат світу з бойового багатоборства. У першій столиці нашої держави мірялися силою більше 200 спортсменів із 10 держав, у тому числі з України. Зокрема, успішно виступили курсанти 2-го курсу Валентин Гребенюк та 3-го курсу Роман Бахтін харківського Університету цивільного захисту МНС, які стали срібним та бронзовим призерами у вагових категоріях до 60 та до 75 кілограмів. Спортивні перегони проходили у три етапи. Перший тур виявив найметкішого у стрільбі з пневматичної гвинтівки, другий тур - найсильнішого з рукопашного бою. А в третьому турі змагались учасники спортивних перегонів на право бути сильним та проворним у рукопашному бою з холодною зброєю. Обидва переможці є вихованцями Заслуженого тренера України Миколи Краснокутського. 

 ТРАВЕНЬ

I. 9-10 мая в г. Курск, прошел 35 ежегодный открытый турнир России по борьбе дзюдо. В этих соревнованиях принимали участие не только команды из России и регионов, но и Украины, Беларуси, Молдовы. Всю серьезность, решительность и важность этим соревнованиям придавало то, что для русских борцов это Мастерский турнир – шанс стать «Мастером спорта России», по этому на соревнованиях приняло участие более 400 дзюдоистов. Город Харьков представляли всего 2 участника – Хмелюк Роман и Хмелюк Александр. 

Александр выступал не в привычной для себя категории до 66 кг. Не смотря на хорошую борьбу, волю к победе, он, к сожалению, уступил бронзу хозяину турнира борцу из Курска. Роману «повезло» больше, уступив встречу за выход в финал москвичу, в схватке за ІІІ бронзу Роман одержал уверенную победу!!! 
II. 9 травня – священний день Великої Перемоги. Цього дня відбулася низка заходів, приурочених знаменній даті, – покладання квітів на Меморіалі Слави та традиційні урочиста вистава й парад на площі Свободи. Останнє дійство змогли побачити близько 1000 ветеранів. 

Навіть погода цього дня сприяла успішному проведенню заходу – дощ розпочався лише опівдні. Четвертий рік поспіль активними учасниками заходів є курсанти Університету цивільного захисту України. Цього року „родзинкою” військового параду стало показати не тільки стройовий вишкіл учасників, а й виконати обрану пісню часів Великої Вітчизняної війни. 

Учасниками заходу стали курсанти Харківського університету Повітряних Сил, гвардійського ордена „Красной звезды” факультету військової підготовки імені Верховної Ради України Національного технічного університету „ХПІ”, Харківського національного університету внутрішніх справ, військовослужбовці Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України. Чеканячи крок, злагоджено й чітко пройшли курсанти Університету цивільного захисту України урочистим маршем на площі Свободи. 

Та ще й чудово виконали марш „Прощание Славянки” у супроводі рідного духового оркестру, який також був учасником парадного строю. Це справило незабутні враження у присутніх. 
III. 15 травня - «Золота» Ялта Університету цивільного захисту України! Шалена Перемога творчої молоді МНС у Ялті! Перемога творчої молоді Університету була дуже переконливою, говорить начальник клубу Університету, капітан служби цз Тетяна Довбій. 

Колектив танцювального ансамблю під час свого виступу на сцені «зривав» гучні оплески глядачів. Флеймівці-рятувальники не залишили вибору і для журі. Всі віддали безперечну перемогу Харкову. Разом із своїм постійним керівником Віктором Кульбакіним танцювальний колектив виявився неперевершеним та перетанцював двадцять хореографічних колективів у номінації «сучасний танець». Майстри сцени віком від чотирьох до п’ятидесяти з’їхалися до Криму з різних куточків країни. Українські діячі та професіонали-експерти в площині культури та мистецтва були приємно здивовані, що саме рятувальники опинилися на Олімпі слави та виявилися неперевершеними майстрами закаблук та піруетів. А один із членів журі Юрій Шифрін присвятив чемпіонам-рятувальникам фестивалю «Чарівної Ялти» свій вірш-експромт: «Флєйм, как вспышка до небес, в жестком танце МЧС. Если мы так бурно пляшем, никакой огонь не страшен». Та не тільки перемога та ліричні душевні рими змогли розчулити талановитих харків’ян. Ще одно диво очікувало на «флеймівців» у ялтинському Нікітському ботанічному саду, де опинилась молодь під час своєї екскурсії. Нещодавно українські ботаніки вивели новий сорт тюльпанів... «FLAME». І квіти забуяли своїм пишним розквітом саме під час проведення ялтинського фестивалю. «Море тюльпанового вогню» мальовничого кримського саду привело у захват «вогняних» слобожанських танцорів. При такому збігові у назвах наукового відкриття і хореографічного колективу залише «без коментарів» будь-кого. 

15 травня творча молодь навчального закладу МНС повертається з Ялти до Харкова, і, як кажуть - «з корабля – на бал». У нашому випадку – із Чорного моря – на сцену рідного клубу. Напередодні відкриття табірних зборів курсантів-першокурсників на навчальному полігоні Університету цивільного захисту України під Харковом Віктор Кульбакін проводитиме репетиції танцювального ансамблю. І, як запевнила капітан Тетяна Довбій, вже у вересні талановитий художній керівник із своїм творчим «підрозділом» даруватиме глядачам нові хореографічні композиції. 
IV. 16-го травня на базі навчально-тренувального полігону Університету цивільного захисту МНС, що у селі Фігурівка, розпочався табірний збір для курсантів-першокурсників. Привітати юнаків із проходженням першої школи життя для майбутніх рятувальників завітали відразу три Володимири: два колишні ректори навчального закладу – Володимир Палюх та Володимир Росоха та нині діючий ректор Університету цивільного захисту МНС генерал-лейтенант служби ЦЗ Володимир Садковий. 

Вони побажали молодим рятувальникам успіхів у здобутті знань і практичних навичок. У таборі створено всі умови для комфортного навчання та дозвілля 122 курсантів факультету цивільного захисту населення і територій, 112 -- факультету оперативно-рятувальних сил та 10 курсантів соціально-психологічного факультету. Тут чекають на майбутніх рятувальників випробування не тільки фізичні: легкоатлетичні кроси, навчальні переходи, чергування у навчальній пожежно-рятувальній частині, відпрацювання навичок рятування людей на воді, гасіння пожеж, ліквідації наслідків будь-яких надзвичайних ситуацій техногенного чи природного характеру, а й моральні. Саме в таких умовах розкривається справжня товариська підтримка, формується курсантське братство. На відкритті табірного збору було продемонстровано комбіновану спортивну естафету, що включала декілька етапів: подолання водної перешкоди, біг пересічною місцевістю, плавання, рятування потерпілого на воді, підйом-переворот на перекладині, гирьовий спорт, комплексна силова вправа, аварійно-рятувальні роботи, пожежний розрахунок з триколінною драбиною, надягання ОЗК, самогасіння, надання першої медичної допомоги в умовах небезпечної зони, перетягування канату, стометрова смуга перешкод, саморятування з 4-го поверху учбової башти тощо. За учасників надзвичайних перегонів вболівали всі: хлопці в одностроях МНС, їх батьки, рідні, а також командири. Найспритнішими виявились першокурсники факультету цивільного захисту населення і територій. Незвичайним й природно гармонійним було вручення нагороди переможцям. Перетинаючи річку на дерев’яному плоті, переможниця конкурсу «Міс Університет 2008» Юлія Данильченко, студентка 3-го курсу соціально-психологічного факультету, тримала очікуваний Кубок ректора, який і вручила звитяжцеві. Традиційним став спортивний захід з перетягування канату між першокурсниками та офіцерами. Як завжди, перемогли молоді, енергійні, відчайдушні. «Тут ми проходимо справжні випробування, – говорить першокурсник факультету оперативно-рятувальних сил Віталій Шевчук. – Для нас, майбутніх бійців МНС, такі навчання вкрай необхідні. 

Це наш обов’язок – правильно спрогнозувати поведінку людини у тій чи іншій надзвичайній ситуації, правильно зробити бойовий розрахунок, своєчасно ліквідувати наслідки пожежі, а також зберегти життя постраждалого та своє. 

У таборі ми й маємо змогу це відпрацювати". Для гостей заходу першокурсники та клуб навчального закладу підготував захоплюючу концертну програму. Беззаперечно, після проходження справжньої школи майбутні рятівники стануть фізично та морально загартованішими. 
V. Вперше в Університеті цивільного захисту України з 18-го травня 2009 року на базі Навчального центру Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту МНС України (с. Ватутіне Харківської області) згідно наказу МНС України від 31.12.08. № 972 «Про професійну підготовку фахівців рятувальних професій МНС у І півріччі 2009 року» розпочалася підготовка курсантів 1-го курсу факультету ОРС (навчальна група ЦЗ-08-215) щодо отримання фаху за робітничою професією «піротехнічні роботи». 

Тут чекають на майбутніх піротехніків 10 тижнів випробувань, де вони під керівництвом досвідчених фахівців, кожен з яких є учасником бойових дій та має за плечима тисячі розмінувань, навчаться тримати в своїх юних але вже в мужніх руках стихію вогню та хімічного перетворення, що в народі називається вибух. По прибутті до навчального центру курсанти навчальної групи ЦЗ-08-215 були оселені в казармі, яка по умовам проживання нагадувала їм свій домашній спокій УЦЗУ. І ось він перший погляд на ті речі, які у спеку охолоджують кров у жилах, які в лютий мороз змушують пітніти, які гіпнотизують своєю руйнівною силою – вибухонебезпечні предмети військового призначення. 

Але для майбутнього випускника УЦЗУ неподоланних шляхів не має. Прометеївським вогнем горить в очах наших курсантів бажання оволодіти майбутню професією, що надасть змогу «розмовляти на Ти» з надзвичайними ситуаціями пов’язаними з вибухонебезпечними предметами та речовинами. 
VI. З 10-го до 20-го травня курсанти Університету цивільного захисту МНС перебували на стажуванні у пожежній школі міста Хайросберг. 15-го травня українська делегація побувала на будівництві нової пожежної частини у Магдебурзі. Відомо, що її будівництво закінчиться в наступному році. Тут базуватиметься 25 автомобілів різного спрямування. 

Після цього відбулося знайомство із підрозділами спеціального призначення з рятування тварин, їх сучасним обладнанням та перспективними розробками, підрозділами водолазної служби та медицини катастроф. Курсанти МНС й самі змогли зануритись під воду в спеціальних костюмах. Того ж дня українська делегація відвідала центральний диспетчерський пункт. День видався насиченим також і на практичні заняття з відпрацювання роботи під водою у комплекті легкого водолазного спорядження, прийомів звільнення від захоплень у воді та транспортування постраждалого до берега, плавання в одязі та звільнення від нього у воді, прийомів проведення рятувальних робіт внаслідок ДТП. 

16-го травня практичних занять не було. Цього дня українська делегація відвідала пам’ятні місця Землі Заксен-Анхальт: місто Гомері, шлюз на річці Ельбі, паромну переправу через Ельбу, місто Барбі, підприємство з випуску сурогатів харчової промисловості, старовинну католицьку церкву. 
VII. 21 травня викладач Університету цивільного захисту МНС став переможцем конкурсу «Найкращий молодий науковець Харківщини» та отримав грант для продовження наукових досліджень. З визначною подією наукову молодь привітали голова облдержадміністрації Арсен Аваков, голова облради Сергій Чернов, ректори вищих навчальних закладів та керівники промислових підприємств Харківщини. 

Зокрема, Арсен Аваков зазначив, що конкурс «Найкращий молодий науковець Харківщини» набирає обертів і стає дедалі більш престижнішим, тому членам експертної ради стає складніше обирати кращі серед сильних робіт. А також голова облдержадміністрації зауважив, що в жодній області, крім Харківщини, немає такого серйозного наукового осередку. Наукова школа Університету цивільного захисту МНС, яку представляв на такому престижному конкурсі кандидат технічних наук доцент оперативно-тактичної кафедри підполковник служби ЦЗ Олександр Соболь, стала найсильнішою серед 12 номінантів напрямку «Технічні науки». Переможцеві Арсен Аваков вручив сертифікат на отримання гранту для продовження наукових досліджень. Усього на конкурс «Найкращий молодий науковець Харківщини» було представлено 309 наукових робіт з 11 напрямків. З них - 263 праці надійшли від науковців вищих навчальних закладів, а 46 – від наукових установ області. 
VIII. 21-22 травня на базі Одеського національного морського університету відбулася VIII Міжнародна науково-методична конференція «Безпека життєдіяльності людини – освіта, наука, практика». Більше 100 науковців з різних куточків нашої планети: Словакії, Німеччини, Росії, Польщі - взяли активну участь у заході. Серед них – завідувач кафедри безпеки життєдіяльності та екології Університету цивільного захисту МНС Юрій Буц, доцент кафедри безпеки життєдіяльності та екології Олег Третьяков та викладач тієї ж кафедри Олена Шароватова. На конференції обговорювались питання безпеки людини та технічних систем, нормативного, теоретичного, методичного забезпечення освіти з БЖДЛ, методології ризик-орієнтованого підходу, екологічної безпеки життєдіяльності, соціально-психологічних та методичних засад БЖДЛ. 

У рамках Міжнародної науково-методичної конференції проводилось засідання науково-методичної комісії з «Цивільної безпеки Міністерства освіти і науки МНС». Також відбувся відкритий Всеукраїнський конкурс «Краща робота з безпеки життєдіяльності та основ здоров’я - 2008», де практикум «Безпека життєдіяльності» колективу авторів-науковців Університету цивільного захисту МНС став переможцем у номінації «Найкраща методична робота з безпеки життєдіяльності». 
IX. 25-го травня у приміщенні художнього музею міста Харкова відбувся традиційний щорічний фестиваль «Молодіжний лідер року 2009». Такий захід Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Київської районної у місті Харкові ради проводить уже всьоме. Метою фестивалю є сприяння інтелектуальному, моральному, фізичному розвиткові молоді, реалізації її творчого потенціалу в сучасному соціумі. Серед восьми номінацій, визначених умовами фестивалю, була номінація «соціальний працівник», в якій посіла ІІІ місце та отримала Диплом страший лейтенант служби цивільного захисту Олена Юрченко, інспектор відділення виховної роботи та соціального захисту Університету цивільного захисту МНС. 

Приємно зазначити, що в основному серед 24 вишів Харківщини переможцями у номінаціях фестивалю стали представники Університету цивільного захисту МНС, Харківського державного технічного університету будівництва та архітектури, Національної юридичної академії ім. Ярослава Мудрого. Після урочистого нагородження відбувся святковий концерт для всіх присутніх. 
X. Набутий європейський досвід з ліквідації наслідків надзвичайних подій випускники Університету цивільного захисту МНС будуть використовувати у подальшій роботі в підрозділах МНС Німеччина – перша європейська держава, в якій українські рятувальники – курсанти університету МНС на власній практиці набували євростандартів. 10 днів українські бійці пліч-о-пліч із німецькими рятувальниками міста Хайротсберг моделювали надзвичайну ситуацію та гасили пожежі, рятували людей на воді, під час ДТП, з висоти, ліквідовували хімічні аварії. 

Стажування курсантів Університету МНС відбулося у Пожежно-рятувальній школі міста Хейротсберг, земля Саксонія-Ангальт (ФРН), з 10 до 20 травня в рамках реалізацї програми заходів, передбачених міжнародним проектом «Миргородський проект». До Університету цивільного захисту надійшов лист від бургомистра м.Барби (на Ельбі) землі Саксонія-Ангальт, ФРН, пана Йенса Штрубе та професора Манфреда Рюмланда – координатора міжнародного проекту з гуманітарних питань «Миргородський проект», із запрошенням 12 курсантів для проходження стажування. Попередньої домовленості щодо проведення стажування було досягнуто під час візиту делегації УЦЗУ до міста Хайротсберг, очолюваної першим проректором з навчальної та методичної роботи полковником служби цивільного захисту Олегом Назаровим, у квітні 2008 року. Прогятом десяти днів українські рятувальники набували євростандартів у питаннях з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, знайомились з організацією діяльності пожежних Німеччини, системою підготовки кадрів для пожежної охорони і рятувальних служб, матеріально-технічною базою пожежно-рятувальних підрозділів професійної та добровільної пожежної охорони землі Саксонія-Ангальт Федеративної Республіки Німеччина. Крім цього, метою відрядження делегації УЦЗУ було оволодіння курсантами європейського досвіду в питаннях організації діяльності пожежно-рятувальних підрозділів ФРН за напрямками: організації служби, підготовки, пожежогасіння та проведення аварійно-рятувальних робіт. Курсанти МНС мали можливість практично застосувати теоретичні знання, отримані в університеті, представити на високому рівні досягнення МНС та Університету, запровадити отриманий європейський досвід у системі підготовки аварійно-рятувальних сил. Участь курсантів МНС у практичних заняттях із відпрацювання призвичаювання до високих температур, гасіння пожеж у гаражі, житловому приміщенні, пошуку людей у задимленому приміщенні за допомогою тепловізорів, а також рятування людей внаслідок дорожньо-транспортних пригод, рятування людей з-під завалів надало змоги не тільки підвищити фаховий рівень майбутніх спеціалістів, а й набути досвіду з організації рятувальної справи у німецьких колег. Українські рятівники набувають за європейськими стандартами практичних навичок з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, знайомляться з організацією діяльності пожежних Німеччини, системою підготовки кадрів для рятувальних служб, матеріально-технічною базою пожежно-рятувальних підрозділів професійної та добровільної пожежної охорони Німеччини. Також відпрацьовувались епізоди з локалізації й ліквідації хімічних та радіаційних аварій, розливу горючої рідини, транспортування постраждалого із автівки в умовах впливу хімічних речовин, пошуку джерела іонізуючого випромінювання у житловому будинку. Українська делегація ознайомилась також із підрозділами спеціального призначення з рятування тварин, їх сучасним обладнанням та перспективними розробками, підрозділами медицини катастроф та водолазної служби. Мала також й офіційні зустрічі. У місті Барбі в урочистій обстановці зустрілась із міністром внутрішніх справ паном Хефелем Манном та бургомістром міста Йенсом Штрубе. Очільник міністерства внутрішніх справ за результатами проведення практичних занять, в яких брали участь курсанти Університету цивільного захисту МНС, дав високу оцінку рівню знань та професійної підготовки вихованців вищого навчального закладу МНС. 

Зустріч закінчилась обміном подарунками та записом у книзі шанованих гостей міста Барбі. Майже щодня українські рятівники виїжджали на ознайомчо-пізнавальні екскурсії пам’ятними місцями Магдебурга. Та ще й не забували про спортивну виправку. Щовечора проходили товариські футбольні матчі між курсантами та слухачами пожежної школи, які, в основному, закінчувалися перемогою вихованців вишу МНС. Останній матч закінчився з перемогою УЦЗУ 18: 1. 
XI. 28-го травня на Буковині, у селі Атаки Хотинського району, під керівництвом Міністра з питань надзвичайних ситуацій Володимира Шандри відбудуться показові тактико-спеціальні навчання МНС «Дністер-2009» за темою «Організація проведення пошукових та аварійно-рятувальних робіт із залученням аварійно-рятувальної, спеціальної, інженерної та авіаційної техніки під час паводку в Чернівецькій області». Буде відпрацьована взаємодія сил МНС у Чернівецькій, Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській і Хмельницькій областях, оперативно-рятувальної та спеціальних служб МНС, територіальних органів управління та формувань цивільного захисту при проведенні пошукових та аварійно-рятувальних робіт під час паводку. 
XII. 30 травня в Університеті цивільного захисту МНС відбувся випуск слухачів заочного навчання. На заочному факультеті працівники практичних підрозділів мають змогу пройти повний курс навчання та отримати вищу спеціальну освіту з урахуванням специфіки комплектування підрозділів МНС України. Сьогодні випускники факультету працюють у багатьох регіонах України та за його межами. Серед них є ті, хто згодом обійняв керівні посади, - Герой Радянського Союзу, в минулому - заступник начальника Управління пожежної охорони Білгородської області Мочалін М.Г., Кавалер ордена “За мужність”, перший заступник начальника ГУ МНС України в Харківській області полковник служби цивільного захисту Волобуєв О.В., заступник начальника ГУ МНС України в Харківській області полковник служби цивільного захисту Калітієвський М.М., заступник начальника ГУ МНС України в Рівненській області полковник служби цивільного захисту Юра С.В На факультеті також навчаються громадяни Росії та Республіки Азербайджан. У цьому році випускниками стали 625 слухачів факультету заочного навчання. Серед них - 66 випускників Республіки Азербайджан поповнять лави пожежної охорони МНС рідної держави. До речі, Університет цивільного захисту МНС здійснює підготовку фахівців для пожежної охорони Республіки Азербайджан з 2002 року. А в цьому навчальному році колеги з ближнього зарубіжжя вперше стали курсантами-першокурсниками факультетів цивільного захисту населення і територій та оперативно- рятувальних сил. Від’їдуть до рідної Республіки Азербайджан підтверджувати свій професійний рівень 40 випускників-бакалаврів, 20 спеціалістів та 6 магістрів. Серед них – капітан внутрішньої служби Альшад Джафаров. «Важкувато було опановувати складні науки з теорії із-за мовних труднощів. – говорить офіцер. – Але викладачі з розумінням ставились до наших проблем. За це їм особлива подяка. 

Ґрунтовний слід залишать по собі тактичні навчання з проведення аварійно-рятувальних робіт, комп’ютерні тренажери з відпрацювання практичних навичок щодо ліквідації надзвичайних ситуацій при виникненні пожежі тощо. Від усіх випускників хочу висловити велику подяку керівництву навчального закладу та керівництву пожежної охорони МНС Республіки Азербайджан за наданий шанс отримати пожежну освіту в Україні, у провідному навчальному закладі МНС. Дякуючи долі, ми не тільки отримали якісні знання, але й ознайомились із національними традиціями українського народу». 
XIII. 28-29 мая 2009 года сотрудники научно-исследовательской лаборатории экстремальной и кризисной психологии Университета гражданской защиты Украины приняли участие в работе V Международной научно-практической конференции «Психологические технологии в экстремальных видах деятельности», которая проходила в Донецком юридическом институте. 

В работе конференции принимали участие представители Чехословакии, Германии, России, Беларуси, Эстонии, Молдовы. Украину представляли ведущие ученые страны: Максименко Сергей Дмитриевич – действительный член академии педагогических наук Украины, доктор психологических наук, профессор, директор института психологии им. Г.С. Костюка; Александров Сергей Николаевич – доктор технических наук, профессор, директор Горного института Донецкого национального технического Университета; Астахов Владимир Михайлович – доктор медицинских наук, профессор, заведующий кафедрой акушерства, гинекологии и перинатологии Донецкого национального медицинского университета им. М. Горького; Балабанова Любовь Матвеевна – доктор психологических наук, профессор, профессор кафедры общей и прикладной психологии и педагогики Харьковского национального университета внутренних дел; Барко Вадим Иванович – доктор психологических наук, профессор, проректор Академии управления МВД Украины; Бондарь Леонида Сергеевна – доктор медицинских наук, профессор Макеевского экономико-гуманитарного института; Висковатова Татьяна Павловна – академик Украинской академии наук, доктор психологических наук, профессор, заведующая кафедрой дифференциальной и экспериментальной психологии Одесского национального университета им. И.И. Мечникова; профессор кафедры юридической психологии и педагогики Одесского государственного университета внутренних дел; Гребеньков Геннадий Васильевич – доктор философских наук, профессор, академик, начальник кафедры психологии и социологии Донецкого юридического института ЛГУВД; Сафин Александр Джамильевич – доктор психологических наук, профессор, главный научный сотрудник Научного координационного центра «Институт оперативной деятельности и государственной безопасности» Службы безопасности Украины; Седнев Владислав Владимирович – доктор медицинских наук, профессор Академии судей Украины, судебный эксперт первого класса, заведующий лабораторией судебных, психологических, почерковедческих, искусствоведческих и технических исследований документов Донецкого научно-исследовательского института судебных экспертиз. Университет гражданской защиты Украины представлял Тимченко Александр Владимирович – доктор психологических наук, профессор, начальник научно-исследовательской лаборатории экстремальной и кризисной психологии. В знак уважения и многолетнего плодотворного сотрудничества между научно-исследовательской лабораторией экстремальной и кризисной психологии Университета гражданской защиты Украины и Научно-исследовательским центром психотренинговых технологий Донецкого юридического института организаторам конференции были вручены памятные подарки. Впервые сотрудниками лаборатории университета для психологов силовых министерств и ведомств Украины, ближнего и дальнего зарубежья - участников конференции был проведен мастер-класс «Боль не бывает чужой» - организация экстренной психологической помощи пострадавшим в условиях чрезвычайной ситуации. Активное участие в проведении мастер-класса принял начальник Управления образования и науки МЧС Украины кандидат психологических наук Евсюков Александр Петрович. Во время работы конференции сотрудники лаборатории обменялись опытом с ведущими психологами-тренерами России (И.В. Вачков) и Германии (У.Гарбе). XIV. У травні в Москві пройшла Міжнародна конференція «Актуальні проблеми науки й освіти» та виставка-презентація навчально-методичних видань у рамках реалізації програми «Золотой фонд Отечественной науки». Науковці Університету цивільного захисту МНС взяли активну участь у симпозіумі, що відбувся у Російській Академії природознавства. За заслуги у галузі розвитку освіти Дипломом «Золота кафедра Росії» була нагороджена кафедра профілактики надзвичайних ситуацій в населених пунктах провідного навчального закладу МНС (начальник – полковник служби цивільного захисту Юрій Луценко). 

Рішенням Президії Російської Академії природознавства діячам наукової сфери Університету цивільного захисту МНС доценту кафедри профілактики надзвичайних ситуацій в населених пунктах Аллі Пушкаренко та доценту тієї ж кафедри полковнику служби цивільного захисту Олексію Васильченку було присвоєно почесне звання «Заслуженный работник науки и образования». Приємним моментом є те, що Алла Сергіївна стала почесним професором Російської Академії природознавства. «Справа в тому, - говорить Алла Сергіївна, - що, починаючи з 2004 року, між Бєлгородським державним технологічним університетом ім. В.Г. Шухова (Росія) та на той час Академією цивільного захисту України було укладено угоду про співробітництво, предметом якої стала спільна діяльність обох сторін в реалізації освітянських, наукових та культурних програм у Російській Федерації та Україні. Саме така угода стала основою для проведення спільних досліджень та 

наукових конференцій, обміну науковою інформацією, програмами навчання, навчальною та науковою літературою, видання наукових публікацій тощо. Вже протягом п’яти років ведеться активна робота з цього приводу науковцями нашої кафедри та факультету». За словами Алли Сергіївни, над навчальним посібником «Строительные материалы при эксплуатации в экстремальных условиях» працювали як російські фахівці, так і українські. До авторського колективу увійшли Алла Пушкаренко та Олексій Васильченко. Навчальний посібник, призначений для використання фахівцями будівельних спеціальностей та працівниками підрозділів МНС, було представлено на конкурс «Кращий інформаційний проект», де робота посіла призове місце. До речі, у 2005 році між Бєлгородським державним технологічним університетом ім. В.Г. Шухова (Росія) та вищим українським навчальним закладом МНС було проведено телеміст, предметом якого стало спільне засідання вчених рад. Спільна діяльність науковців має історично значиму вагу, несе позитивність, сприяє зміцненню дружніх зв’язків між слов’янськими народами . 

ЧЕРВЕНЬ

I. 1 червня 2009 року відбулася зустріч курсантів 1 курсу УЦЗУ – співробітників МНС Азербайджанської Республіки, які зараз перебувають у навчальному таборі УЦЗУ (сел. Фігуровка) із заступником начальника Державної служби пожежної охорони МНС Азербайджанської Республіки, полковником внутрішньої служби Казимовим Агшином Беюкага огли. А напередодні, 30 травня, високопосадовець взяв участь в урочистій церемонії випуску слухачів заочного навчання Університету. 

Серед них - 66 випускників Республіки Азербайджан, які поповнять лави пожежної охорони МНС рідної держави вже у цьому році. До речі, Університет цивільного захисту МНС здійснює підготовку фахівців для пожежної охорони Республіки Азербайджан з 2002 року. А в цьому навчальному році колеги з ближнього зарубіжжя вперше стали курсантами-першокурсниками факультетів цивільного захисту населення і територій та оперативно-рятувальних сил. До рідного Азербайджану вже від’їхали підтверджувати свій професійний рівень 40 випускників-бакалаврів, 20 спеціалістів та 6 магістрів. магістрів. Гостя університету, полковника Казимова, під час його відвідування навчально-тренувального полігону УЦЗУ супроводжував начальник сектору міжнародного співробітництва УЦЗУ, капітан служби цивільного захисту Лєбєдєв Д.В. Полковник Казимов А.Б., який до речі є випускником нашого навчального закладу 1986 року, привітав курсантів із Міжнародним днем захисту дітей та передав поздоровлення Міністра з надзвичайних ситуацій Азербайджанської Республіки Кямалетдина Гейдарова з успішним закінченням екзаменаційної сесії. 

У бесіді з курсантами полковник Казимов виразив надію, що азербайджанські надзвичайники і в подальшому на гідному рівні будуть представляти МНС своєї рідної Батьківщини, своєю наполегливою працею та відмінним навчанням виправдають довіру виказану їм керівництвом міністерства Азербайджану. 
II. “Таланти в погонах» - саме таку назву мав захоплюючий концерт, що відбувся 3-го червня в Палаці культури Червонозаводського району міста Харкова. Ініційована минулого року Університетом цивільного захисту МНС соціальна акція «Таланти в погонах» зібрала творчі колективи художньої самодіяльності вищих навчальних закладів військових формувань та силових структур м. Харкова – Харківського університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба, Академії внутрішніх військ МВС України, Університету цивільного захисту України. 

Вищий навчальний заклад МНС представляли творчі колективи під керівництвом Віктора Кульбакіна та Тетяни Репіної. Незвичайний творчий звіт «людей в погонах» мав за мету довести, що вони не тільки добросовісно виконують свої службові обов’язки, а ще й майстерно, майже професійно танцюють і співають. Такий «союз» талантів у погонах, що відбувся на сцені, став черговим кроком до зміцнення дружби між військовими вищими навчальними закладами міста, а також вніс принципово новий повив взаєморозуміння між молодіжними генераціями ВНЗів. Справді, в залі під час концерту панувала чаруюча атмосфера, виплекана почуттям прекрасного. До концертної програми було включено вальсові композиції, сучасну стилізацію українського народного танцю, сучасні танці, тематичні хореографічні композиції. У творчих доробках колективів були спільні роботи з вокальними колективами та солістами. «Намагаючись об’єднати творчість художніх колективів таких вищих навчальних закладів, - наголошує проректор по роботі з персоналом Університету цивільного захисту МНС полковник служби цивільного захисту Вадим Попов, - ми мали за мету донести до глядачів почуття прекрасного, високого, наголосити на позитивності та виключно виховній цілі таких заходів, що, безумовно, впливають на розвиток особистісних якостей молодого покоління. Україна має таланти та ще й в погонах – і в цьому справжній життєвий сенс». Та і як могло бути інакше, бо зібралися три професіонали, колективи яких мають невичерпний енергетичний потенціал! Концерт не передбачав визначення, який колектив найкраще виступив чи яка композиція було більш захоплюючою. Колективи результативно та успішно відзвітували про свої творчі надбання. Вони були нагороджені дипломами обласної держадміністрації. Такий захід визначив позитивний курс уперед. Доказом цьому були «живі», іскристі очі учасників колективів та й глядачів теж. Нехай і надалі «Таланти в погонах» дарують усім радість та душевну насолоду! 
III. З 9 до 11 червня у межах реалізації проекту «Партнерське співробітництво між МНС України та рятувальною службою Швеції» триває візит шведської делегації до Університету цивільного захисту МНС у Харкові. Зарубіжні колеги – представники Шведського Колледжу агентства з Надзвичайних ситуацій в м. Сандйо, а також Служби медицини катастроф м. Умйо - знайомляться із навчальною та науковою базою навчального закладу. 

Іноземні фахівці спостерігають за практичними діями українських рятувальників при ліквідації наслідків надзвичайної ситуації на транспорті. До речі, у травні 2009 року викладачі Університету цивільного захисту МНС побували у Швеції з метою обміну досвідом щодо підготовки спеціалістів рятувальної справи. «На сьогодні, - ділиться інструктор з рятувальної справи Шведського Колледжу Агентства з Надзвичайних ситуацій в м. Сандйо пан Пекка Саарі, - нами розроблено Державний проект у сфері підготовки спеціалістів-рятувальників з ліквідації надзвичайних ситуацій при аваріях великих автобусів. На жаль, сумна статистика свідчить, що тільки протягом минулого року у Швеції в таких надзвичайних ситуаціях загинуло більше 500 людей. А досвіду щодо запобігання таким непередбачуваним подіям, а також методів їх ліквідації, на жаль, немає. Особливі розбіжності виникають між рятувальними силами та медичною службою у межах від початку аварії до прибуття аварійно-рятувальних служб. Над цим проектом ми працювали майже 2,5 роки, і тепер хочемо поділитись цим досвідом із нашими українськими колегами». 

У планах подальшої співпраці у рамках реалізації проекту «Партнерське співробітництво між МНС України та рятувальною службою Швеції» - підготовка до проведення на базі Університету цивільного захисту МНС чотириденного тренінгу з ліквідації надзвичайної ситуації на транспорті. «Такий досвід роботи, - говорить начальник кафедри пожежної тактики та аварійно-рятувальних робіт полковник служби цивільного захисту Вадим Аветісян, - особливо для нас є значущим. Знайомство та встановлення ділових і партнерських стосунків між професіоналами у галузі захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій є невід’ємною складовою успішних міжнародних зв’язків та обміну корисною інформацією. Наші викладачі набули досвіду, перебуваючи у Швеції, який, в свою чергу, передали своїм вихованцям – курсантам навчального закладу». 
IV. 12 червня в Університеті цивільного захисту України відбулась зустріч випускників 1994-го року. 

Більше п’ятдесяти колишніх вихованців навчального закладу завітали до рідної альма-матер. Вони не просто згадали минулі роки свого навчання, а ще й зустрілись із своїми колишніми викладачами, ознайомились із сучасною матеріально-технічною та навчальною базою університету. 

Швидко плине невгамовний час, залишаючи по собі незабутні враження та хвилюючі спогади…Злітаються випускники різних років, мов пташенята до рідної домівки. Є чим поділитись із товаришами, є певний службовий та й життєвий досвід…Приємно спостерігати за такими зустрічами. 
V. 16.06.2009 р. о 05:00 ранку над соснами навчального табору в ур. Фігуровка пролунала команда „Збір”. Ця подія відбулася для того, щоб особовий склад курсів зміг закріпити свої знання та навички здобуті на протязі першого курсу навчання в УЦЗУ. Керівником заняття старшим викладачем кафедри ОЗЦЗвНС підполковником служби ЦЗ Толкуновим І.О. курсантам була доведена інформація про умовну надзвичайну ситуацію. Зміст її полягав у тому, що 15 червня 2009 р. о 20 год. 30 хв., з селища Малинівка Чугуївського району вийшла група дітей у напрямку піонерського табору селища Фігуровка і не повернулась до місця мешкання. Керівництвом табірного збору було вирішено організувати пошукові роботи. 

Їм було поставлено за мету пошук цих дітей, до якого залучалося 100% особового складу. Також рятувальники отримали інформацію, що діти можуть мати різні травми, тому їм необхідно буде надати першу медичну та психологічну допомогу. Всі пошукові групи з цим завданням впоралися добре і проявили свої знання та вміння в умовах надзвичайної ситуації. Найкращими взводами виявилися ЦЗ-08-115 та ПБ-08-212 вони найякісніше відпрацювали прийоми надання першої медичної допомоги. Старшими санітарами в цих взводах були к-т Крамаренко К.В. та мол. с-т Назаренко А.О., санітари к-т Костов К.Б., к-т Дорофеєв О.І., психологи к-т Рябушенко О.В. та Гончаренко О.Ю. Наступним кроком перед першокурсниками постала задача щодо вдосконалення знань та практичних навичок, придбаних за час навчання в навчальному полігоні УЦЗУ. Кожен взвод мав ряд завдань, з якими мав впоратися за відведений для цього час. Були відпрацьовані прийоми самогасіння, навички надання першої медичної допомоги, опрацьована робота з приладами радіаційної та хімічної розвідки, нормативи по користуванню засобами індивідуального захисту та прийоми дегазації техніки, майна та спеціальної обробки особового складу. Останнім випробуванням, яке очікувало на курсантів, був марш-перехід дистанція якого складала 20 кілометрів. Начальник табірних зборів підполковник служби ЦЗ Семків О.М. налаштував особовий склад перед забігом, що значно підбадьорило курсантів. Дійсно цей марш перехід повинен був стати останнім випробуванням сили духу, витривалості кожного з нас, найскладнішим заліком за весь період табірних зборів. 

Звичайно, всі розуміли, що буде нелегко, але, як говорять: «Важко в навчанні, легко в бою». Першими вийшли на старт курсанти навчальної групи ПБ-08-112, а далі в порядку шикування – 113, 114 і т.д. Завершальною на старті була навчальна група ПК-08-311. Направляючими взводів були: Колісніченко О.С., Охріменко С.М., Россохатський П.М., Кригін С.В., Виноградов С.А., Тарадуда Д.В., Дуднік Д.Г., Демент М.О., Лахно К.В. та Вавренюк С.А. Кожний взвод перед стартом підбадьорювали начальники курсів: підполковник служби ЦЗ Калюжний В.С. та підполковник служби ЦЗ Байбак О.Ю. 

Пекуче сонце і пісок не змогли подолати курсантську силу, витривалість і мужність. Кожний з учасників забігу був втомлений, але з морем позитивних емоцій, незважаючи на важкі погодні умови, зміг подолати цю дистанцію і здати цей своєрідний залік. 
VI. 18-го червня десять майбутніх фахівців-піротехніків уперше застосували свої теоретичні знання на практичному занятті зі знешкодження боєприпасів на полігоні навчального центру Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (с. Ватутіне Харківської області). Таке випробування складалось із трьох етапів. На першому було проведено інструктаж щодо заходів безпеки при поводженні із вибухонебезпечними сумішами та речовинами. Другий етап передбачав застосування знань характеристик первинних засобів підриву, а також майбутні піротехніки повинні були самі виготовити запальну трубку. 

На третьому етапі, який є в навчальній практиці значущим, кожний курсант, маючи вже виготовлену ним запальну трубку, проводив самостійно під пильним керівництвом досвідчених викладачів підрив вогневим способом тротилової «шашки». Про її тактичні можливості можна тільки говорити: кожна така «цяцька» важить 400 грамів і при виконанні піротехнічних робіт здатна зруйнувати залізобетонний стовп, звалити дерево діаметром майже 40 сантиметрів. Кожний курсант на цьому відповідальному занятті проявив не тільки фізичну витримку, а й пройшов психологічне випробування. Під час проведення практичних підривів не можна проявляти елементи поспіху, метушні, сум’яття, а тим паче паніки. Саме з цим, уже маючи міцне теоретичне загартування, курсанти впорались на «відмінно». «При роботі із підривними засобами, - ділиться старший сержант служби цивільного захисту Олександр Козидуб, - було трішечки страшнувато: така практика проходить уперше. Але відразу опанував собою, бо ж сапер помиляється лише один раз. З початку навчання я усвідомив, що чоловік такої професії повинен бути рішучим, сміливим, наполегливим, а, в першу чергу, тямущим у цій справі. Сьогодні для мене було найвідповідальніше випробування. Результатами його я задоволений». За словами начальника навчального центру Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту полковника служби цивільного захисту Руслана Шевчука, сьогодні є унікальна можливість проводити навчання майбутніх фахівців тактичного рівня в центрі, оснащеному найсучаснішим обладнанням щодо викриття вибухонебезпечних предметів, та отримувати робітничу спеціальність за майбутнім фахом «сапер (розмінування)». Підготовці таких спеціалістів, говорить Руслан Богданович, у світлі останніх подій у Новобогданівці, Лозовій приділяється особлива увага. «До ліквідації надзвичайних ситуацій при зіткненні з вибухонебезпечними предметами, - говорить перший проректор з навчальної та методичної роботи полковник служби цивільного захисту Олег Назаров, - активно залучаються піротехнічні підрозділи МНС. 

Саме їм доводиться виконувати бойове завдання щодо очищення території України від вибухонебезпечних предметів. З першого вересня 2008 року кафедрою організації забезпечення цивільного захисту в надзвичайних ситуаціях Університету цивільного захисту МНС уже розпочато підготовку 10 майбутніх спеціалістів цієї нелегкої та небезпечної справи відповідно до вимог сьогодення, а в наступному році плануємо збільшити набір до 30 осіб». 
VII. 19 червня на базі Університету цивільного захисту МНС фахівці державного нагляду у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки підбили підсумки своєї роботи протягом І півріччя 2009 року. У нараді взяв участь заступник Міністра України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Валерій Третьяков. 

Згідно з планом проведення наради було розглянуто такі питання, як реалізація державної політики щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру та діяльності аварійно-рятувальних служб протягом І кварталу 2009 року, організація та здійснення державного нагляду (контролю) територіальними органами державного нагляду у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки в АР Крим, областях, містах Київ та Севастополь, організація та здійснення державного нагляду (контролю) територіальними органами державного нагляду у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки в АР Крим, областях, містах Київ та Севастополь за діяльністю аварійно-рятувальних служб та формувань, впровадження систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення на потенційно небезпечних об’єктах і об’єктах підвищеної небезпеки, реєстрація та атестація аварійно-рятувальних служб на відповідних територіях, діяльність територіальних міжвідомчих атестаційних комісій, виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2008 року № 767 "Про затвердження Порядку проведення державної експертизи проектів і рішень стосовно техногенної безпеки об’єктів виробничого та соціального призначення, що можуть спричинити надзвичайні ситуації техногенного та природного характеру і вплинути на стан захисту населення і територій від їх наслідків, аналіз статистичної звітності з питань наглядової діяльності та виконавчої дисципліни територіальними органами державного нагляду у сфері цивільного захисту та техногенної безпеки в АР Крим, областях, містах Київ та Севастополь, здійснення контролю за приписами про застосування запобіжних заходів, стан виконання плану спільних дій Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки й Управління освіти і науки щодо удосконалення системи підготовки фахівців сфери цивільного захисту у вищих навчальних закладах МНС на 2009-2014 роки, а також було визначено перспективи удосконалення системи підготовки фахівців для Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки і шляхи удосконалення Методики ідентифікації потенційно небезпечних об’єктів. 
VIII. “Щасти вам, молоді фахівці!» Cаме так 20-го червня до випускників Університету цивільного захисту МНС звернулись сивочолі вихованці Харківського пожежно-технічного училища, яке закінчили у 1959 році. Як і п’ятдесят років тому, в однострої з молодими фахівцями навчального закладу сьогодні на урочистому випуску стоять ветерани, особистим прикладом подаючи повагу до рідної альма-матер, відданість обраній професії, демонструючи вправність та стройовий вишкіл. З різних куточків нашої країни, Російської Федерації, Білорусії прибули вони на урочистості. Борис Козлов, колишній заступник начальника училища з господарчої частини, випускник 1959 року, говорить, що сьогоднішня молодь, як і 50 років тому, допитлива, цілеспрямована, рішуча. Невгамовно плине час, завдаючи значних економічних перетворень нашій державі, але незмінними залишаються людські цінності. 

І більшість сьогоднішніх юнаків, обираючи для себе майбутній фах, віддає перевагу благородній, але вкрай небезпечній професії – захист та збереження життя і здоров’я людини у будь-якій непередбачуваній ситуації. Приклади мужності та відваги демонструють майбутні рятувальники при стажуванні у підрозділах МНС в регіонах. І вони – не поодинокі. Упевнено крокуючи вперед, сьогоднішній випускник перебуває у вирі життєвих перипетій, усвідомлено зміцнює авторитет МНС. Маючи старшинське право, по-батьківськи, ветерани благословили молодих фахівців у добру путь. 310 підготовлених спеціалістів цього дня поповнили лави служби цивільного захисту МНС України. 

Серед випускників – 13 слухачів Республіки Азербайджан. На урочистостях були присутніми заступник Міністра МНС України Валерій Третьяков, представники облдержадміністрації та мерії, начальник ГУ МНС України в Харківській області Павло Одарюк, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Харківської облдержадміністрації Володимир Росоха, ветерани – випускники 1959 та 1979 років. Вручав дипломи майбутнім спеціалістам заступник Міністра МНС України Валерій Третьяков, який зазначив, що цей період у житті випускників – найвідповідальніший і своєю професійною майстерністю майбутні рятувальники повинні активно сприяти зміцненню авторитету Міністерства. Із напутніми побажаннями до молодих офіцерів звернувся ректор Університету генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий. Зокрема, він зазначив, що науково-педагогічні працівники навчального закладу доклали всіх зусиль, аби майбутні спеціалісти стали справжніми людьми, громадянами нашого суспільства, кваліфікованими фахівцями своєї справи, побажав успіхів у подальшій роботі, бути гідними звання Випускника Університету цивільного захисту України. „Новоспеченим” спеціалістам доведеться працювати у складній обстановці, усвідомлюючи велику відповідальність перед державою та народом, ризикуючи власним життям, вести рішучу боротьбу за життя людей, збереження національного багатства і навколишнього середовища, а сьогодні вони показують стройовий вишкіл. Зі словами подяки звернулися до керівництва та особового складу навчального закладу батьки випускників, молоді офіцери, які запевнили, що з честю та гідністю будуть нести високе звання Випускника Університету, подякували за постійну увагу, підтримку та турботу, дали врочисту клятву вірності та відданості Українському народові та обраній професії. Зворушливо проходив ритуал прощання з прапором. Серед сьогоднішніх випускників, що п’ять років тому обрали мужню та благородну професію рятівника, – відмінник Університету цивільного захисту МНС курсант 5-го курсу факультету цивільного захисту населення і територій Олег Лєсной. «Я обрав ту професію, - говорить новоспечений лейтенант служби цивільного захисту, - яка за своєю суттю має благородне покликання – реально допомагати людям. Я хочу реалізуватись як грамотний спеціаліст, намагаюсь досягти у житті якомога більшого, при цьому залишатись порядною людиною, хочу реалізувати сповна всі ті знання, що набув в навчальному закладі протягом п’яти років, на практиці».Немов останній дзвоник у середніх загальноосвітніх навчальних закладах, символічно пролунали звуки сирени та прогримів урочистий салют. 

В очах уже офіцерів світилась радість і, водночас, сум. Сум за тими роками, що разом із товаришами ділили у казармах, і світла надія на те, що попереду – справжнє самостійне життя. Завершилася церемонія проходженням урочистим маршем особового складу Університету. На чолі парадної колони – із гордо піднятим прапором Харківського пожежно-технічного училища МВС СРСР сивочолі, мудрі ветерани. 

Сьогодні на них рівняється молодь. 
IX. 20 червня у м. Донецьк відбулася українсько-німецька Міжнародна науково-практична конференція «Забезпечення громадської безпеки правохоронними органами під час проведення чемпіонату Європи з футболу 2012 року», де було розглянуто різноманітні питання підготовки України до чемпіонату Європи з футболу 2012 року, в тому числі й психологічної підтримки. Університет цивільного захисту МНС представляв науковий співробітник науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології навчального закладу полковник служби цивільного захисту Віталій Христенко. 

Він узяв активну участь не тільки в конференції, а й у проведенні психологічного семінар-тренінгу для учасників заходу. Делегація з Німеччини, до складу якої увійшли поліцайпрезидент м. Мюнхена, поліцайдиректор, головний комісар центральної психологічної служби Поліцайпрезидії м. Мюнхен, референт V/7країн Центральної Східної і Південно-Східної Європи, поділилася своїм досвідом роботи під час підготовки та проведення таких масштабних заходів, як Євро-2012. 19 червня 2009 року головним комісаром центральної психологічної служби Поліцайпрезидії м. Мюнхен Міхаелєм Ратцеком був проведений семінар-тренінг «Психологічна підготовка особового складу поліції Баварії до забезпечення громадського порядку під час проведення масових заходів». X. 27 червня Університет цивільного захисту МНС радо зустрічав своїх вихованців – випускників 1974 року Більше двадцяти колишніх вихованців Харківського пожежно-технічного училища МВС СРСР завітали до рідної альма-матер. З різних куточків України та Російської Федерації з’їхались вони, аби вшанувати своїх колишніх викладачів, згадати минулі роки свого навчання, а ще й порадіти за великі досягнення свого рідного навчального закладу, ознайомитись із його сучасною матеріально-технічною та навчальною базою. Гордість випуску – колишній штабіст пожежегасіння ГУ МНСУ в Донецькій області, а сьогодні – ветеран пожежної охорони Павло Котовенко. Більше тридцяти років віддав він нелегкій службі, і завжди разом з ним була натхненна муза, що супроводжувала пожежного і на роботі, і вдома. «Моя поезія, - зауважує Павло Котовенко, - не просто хобі, це – стиль життя». Серед випускників 1974 року – майстер спорту з пожежно-прикладного спорту, чемпіон України Микола Красовський, майстер спорту, член збірної команди з пожежно-прикладного спорту Харківського пожежно-технічного училища МВС СРСР Борис Карпов. 

Також славу цьому випуску принесли майстер спорту з дзю-до Василь Сирих, майстер спорту з греблі на байдарках і канойє Леонід Шевченко, який свого часу був призером чемпіонату СРСР з цього виду спорту, Іван Печенізький – призер чемпіонату СРСР з біатлону. Сивочолі випускники поклали квіти на могилу свого колишнього командира дивізіону Харківського пожежно-технічного училища МВС СРСР Семена Кириловича Сазонова – світла пам’ять і шана! 
XI. В червні місяці отримано нові ліцензії на надання освітніх послуг, з цього року Університет цивільного захисту МНС здійснює набір слухачів за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр» за новими напрямами «Хімічна технологія» та «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування». Випускники-бакалаври напряму «Хімічна технологія» працюватимуть у галузі практичного забезпечення хімічного та радіаційного захисту населення і територій від непередбачуваних подій техногенного походження із застосуванням спеціальних технологій, технічних засобів та техніки. Майбутні фахівці з базовою вищою освітою освітньо-кваліфікаційного рівня "бакалавр" у напрямі "Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування" після навчання матимуть теоретичні знання та практичні навички з реалізації системи організаційних та інженерно-технічних заходів щодо запобігання та ліквідації екологічних наслідків надзвичайних ситуацій. У своїй подальшій діяльності вони застосовуватимуть сучасні методи моніторингу та оцінки техногенно-екологічного стану виробничої та невиробничої сфери, розробки та впровадження першочергових та інших невідкладних заходів щодо мінімізації та повної ліквідації екологічних наслідків специфічних техногенних аварій та інших надзвичайних ситуацій як на виробництві, так і поза його межами. . 

ЛИПЕНЬ

I. За вимогами сьогодення Університет цивільного захисту МНС здійснюватиме підготовку фахівців за новими напрямами. Незабаром у вищих навчальних закладах МНС розпочнеться вступна кампанія. Університет цивільного захисту МНС радо зустріне своїх абітурієнтів. У світлі останніх подій, що сталися в різних регіонах України й на Слобожанщині, - вибухи газу в Дніпропетровську, на шахті ім. Засядька у Донецьку, вибухи боєприпасів у Новобогданівці та Лозовій, природні та техногенні катаклізми в Закарпатті тощо - залучаються сили та засоби Єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій, основу якої складає МНС України. Це вимагає якісно нового та удосконаленого підходу до підготовки висококваліфікованих фахівців для підрозділів МНС, поглиблюються та розширюються напрями підготовки спеціалістів. 

З цього року Університет цивільного захисту МНС здійснює набір слухачів за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр» за новими напрямами «Хімічна технологія» та «Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування». Випускники-бакалаври напряму «Хімічна технологія» працюватимуть у галузі практичного забезпечення хімічного та радіаційного захисту населення і територій від непередбачуваних подій техногенного походження із застосуванням спеціальних технологій, технічних засобів та техніки. Майбутні фахівці з базовою вищою освітою освітньо-кваліфікаційного рівня "бакалавр" у напрямі "Екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування" після навчання матимуть теоретичні знання та практичні навички з реалізації системи організаційних та інженерно-технічних заходів щодо запобігання та ліквідації екологічних наслідків надзвичайних ситуацій. 

У своїй подальшій діяльності вони застосовуватимуть сучасні методи моніторингу та оцінки техногенно-екологічного стану виробничої та невиробничої сфери, розробки та впровадження першочергових та інших невідкладних заходів щодо мінімізації та повної ліквідації екологічних наслідків специфічних техногенних аварій та інших надзвичайних ситуацій як на виробництві, так і поза його межами. 
II. 1 липня головний український «надзвичайник» дав настанови молодим лейтенантам. Напевне, зустріч із очільником МНС у залі Колегії надовго запам’ятається лейтенантам служби цивільного захисту Олегу Лєсному, Назару Боришкевичу, Анатолію Ватоліну, Олегу Назаровцю, Миколі Наливайку, Олегу Січкаруку та єдиній дівчині у цьому чоловічому товаристві – Іванні Рикун, пише сайт МНС. У сімці найрозумніших молодих фахівців-рятувальників – випускники Університету цивільного захисту України, Академії пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля та Львівського Державного університету безпеки життєдіяльності. За успіхи у навчанні та спорті, активну громадську позицію й організаторські здібності, виявлені під час навчання, кожен із цих новоспечених офіцерів отримав від Міністра першу в своєму житті Почесну грамоту МНС. «Ми покладаємо на вас великі надії. Ви вибрали цю благородну професію – рятувальника, і я сподіваюся, ніколи в ній не розчаруєтеся. Впевнений, ви зробите все для того, щоб громадяни України відчули себе більш захищеними. 

Сиситема МНС в Україні працює відлагоджено,- сказав у своїй промові Міністр на адресу почесним гостям. – Але, перебуваючи в цій системі, жодним чином не варто перетворюватися на її бездумний маленький гвинтик. Ви маєте працювати на високому рівні. Ви – офіцери, у вас є вища освіта, ви йдете командувати людьми. До того ж, ваші підлеглі можуть бути і старші, досвідченіші за вас. Відтак те, що ви закінчили навчальний заклад, зовсім не означає, що ви закінчили вчитися. Необхідне постійне вдосконалення. Ви були кращими в навчанні, а повинні стати кращими в професії! Треба постійно підтверджувати звання кращого», - наголосив Володимир Шандра – повідомляє офіційний Інтернет-сайт МНС України. Вручивши грамоти, Міністр запропонував випускникам трохи поспілкуватися, як-то кажуть «за життя», Йшла тривала некваплива, по-батьківському тепла і щира розмова Міністра з кращими представниками поповнення офіцерських лав МНС, по-суті, його «золотим фондом». І в очах учорашніх курсантів поступово розгорався вогник віри у своє високе покликання, проблискував молодечий запал, міцніло переконання, що служити вони будуть в одному з провідних Міністерств країни. 
Адже, як сказав Міністр В.Шандра: «Система цивільного захисту в Україні, порівняно з іншими державами світу, є напевно, однією з кращих. Уже сама наявність профільного Міністерства свідчить про ту велику увагу, яку держава приділяє безпеці своїх громадян», пише сайт МНС. В кожного із цьогорічних молодих лейтенантів-рятувальників своя альма-матер, своя школа мужності і гарту. Як і у кожного свої результати, показані під час навчання. Щойно семеро випускників вишів МНС завершили навчання з найвищою відзнакою, і, за традицією, разом із колегами з інших військових та силових навчальних закладів, зустрінуться з Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил, Президентом України Віктором Ющенком. 
III. 2 липня Президент України – Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України Віктор Ющенко прийняв випускників вищих навчальних закладів військових формувань та правоохоронних органів, що отримали диплом з відзнакою та нагороджені золотою медаллю. На прийнятті були присутні випускники вузів Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій, Служби безпеки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної митної служби, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Генеральної прокуратури України. Як повідомляла раніше прес-служба Університету цивільного захисту України, на зустрічі із Президентом були присутні два випускники навчального закладу 2009 року – Олег Лєсной та Олег Січкарук. Вітаючи молодих офіцерів з початком професійної діяльності, Глава держави особливо відзначив вагу та роль обраної ними діяльності для держави та її громадян. «Ви – нове покоління українського солдата, правоохоронця... Переконаний, це більш достойне покоління», – сказав Глава держави, наголосивши, що йдеться, безумовно, про майбутню військову еліту, гідних захисників української державності. У цьому контексті Президент висловив переконання, що саме новому поколінню національного офіцерського корпусу належить стати ядром українського професійного війська, принципово нових, реформованих правоохоронних органів. Говорячи про позитивні зрушення у реформуванні військових формувань та правоохоронних органів, В. Ющенко зокрема відзначив «надзвичайно амбітну політику у сфері освіти» – введення протягом останніх кількох років нових курсів навчання та розширення освітніх програм тощо. З цього приводу він звернув увагу на принципово нову систему організації управління Державної прикордонної служби. «Те, що зроблено, підвищує честь і гідність офіцерів та солдат, які працюють на цій ділянці», – сказав він. Президент висловив упевненість, що український військовослужбовець, безумовно, має стати також прикладом життєвого успіху та успішної кар'єри. «Водночас, на моє глибоке переконання, правоохоронець, солдат української армії – це перший патріот України», – сказав Віктор Ющенко. 

Президент окремо відзначив важливу роль, яку має відігравати позиція молодих офіцерів у питанні формування сучасної національної безпекової політики України. З цього приводу він наголосив, що на сьогодні актуальним питанням для України є євроатлантична інтеграція, вибір колективної моделі безпеки, яку обрала для себе Європа. Глава держави наголосив, що українська влада, усе суспільство, безумовно, усвідомлюють ту унікальну місію, яку відіграє для держави її військо. «Я хочу привітати кожного з вас за ваш вибір. 

Вибір професії, яка завжди буде високо цінуватися в українському суспільстві. Професії, яка дає змогу всім громадянам України впевнено дивитися у своє майбутнє», – сказав Віктор Ющенко. Наприкінці зустрічі Президент вручив найкращим випускникам військових та правоохоронних навчальних закладів пам'ятні подарунки. 
IV. 3-го липня Університет цивільного захисту МНС радо вітав гостей - учасників Індивідуальної програми «Партнерство заради миру». До складу делегації увійшли Карл Цандер, німецький радник при Міністерстві оборони та Генеральному Штабі України з питань управління персоналом, військової освіти та підготовки професійних кадрів, підполковник служби цивільного захисту Ярослав Кондауров, провідний фахівець відділу комплектування служби цивільного захисту Департаменту кадрової політики МНС, полковник служби цивільного захисту Олег Пінський, начальник відділу євроатлантичної інтеграції управління міжнародного співробітництва МНС. 

Шановані гості зустрілись із керівництвом Університету цивільного захисту МНС, ознайомились із науково-дослідною, навчально-методичною та матеріально-технічною базою вишу МНС. Крім цього, учасники Індивідуальної програми отримали вичерпні відповіді щодо питань підготовки висококваліфікованих кадрів для служби цивільного захисту, відвідавши відділення комплектування і проходження служби. «Підготовка кадрів для військової служби, - говорить німецький радник Карл Цандер, - одне із основних питань, що стали причиною мого візиту до вищого навчального закладу МНС. Я вражений тим науково-методичним та матеріальним оснащенням Університету, що забезпечує підготовку майбутніх рятувальників, вражений професіоналізмом його працівників. Сьогоднішній візит мав ознайомчу ціль. 

Те, що я побачив, стало основою, аби зробити перші висновки про діяльність служби цивільного захисту, дало можливість зорієнтуватись у поданні допомоги з кадрових питань». Цього ж дня делегація відвідала навчальну базу факультету післядипломної освіти, сучасний навчальний кризовий центр, а також мала можливість спостерігати тренування курсантів у парадній коробці. Слід зауважити, що у Плані дій «Україна-НАТО» основними є питання національної стратегії, пріоритетів та політики у сфері планування на випадок надзвичайних ситуацій, підготовки до проведення міжнародних навчань НАТО “Жетесу 2009”. Їх досконале вивчення стане інструментом з надання міжнародної допомоги. 
V. 11-го липня в Університеті цивільного захисту України відбулась зустріч випускників 1985 року. Більше двадцяти колишніх вихованців навчального закладу завітали до рідної альма-матер.
 

Вони не просто згадали минулі роки свого навчання, а ще й зустрілись із своїми колишніми викладачами, ознайомились із сучасною матеріально-технічною та навчальною базою університету. Швидко плине невгамовний час, залишаючи по собі незабутні враження та хвилюючі спогади…Злітаються випускники різних років, мов пташенята до рідної домівки. Є чим поділитись із товаришами, є певний службовий та й життєвий досвід…Приємно спостерігати за такими зустрічами . 

СЕРПЕНЬ

I. 20 серпня у Харкові на центральній алеї саду ім. Шевченка відбулося урочисте відкриття фотовиставки «Харків, 1941-1943. Місто, що пережило війну», де взяв участь духовий оркестр Університету цивільного захисту МНС. Виставка зібрала унікальні фотодокументи періоду окупації нашого міста. 

Присутній на урочистостях мер міста Михайло Добкін, зокрема, зазначив, що День Перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні та День звільнення Харкова від німецько-фашистських загарбників є одними із найважливіших знаменних дат, історичну правду про ті події потрібно передати прийдешнім поколінням, аби подібного не повторилось. Галерею архівних фотографій доповнили фото сучасного Харкова. 
II. 23 серпня в учбовому таборі відсвяткували День Державного Прапора України. Указ Президента про щорічне відзначення Дня Державного Прапора України 23 серпня був підписаний у 2004 році. Нагадаємо, що раніше День Державного Прапора святкувався тільки в Києві на муніципальному рівні. Столиця відзначала це свято 24 липня. 

Саме цього дня у 1990 році синьо-жовтий прапор було піднято над Київською мерією. Одним із найважливіших елементів процесу становлення державності будь-якої країни є визначення національної символіки як невід’ємної ознаки незалежності. Кожний народ, шануючи свою історію, шанує і свої святині. Без сумніву, державний синьо-жовтий прапор і є однією із найголовніших святинь народу. Відповідно до Указу Президента України від 21 травня 2009 року № 346 «Про відзначення 18-ї річниці незалежності України» з метою відзначення цієї знаменної події у багатовіковій історії українського державотворення в Університеті цивільного захисту МНС буде проведено 23 серпня підняття Державного Прапора України на навчально-тренувальному полігоні у с. Фігурівка, де сьогодні проходять курс молодого бійця першокурсники, а також тематичні заходи з цього приводу. 
III. На Харківщині молоде поповнення великої курсантської родини Університету цивільного захисту МНС проходить курс молодого бійця на навчально-тренувальному полігоні у с. Фігурівка, що розпочався 15 серпня і триватиме до 29 серпня. Це, по суті, перевірка новачків на витривалість, зміцнення дружних та товариських стосунків. У таборі гартують свою чоловічу міць 223 новачки Саме тут вони знайомляться із вимогами cтатутів, структурою та основними завданнями Міністерства, розпорядком дня університету, курсантськими обов’язками, вчаться долати фізичні та психологічні навантаження, уникати стресових та запобігати непередбачуваних ситуацій, опановують „ази” обраної професії, пізнаючи всі складнощі, усвідомлюючи, з якою метою кожний поступив до навчального закладу. Приємно зазначити, що сьогоднішніми курсантами є також громадяни Республіки Таджикістан. Першокурсник Умедчоні Бахтійорзода вже звик до табірного розпорядку дня, справно дотримується вимог стройової підготовки, а ще – навчився підшивати комірці та виконувати гімн нашої держави. Взагалі, курс молодого бійця передбачає введення до спеціальності, націлення на вивчення певних дисциплін, підготовку до фізичних та моральних випробувань. У таборі все для першокурсників було організовано. Приємно було бачити втомлені, але радісні, з „іскринкою” очі „молодих бійців”, які охоче ділились своїми враженнями. Найважчим, як визначає новоспечений «молодий боєць» факультету оперативно-рятувальних сил Владислав Биковець, виявився біг на далекі дистанції, незвичним було відчувати напруження щодня, але згодом звик: допомогли підтримка товаришів, таких же першокурсників, офіцерів. Саме на самопідготовці осмислюється перебування на службі, безпосередня причетність до всього, що відбувається. Знає він про професію рятувальника не з чуток: батькові підполковнику служби цивільного захисту Володимирові Володимировичу, начальникові оперативно-координаційного центру Головного управління МНС у Полтавській області, частенько доводилось брати сина на роботу. А ще, зізнався Владислав, «защеміло» серце, коли мимоволі став очевидцем рятування пожежними людини з вогняних обіймів. Як визначив першокурсник, йому вже цікаво, хочеться знати більше, закінчити успішно університет – і бути потрібним людям, бо саме таку професію обрав. 
IV. Щороку до Дня Незалежності України на центральній вулиці нашої столиці проводиться парад військ, що традиційно є символом урочистого віддання військового вітання, данини любові та поваги нашій Вітчизні. Цьогоріч 24-го серпня Університет цивільного захисту МНС представляв Міністерство з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від Чорнобильської катастрофи. Учасники параду, офіцери та курсанти 2-го і 3-го курсів, чітко усвідомлювали, що це – найвідповідальніша справа й треба виконати її з честю: не кожному випала така нагода – пройти чеканячи крок центральною вулицею нашої столиці перед Президентом та Урядом України. Тому відповідальність за цю справу вимагала серйозної підготовки. Почали тренуватись з 1-го липня, заздалегідь, майже за два місяці. 23-го липня автобусами передислокувались до с. Девічки, що на Київщині, де розташувались у військовій частині ВЧ А 0473. Слід зазначити, що парадному розрахункові Університету і керівництвом частини було створено всі належні побутові умови для тренувань та комфортного перебування. Щоденні нелегкі, а часом, доволі кропіткі випробування, що проходили на території військової частини та двічі на тиждень на злітно-посадовій смузі Київського заводу «Авіант», тривали 6 годин. На території авіаційного заводу проходили спільні тренування з усіма парадними розрахунками, задіяними в урочистостях, тому підйом був о 3.30 ранку, а о 7 годині вже «набували» стройового досвіду та «розбивали» підбори безпосередньо майбутні учасники заходу. Особливо виснажливими та відповідальними виявились нічні тренування на Хрещатику. Ретельна підготовка давала свої позитивні результати. Після першого стройового проходження відповідальний за підготовку до параду командувач Сухопутними військами Збройних Сил України генерал-полковник Іван Свіда із двадцяти парадних розрахунків виділив МНСників, і стройова коробка нашого Університету увійшла до п’ятірки найкраще підготовлених. «Уже безпосередньо в Києві кожний курсант відчув особисту відповідальність, - ділиться заступник начальника відділу по роботі з персоналом полковник служби цивільного захисту Юрій Хуртов, - за доручену справу – гідно представити МНС та свій рідний навчальний заклад на урочистостях. Мене, як учасника парадів у Мінську та Ризі, особливо вразила його масштабність та грандіозність. Відверто кажучи, я щасливий від безпосередньої участі в такому почесному заході та причетності до того, що відбувалось. Вразило, наскільки наші вихованці перейнялись відповідальною справою: перехід до резерву парадного розрахунку ставав причиною психологічної напруги, емоційних сплесків та особистої образи. Навантаження були позамежними. 

Але особиста причетність до почесної місії допомогли кожному курсантові стійко витримати та пережити труднощі підготовки до урочистостей». Особливого відчуття гордості та відповідальності надали нова форма із «золотими» аксельбантами та вручена кожному медаль «Учасник параду з нагоди Дня Незалежності України». Злагоджено і чітко спрацювали також офіцери Університету цивільного захисту МНС: Юрій Сумцов, Сергій Білецький, Віталій Рютін, Олександр Колєнов, Станіслав Щербак, Олексій Косолапов під безпосереднім керівництвом проректора по службі підполковника служби цивільного захисту Олега Семківа. 

24 серпня - хвилюючий, випробувальний момент, де наші учасники серед багатьох інших представників родів військ пройшли, показавши відмінний стройовий вишкіл. І – як належні, результати виснажливих, але незабутніх щоденних тренувань та хвилюючих переживань стала оцінка начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних Сил України генерала армії України Сергія Кириченка – «Відмінно!» Своєю самовідданістю, наполегливістю та кропіткою роботою зведений батальйон Університету цивільного захисту МНС довів, карбуючи стройовий крок головною вулицею нашої країни, що колектив навчального закладу в змозі вирішувати поставлені перед ним завдання як Міністерства, так і Держави в цілому. 
V. 27-28 серпня в Університеті цивільного захисту МНС пройшли навчально-методичні збори з науково-педагогічними працівниками навчального закладу. Традиційно на заході обговорювались питання щодо основних завдань на 2009-2010 навчальний рік з навчальної та методичної роботи, стану впровадження кредитно-модульної системи організації навчального процесу, із досвіду викладання фундаментальних, професійно орієнтованих дисциплін тощо. Жвавий інтерес у присутніх викликали тези про основні положення Настанови з організації професійної підготовки та післядипломної освіти осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів МНС України, а також сучасні вимоги щодо порядку присудження наукових ступенів і присвоєння вчених звань. Також до присутніх було доведено накази та нові нормативно-правові акти МНС України. Підбив підсумки навчально-методичних зборів перший проректор з навчальної та методичної роботи полковник служби цивільного захисту Олег Назаров. Зокрема, він зазначив, що в цілому навчально-виховний процес в університеті організовано на належному рівні, а науково-педагогічні працівники готові до початку нового навчального року. Також було затверджено нову структуру Університету цивільного захисту. 
VI. 28 серпня професор Університету цивільного захисту МНС отримала високу державну нагороду. Церемонія нагородження відбулась у Міністерстві з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. Міністр МНС Володимир Шандра та перший заступник глави Секретаріату Президента України Юрій Єхануров вручили високі державні нагороди рятувальникам МНС за самовіддану працю та з нагоди Дня Незалежності України. Указом Президента України Віктора Ющенка начальникам Головних управлінь МНС в Івано-Франківській, Одеській, Полтавській та Тернопільській областях присвоєно чергові спеціальні звання – «генерал-майора служби цивільного захисту». Орденом «За заслуги» ІІІ ступеня нагороджено першого заступника Міністра МНС Володимира Антонця, начальників ГУМНС у Черкаській і Рівненській областях генерал-майорів служби цивільного захисту Віктора Гвоздя та Миколу Костюка. Група рятувальників удостоєна медалей «За бездоганну службу» ІІІ ступеня. 

Єдиній жінці-офіцеру полковнику служби цивільного захисту Олександрі Михайлюк, професору кафедри пожежної і техногенної безпеки об'єктів та технологій Університету цивільного захисту МНС, було вручено медаль «За працю і звитягу». Найдостойніші представники рятувального корпусу отримали державні нагороди та генеральські погони з рук Міністра МНС Володимира Шандри та першого заступника Глави Секретаріату Президента Юрія Єханурова . 

ВЕРЕСЕНЬ

I. З 31-го серпня до 4-го вересня 2009 року на базі Університету цивільного захисту МНС у межах реалізації проекту «Партнерське співробітництво між МНС України, Управлінням рятувальної служби Естонії та Державною рятувальною службою Швеції» відбувся навчально-тренувальний курс з рятування постраждалих при аваріях на транспорті. 

Під час тренування фахівці з Державної рятувальної служби Швеції пан Пекка Саарі, інструктор з рятувальної справи Шведського Колледжу Агенції з Надзвичайних ситуацій в м. Сандйо, та пан Пар Ліндгрен, медичний інструктор Служби медицини катастроф м. Умйо, провели заняття з курсантами університету щодо особливостей проведення аварійно-рятувальних робіт при дорожньо-транспортних пригодах з пасажирськими автобусами. Нещодавно шведські рятувальники впровадили Державний проект у сфері підготовки спеціалістів з ліквідації надзвичайних ситуацій при аваріях великих автобусів і протягом чотириденного тренінгу на навчальному полігоні Університету цивільного захисту МНС по вул. Баварська,7 ділились своїм досвідом із українськими рятувальниками. Як правильно налагодити стропи, аби підняти перевернутий транспорт, увійти до салону автобуса, надати першу медичну допомогу постраждалим та винести їх із небезпечної зони – такими були основні етапи навчального тренінгу. 
II. 10 вересня 2009р. в м. Лозовеньки відбувся чемпіонат Харківської області з гирьового спорту, в якому приймали участь кращі спортсмени нашого університету. Майже всі вихованці показали добрий результат, адже це був перший старт після тривалого відпочинку. 

В особистому заліку призові місця посіли: курсант 1-го курсу, факультету №4 Фелоненко Олександр 1-е місце курсант 1-го курсу, факультету №1 Винник Олексій 2-е місце курсант 2-го курсу, факультету №4 Шетілов Евген 1-е місце курсант 4-го курсу, факультету №4 Какадій Дмитро 2-е місце курсант 4-го курсу, факультету №4 Кудінов Михайло 3-е місце курсант 4-го курсу, факультету №4 Яровий Олександр 2-е місце студентка 4-го курсу, факультету №5 Меркулова Олена 1-е місце студентка 4-го курсу, факультету №5 Гнена Дарина 2-е місце 
III. 12-го вересня у Харкові 220 курсантів та 3 слухачі Республіки Таджикістан Університету цивільного захисту прийняли Присягу працівника МНС. Урочистості відбулися на Меморіалі Слави – священному та почесному місці для кожного харків’янина. 

Першокурсники присягнули на вірність своїй Батьківщині, своєму народові, готовність щомиті захистити життя людини у будь-якій надзвичайній ситуації. Серед курсантів – 3 слухачі Республіки Таджикістан. «Я дуже хвилювався, - поділився своїми враженнями Умеджоні Бахтійорзода, - бо свідомо виявив бажання присвятити себе гуманній, благородній, але водночас небезпечній професії рятувальника. Розумію, що віднині для мене – сувора дисципліна, розпорядок дня, фізичні навантаження. Але це вже не новина: курс молодого бійця довів, що я готовий до випробувань». На урочистій церемонії були присутніми Директор Департаменту управління рятувальними силами МНС генерал-лейтенант служби цивільного захисту Григорій Марченко, начальник ГУМНС у Харківській області генерал-майор служби цивільного захисту Павло Одарюк, начальник ГУМНС у Полтавській області генерал-майор служби цивільного захисту Андріан Орліковський, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій облдержадміністрації Володимир Росоха, представники органів міської та обласної влади, громадськості та духовенства, ветерани пожежної охорони, ректори вищих навчальних закладів… 

А особливо приємно, що курсантам-першокурсникам корисні настанови дали шановані ветерани. Ректор Університету МНС генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий запевнив: керівництво та науково-педагогічні працівники докладуть усіх зусиль для успішного опанування курсантами навчальним матеріалом, набуття ними практичних навичок, виховання всебічно розвинених, фізично загартованих особистостей. За доброю традицією православний священик окропив святою водою майбутніх офіцерів МНС та благословив на добрі починання. 

Свято відбулося. Попереду в юнаків ще чимало труднощів і випробувань, але віриться, що вони наполегливо здобуватимуть знання й у майбутньому поповнять лави працівників служби цивільного захисту України. 
IV. 14-го вересня 182 випускники курсів гірничої та спеціально-рятувальної підготовки Університету цивільного захисту МНС одержали свідоцтва про отримання робітничих професій «Матрос-рятівник» та «Верхолаз». 

Проректор по роботі з персоналом навчального закладу полковник служби цивільного захисту Вадим Попов урочисто вручив свідоцтва, побажав успіхів у подальшій професійній діяльності, зазначивши, що дані професії – для справжніх чоловіків. 

Молоде поповнення служби цивільного захисту після закінчення вишу МНС додатково матиме робітничі професії. На сьогодні професію «Верхолаз» отримали 68 чоловіків, а матросами-рятівниками стали 165 бажаючих. «Сьогоднішні випускники курсів чітко усвідомлюють, - говорить начальник 2-го курсу факультету оперативно-рятувальних сил університету підполковник служби цивільного захисту Олександр Байбак, - що отримання ще однієї спеціальності знадобиться їм у подальшій професійній діяльності. Вони упевнені, що це їм ніколи не завадить». Сьогодні на випускників чекають сфери цивільного захисту та оперативно-рятувальних служб, сфери житлово-комунального господарства тощо. 
V. 15-го вересня на Харківщині пройшло Слобожанське родинне свято - захід, присвячений вступу дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до вищих навчальних закладів області в 2009 році.
 

У святкувані взяли участь курсанти-першокурсники Університету цивільного захисту України – Руслан Кармалов, Дмитро Ковріга, Богдан Круковський, Вадим Ткачук та Євген Циганков. На заході були присутні представники Головного управління освіти і науки, ректори харківських вищих навчальних закладів, директори інтернатних установ області. Слобожанське родинне свято проходить на Харківщині вже вдесяте. До речі, жодний регіон України не має аналогічних заходів. 
VI. 18-го вересня у Харкові в Будинку культури «Залізничник» відбулися святкові заходи з нагоди Дня рятівника. Перед урочистим зібранням гостям та присутнім було продемонстровано техніку та обладнання пожежно-рятувальних підрозділів області. На святі були присутніми перший заступник голови Харківської облдержадміністрації Володимир Бабаєв, заступник мера міста Віктор Христоєв, начальник Головного Управління МНС України в Харківській області генерал-майор служби цивільного захисту Павло Одарюк, ректор Університету цивільного захисту України генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий, начальник Головного управління з питань надзвичайних ситуацій Харківської облдержадміністрації Володимир Росоха, представники громадських організацій, ветерани. 

Привітавши особовий склад структурних підрозділів МНС із професійним святом, перший заступник голови Харківської облдержадміністрації Володимир Бабаєв зазначив, що це свято увібрало всю людську вдячність за мужність та самопожертву рятівників, тим, хто обрав складний та небезпечний, але благородний шлях допомоги постраждалим у будь-яких надзвичайних ситуаціях. Він наголосив, що є одна служба, яка завжди поруч із людьми – служба постійної бойової готовності. Це – служба цивільного захисту. Володимир Миколайович висловив слова подяки рятівникам, які знаходяться поруч у потрібному місці у потрібний час. Як зазначив начальник Головного Управління МНС України в Харківській області генерал-майор служби цивільного захисту Павло Одарюк, наші рятувальники завжди були взірцем високої професійної підготовки, прикладом цьому є врятовані життя багатьом харків’янам за останній період. Він зазначив, що сьогодні з боку керівництва міста й області приділяється велика увага розвитку матеріально-технічної бази харківських гарнізонів. Перед присутніми виступив ректор Університету цивільного захисту України генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий, який зазначив, що колектив навчального закладу робить вагомий внесок у справу підготовки висококваліфікованих кадрів для МНС за сучасними вимогами. Він привітав зі святом всіх присутніх, особливу данину віддав ветеранам пожежної охорони. 
VII. Такий «пожежний» мотоцикли, або трайк є науково-дослідним винаходом курсантів 4-го курсу факультету оперативно-рятувальних сил на кафедрі інженерної та аварійно-рятувальної техніки Університету цивільного захисту МНС. Це, так би мовити, надзвичайний мотоцикл ІЖ-56, задній міст його взято із автівки «Жигулі», використовується також ланцюговий привід, а кузов має зварювальну конструкцію. «Пожежний» мотоцикл спеціально пристосований для гасіння невеликих пожеж в сільській місцевості, використовується на невеликих промислових підприємствах, де неможливе застосування автоцистерн та інших пожежних автомобілів, а також для гасіння лісових, степових та інших ландшафтних пожеж. Слід зазначити, що у винаході також передбачено установку переносної мотопомпи МП-60: за хвилину вона подає 600 літрів води. 

У кузові передбачено установку порошкового або пінного вогнегасника, ємністю 100 літрів. Це, в свою чергу, достатньо для гасіння загорання однієї легкової машини. За словами начальника кафедри інженерної та аварійно-рятувальної техніки полковника служби цивільного захисту Олександра Ларіна, на сьогодні ведуться роботи щодо створення пожежного мотоциклу чи трайку. Даний науковий проект, зазначає Олександр Миколайович, - це один із проявів технічної та наукової творчості курсантів Університету цивільного захисту МНС. Перед початком складання діючого зразка науково-технічним товариством були проведені теоретичні дослідження щодо комплектування та розрахунків тягово-швидкісних характеристик. І лише потім вони приступили до створення просторової рами та інших вузлів й агрегатів, при цьому деякі технічні рішення змінювалися під час роботи, бо вони не задовольняли вимогам майбутніх рятувальників та їх погляду на дану розробку. Деякі вузли та агрегати від базового шасі курсанти відновили та повернули їм дієздатність. Робота над науковим проектом триває. 
VIII. З 25-го вересня до 11-го жовтня 2009 року на площі Свободи у Харкові вперше в Україні відбувся фестиваль Доброти за підтримки Харківської міської влади. Духовий оркестр Університету цивільного захисту МНС став своєрідною візиткою проведення фестивалю. Як повідомили організатори заходу, фестиваль мав за мету популяризувати доброту серед харків’ян та гостей міста через плакати, відеоролики, тематичні заходи, у планах - створення телевізійних сюжетів про людей, що роблять добрі справи. 

Крім того, була створена Книга добрих людей міста. Неспроста «будівниками» міста Доброти стали курсанти вишу МНС. Їх майбутня професія рятувальника – небезпечна, але, водночас, благородна, гуманна. У рамках проведення заходів фестивалю 7-го жовтня курсанти Університету цивільного захисту МНС дали відкритий урок з програми «Школа медицини й катастроф». Майстер-клас рятувальників допоможе харків’янам та гостям міста оволодіти необхідними навичками при наданні першої медичної допомоги, поведінці людини у натовпі, діях внаслідок дорожньо-транспортних пригод. «Добра» акція знайшла своє відтворення у народознавчих світлицях курсантських та студентських підрозділів навчального закладу. 
IX. 29-го вересня у Харкові в Університеті цивільного захисту МНС відбулась знаменна подія, що стала доброю традицією навчального закладу. Курсанти 2-го, 3-го та 4-го курсів на урочистому розводі заступили на бойове чергування до навчальної пожежно-рятувальної частини Університету. Уже традиційно біля стели Звитяга Пожежного, яку було урочисто відкрито у 2007 році, курсанти тримали обітницю вірності обраній справі, присягали, у разі виникнення екстремальної ситуації, своєчасно й оперативно «запобігти, врятувати, допомогти» постраждалим. Біля стели зібралися почесні гості та господарі свята – перший проректор з навчальної та методичної роботи полковник служби цивільного захисту Олег Назаров, проректор по службі підполковник служби цивільного захисту Олег Семків, представники ГУ МНС у Харківській області, ветерани пожежної охорони, начальник навчальної пожежно-рятувальної частини полковник внутрішньої служби Дмитро Каскевич, керівництво факультетів університету, курсанти. У минулому навчальному році навчальна пожежно-рятувальна частина здійснила виїзди на 99 пожеж, де відзначились 38 курсантів. Їх результативна та оперативна діяльність при гасінні пожеж та ліквідації їх наслідків була заохочена керівництвом університету – почесними грамотами, короткотерміновими відпустками. Звертаючись до курсантів, що заступають на стажування до навчальної пожежно-рятувальної частини, тимчасово виконуючий обов’язки ректора університету Олег Назаров побажав курсантам успіхів в оволодінні практичними навичками при гасінні пожеж, наказав слухатись своїх командирів та начальників караулів, завжди діяти у надзвичайній ситуації зважено та чітко. Після урочистого покладення квітів до стели навчальна пожежно-рятувальна частина приймала подарунки від начальників факультетів. І як урочиста посвята в бойове життя – передача бойового одягу курсантами 5-го курсу своїм молодшим товаришам – курсантам 2-го курсу, які щойно заступили на чергування до навчальної пожежно-рятувальної частини. У повній амуніції за сигналом «Тривога!», на пожежних автомобілях новоспечені рятівники НПРЧ виїхали на імітований бойовий виклик. 

«Професія рятівника – це те, що йде в мене від душі, - говорить курсант 2-го курсу факультету оперативно-рятувальних сил Павло Полінський. - Той, хто любить свою професію і хоче присвятити їй все своє життя, вболіває за результати своєї діяльності та виконує її добросовісно і з любов’ю. Можна сказати, що свою майбутню професію я успадкував від свого брата, який сьогодні працює в пожежній частині м. Севастополь. Особливо хвилюючою стала для мене сьогоднішня клятва, відтепер не можу схибити чи помилитись, рятуючи чиєсь життя». 
X. У складі делегації МНС України - помічник ректора університету з питань міжнародного співробітництва капітан служби цивільного захисту Денис Лєбєдєв та доцент кафедри пожежної тактики та аварійно-рятувальних робіт майор служби цивільного захисту Володимир Тригуб. 

За планом співробітництва, українські рятувальники перебуватимуть у Королівстві Швеція з 27-го вересня до 4-го жовтня і брали участь у навчальному курсі, що передбачає проведення рятувальних операцій при аваріях з викидом хімічних речовин та забрудненням навколишнього середовища. Практичні заняття проходили на базі Шведського центру підготовки рятувальників у м. Хьовде. Тут, у мальовничому куточку Швеції, проходять підготовку та перепідготовку представники рятувальних служб з країн Євросоюзу. Свою історію центр бере з 1986 року, коли був переданий з відання Міністерства оборони до сфери управління Державної рятувальної служби Швеції. 

Саме тоді було вирішено, що значну частину у підготовці рятувальника повинні займати практичні навчання. І сьогодні лише сорок відсотків навчального часу витрачається на теоретичну підготовку. Шістдесят відсотків курсу навчання майбутні пожежні-рятувальники проводять на навчальному полігоні, відпрацьовуючи різні аспекти своєї майбутньої професії. Для цього у Центрі є всі можливості – обладнані за останнім словом техніки навчальні класи, навчальні місця з відпрацювання навичок щодо ліквідації наслідків хімічних аварій з викидом шкідливих речовин (слід зазначити, що ці заняття проводяться у майже реальних умовах з викидом у навколишнє середовище отрутних газоподібних речовин слабкої концентрації), гасіння пожеж у різних умовах (для цього є спеціально побудовані споруди, моделюють пожежі на промисловому підприємстві, у житловому багатоповерховому будинку, у готелі, на кораблі, у літаку тощо). На базі центру проходять випробування сучасної пожежної та рятувальної техніки. Концернами "Вольво" та "Сааб" безкоштовно надаються сучасні зразки автомобільної техніки з метою більш якісного навчання, а також удосконалення систем безпеки в автомобілях. Крім участі у навчанні, гостям продемонстрували роботу пожежної станції м. Хьовде (комуна Хьовде), технічне оснащення якої – більше 20 одиниць сучасної пожежної та рятувальної техніки . 

ЖОВТЕНЬ

I. 2-го жовтня на пл. Свободи відбулося урочисте відкриття фестивалю Доброти у рамках проведення міської акції «Місто Харків – місто Доброти». Стрічку, що стала символом відкриття міста Доброти, перерізали не чиновники, а харківська дітвора. 

Як зауважує директор Харківського благодійного фонду «Доброта» Людмила Гуцол, незвичайне гніздо, що символізує рідне місто, звили самі ж харків’яни. В центрі нього – яйця, де зароджується доброта. Також тут кожний відвідувач може на вивішених ватманах написати про свої добрі справи, особисті мрії та побажання рідному місту. Не тільки гостями, а й учасниками незвичайної акції стали представники Університету цивільного захисту МНС. Від зародження до відкриття курсанти навчального закладу закладали цеглини при зведенні майбутнього міста Доброти. На його відкритті духовий оркестр університету нікого не залишив байдужим до чарівного й заворожуючого світу музики. 
II. Триває співробітництво між МНС України та Агенцією з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій Королівства Швеція. 

Так, у період з 27-го вересня до 4-го жовтня делегація МНС України на чолі із головним фахівцем відділу освіти Управління освіти і науки Сергієм Павловим перебувала у Шведському центрі підготовки рятувальників (м. Хьовде, Королівство Швеція). До складу делегації увійшли представники всіх навчальних закладів МНС, Головних управлінь МНС України в АР Крим та Полтавській області, Навчального центру Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту та 2-го спеціального регіонального центру швидкого реагування Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту з питань цивільного захисту та оперативного реагування. Університет цивільного захисту МНС представили помічник ректора з питань міжнародного співробітництва капітан служби цивільного захисту Денис Лєбєдєв та доцент кафедри пожежної тактики та аварійно-рятувальних робіт майор служби цивільного захисту Володимир Тригуб. Метою візиту делегації МНС України стало вивчення досвіду шведських колег з ліквідації наслідків аварій на хімічно небезпечних об’єктах. 

До програми перебування українських рятувальників було включено обмін практичним досвідом між шведськими та українськими рятувальниками з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, у тому числі, з ліквідації наслідків аварій з викидом небезпечних хімічних речовин, розглянуто питання функціонування комп’ютеризованої системи підтримання прийняття рішень у випадку надзвичайних ситуацій з викидом небезпечних хімічних речовин «RIB», обговорено тактику дій при ліквідації наслідків аварій з викидом небезпечних хімічних речовин, а також методи захисту навколишнього середовища, що використовуються у Королівстві Швеція. 
III. 6-9 жовтня 2009 р. в м. Луганськ на базі головного управління МНС України в Луганській області пройшов зональній етап ІІ Спартакіади МНС України з міні-футболу. В змаганнях приймали участь сім команд з південного регіону країни: ГУ МНС Луганської, Донецької, Дніпропетровської, Харківської області, навчальний центр ОРС ЦЗ - Харківської обл., 2-й СРЦШР ОРС ЦЗ м. Ромни Сумської обл. та Університет Цивільного Захисту. 

В результаті напруженої боротьби наша команда посіла ІІ місце і вийшла до фінальної частини Спартакіади. «Вижити та врятувати» Саме таким був лейтмотив соціально-психологічного тренінгу, що провели фахівці відділення впровадження психотренінгових технологій науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології Університету цивільного захисту МНС для рятувальників, які були учасниками ліквідації наслідків надзвичайної ситуації на 275-ій артилерійській базі ракет і боєприпасів МО України с. Новобогданівка. Такий захід пройшов з 5-го до 7-го жовтня на базі 3-го Спеціального регіонального центру швидкого реагування Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, що розташований у смт Мирне Мелітопольського району Запорізької області. У тренінгу, проведеному начальником відділення впровадження психотренінгових технологій науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології старшим лейтенантом служби ЦЗ Ігорем Поляковим та науковими співробітниками старшим лейтенантом служби ЦЗ Яніною Овсянніковою й Діаною Тітаренко, взяли участь 15 службовців, два з них мали статус учасника бойових дій. Психологічний захід мав за мету виявити використання особистісних ресурсів рятувальників для подолання негативних наслідків психотравмуючих ситуацій професійної діяльності, формування психологічної стійкості, зниження рівня тривожності у посткатастрофний період. Слід зазначити, що всіма учасниками тренінгу та керівництвом загону було високо оцінено професіоналізм практичних психологів Університету цивільного захисту МНС. А в урочистій обстановці, після закінчення заходу, їм було вручено відповідні свідоцтва. 
IV. 10-11 жовтня 2009 р. в м. Харкові пройшов чемпіонат області з бойового самбо серед чоловіків, який був відбірковий до чемпіонату України. Здобути путівку та представляти збірну Харківської області на чемпіонаті України прагнули кращі спортсмени міста та області. Від нашого університету у цих змаганнях прийняли участь курсанти факультету №4 Карян С.А.(3-го курс) та курсант Савченко Б.О. (2-го курс). В особистому заліку, в напруженій боротьбі ПЕРШЕ місце виборов Савченко Богдан у ваговій категорії до 90 кг та увійшов до складу збірної на Чемпіонат України 
V. 10-го жовтня в Університеті цивільного захисту МНС відбулася зустріч випускників 1969 року. Більше двадцяти колишніх вихованців навчального закладу завітали до рідної альма-матер, аби відзначити сорокаріччя свого урочистого закінчення на той час Харківського пожежно-технічного училища МВС СРСР. Надзвичайно радісною була зустріч – прибули випускники не тільки з різних куточків України, а й Росії та Білорусії. Вони не просто згадали минулі роки свого навчання, а ще й зустрілись із своїми колишніми викладачами – ветеранами університету Борисом Бронішевським, Борисом Козловим, Олексієм Резніченком та заступником командира курсу Володимиром Криворучковим. «Ми, випускники 1969 року, - зауважує один із організаторів зустрічі Володимир Єременко, - пишаємося, що з нами «навчались» три генерали: генерал-майор міліції Володимир Пучнін, на сьогодні він – ректор Національного університету права м. Тамбова, колишній начальник УПО МВС України генерал-майор Борис Хижняк. Серед нас немає сьогодні генерал-майора міліції Віталія Музики. З кожним роком нас, на жаль, стає менше. Тому й домовились зустрічатись якомога частіше. Ми завдячуємо колективу викладачів, командирів та командуванню ХПТУ за те, що вони нас виховали і дали путівку у практичне життя». 

Старший викладач кафедри пожежної і техногенної безпеки об’єктів та технологій Володимир Петрович і сьогодні залишається в однострої своїх однодумців – науково-педагогічних працівників університету, передаючи свій багатий практичний досвід молодому поколінню. На зустрічі присутніх вітав ректор Університету цивільного захисту МНС генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий і бажав їм оптимізму, подальших нових звершень та міцного здоров’я. Колишні випускники ознайомились також із сучасною матеріально-технічною та навчальною базою університету, обмінялись цінним подарунками. 
VI. 16-го жовтня на базі Університету цивільного захисту МНС було проведено практичні заняття щодо відпрацювання дій рятувальників на воді. Викладачі вишу МНС для водолазної групи Головного облуправління МНС і представників комунальної та аварійно-рятувальної водолазної служби провели показові теоретичні й практичні заняття з відпрацювання рятування рибаків в осінньо-зимовий період. 

У заході взяли участь також спеціалісти позаштатної водолазної групи «Тритон» Університету цивільного захисту МНС, до складу якої входять також і курсанти. «Такі навчання є сезонними, - говорить викладач кафедри пожежної тактики та аварійно-рятувальних робіт, водолаз І категорії Валерій Бондар, - і проводяться вони безпосередньо перед відповідальними періодами, наприклад, похолоданням, літнім купальним сезоном тощо. Практичні заняття – яскрава демонстрація професійних можливостей науково-педагогічних працівників навчального закладу, надання методичної допомоги начальникам різних неспеціалізованих підрозділів, які, у разі виникнення будь-якої надзвичайної ситуації на воді, кризі, у холодну пору року, будуть залучені до надання допомоги постраждалим». 
VII. 19 жовтня у рамках відзначення 50-річчя Харківського педагогічного ліцею № 4 в Університеті цивільного захисту МНС побували мери Києва та Харкова. 

Як стало відомо, мер Києва Леонід Черновецький та мер Харкова Михайло Добкін є випускниками загальноосвітнього навчального закладу. Користуючись нагодою, Михайло Добкін ознайомився із діяльністю провідного вишу МНС, що за плечима має 80-річний досвід підготовки кваліфікованих випускників, яскраві сторінки історії та славні традиції. Зі своїм колегою мер Харкова згадав своє дитинство, однокласників та вчителів. На урочистому концерті у клубі університету обидва мери сиділи пліч-о-пліч, після закінчення якого у компанії директора та вчителів школи відправились святкувати ювілей. 
VIII. 21-го жовтня у місцевій профільній загальноосвітній школі № 36 м. Харкова пройшла презентація факультету техногенно-екологічної безпеки. Учні школи ознайомились із новими напрямами підготовки майбутніх спеціалістів провідного вишу МНС, умовами прийому та вступу. 

Студенти та курсанти університету через живе спілкування із вихованцями школи поділились своїми думками, враженнями про своє навчання, службу і дозвілля, що яскраво проходить в навчальному закладі. Також було представлено презентаційні матеріали та документальний фільм про життєдіяльність університету. Проведена робота нікого не залишила байдужим: у допитливих дитячих очах спостерігалась непідробна зацікавленість. Також було безліч запитань – значить, зворотній зв'язок відбувся. Захід пройшов у рамках проведення проекту «День науки» і неспроста знайшов своє відтворення у ланцюзі школа – вищий навчальний заклад, бо мають вони спільну мету – навчання і виховання підростаючого покоління. Беззаперечно, загальними зусиллями у рамках соціального партнерства буде досягнуто плідних результатів, а майбутні абітурієнти вдома і між собою поділяться своїми враженнями від почутого та побаченого про небезпечну, але благородну професію рятівника. 
IX. 23-го жовтня об’єктом уваги Всеукраїнських мас-медіа стали наукові розробки курсантів та студентів вишу МНС. Таке ноу-хау, як пожежний мотоцикл, або трайк, курсанти факультету оперативно-рятувальних сил створювали під безпосереднім керівництвом викладачів кафедри інженерної та аварійно-рятувальної техніки Університету цивільного захисту МНС. «Пожежний» трайк спеціально пристосований для гасіння невеликих пожеж у сільській місцевості, на невеликих промислових підприємствах, де неможливе застосування автоцистерн та інших пожежних автомобілів. Також мотоцикл призначений для гасіння лісових, степових й інших ландшафтних пожеж. У винаході передбачена установка переносної мотопомпи, що за хвилину подає 600 л води. У кузові встановлюється порошковий або пінний вогнегасник ємністю 100 л. 

Цього досить для гасіння загорання однієї легкової машини. Протягом функціонування наукового товариства курсантів та студентів на кафедрі було створено багато діючих макетів, що використовуються сьогодні в навчальному процесі. Наприклад, діючий макет легкового автомобіля, який використовується при проведенні занять з дисципліни «Автомобільна підготовка» для вивчення влаштування автомобіля та його систем, порядок проведення діагностики, технічного обслуговування, ремонту та регулювання вузлів й агрегатів. Крім цього, є також діючий макет пожежної насосної установки з автономним приводом. Так, безпосередньо в навчальній аудиторії змонтовано насосний макет пожежного автомобіля для відпрацювання навичок роботи на пожежному насосі. 

Також курсанти та студенти відновлюють та модернізують пожежні мотопомпи, які потім використовуються при проведенні планових занять. У перспективі діяльності кафедри інженерної та аварійно-рятувальної техніки – розробка всюдиходу на повітряній подушці. Ця потужна машина зможе рухатись на суші, на воді, а також у період льодоходу і льодоставу. 
X. 23-25 октября в г. Хмельницке прошел чемпионат мира по гиревому спорту. В соревнованиях принимали участие сильнейшие спортсмены Украины, США , Италии, Казахстана, Ирана, Германии и др. стран. Впервые нашу страну на чемпионате представляли три спортсмена нашего университета. 

Честь нашей страны отстаивала до 60 кг.студентка 4-го курса факультета №5 Меркулова Елена, в упорной борьбе из 16 участников она сумела занять 3-е место. Также не подвели нас и наши ребята до 60 кг. 2-е место занял курсант 1-го курса факультета №4 Филоненко Александр и 3-е место курсант 1-го курса факультета №1 Винник Алексей. 
XI. 24-25 жовтня 2009 р. в м. Біла Церква відбувся чемпіонат України з кросу. За підсумками двох днів змагань збірна команда Харківської області зайняла 3 місце, до складу якої входять спортсмени університету: викладач кафедри ФП Богданов М.В., курсанти факультету №4 Гайдуков І.Г., Грибков Д.А., та Слюсаренко І.В.. Призові місця зайняли: 3 місце - Богданов М.В. на дистанції 4 км серед чоловіків та 3 місце - Гайдуков І.Г. на дистанції 4 км серед молоді. 
XII. 23-25 жовтня в м. Харкові пройшов чемпіонат області з бойового багатоборства. Змагання проходили в 3 етапи: стрільба з пневматичної зброї, рукопашного бою та бою на ножах. 3 місце у ваговій категорії до 70 кг посів курсант 4-го курсу факультету № 4 - Данг Аркадій. 
XIII. Втративши зір, колишній сапер Дмитро Дидоренко малює пам’ятаючи. 27-го жовтня він презентував свої картини науково-педагогічним працівникам та курсантам Університету цивільного захисту МНС. Сьогодні його роботи знаходяться у приватних колекціях усього світу. «В моїх картинах відсутній чорний колір. – говорить Дмитро Дидоренко. - Я живу яскравим життям, крізь мене проходять певні події. Чим більше життя рухається, тим більше у своїх картинах я бачу світла, кольору тощо». Сапер у минулому, він під час пошукових робіт підірвався на міні часів Великої Вітчизняної війни й втратив зір. Але це не зупинило його. Він не втрачає оптимізму та сили духу. І вже у 18 років малює пам’ятаючи. Згодом Дмитро напрацював свою унікальну техніку малювання. Перед тим, як виразити свої емоції й почуття на полотні, він пропускає тему крізь себе. Так було з картиною «Адриатическая фантазерка с арбузной корочкой», яку Дмитро представляв цінителям мистецтва в Італії. Зміст його робіт – справжній великий внутрішній світ митця. Майстер пензля говорить, що виразити все те, що відчуває, йому не вистачить і вічності. «У картинах митця - велика кольорова насиченість, - ділиться своїми враженнями від побаченого Олександр Бицко, курсант 3-го курсу факультету пожежної безпеки. – Саме це дивує і, водночас, захоплює. Людина неймовірної сили волі та духу, наполегливості та життєствердження. Для нас, майбутніх рятувальників, – це взірець справжнього чоловіка, яскравий приклад для наслідування». Дмитро Дидоренко - художник світового класу за Міжнародною класифікацією, член Міжнародної федерації художників при ЮНЕСКО, лауреат премії ім.. А.Куїнджі в області образотворчого мистецтва 1995 року, власник медалі, диплома, статуетки "Ніка" міжнародного клубу рекордсменів (Москва-Лондон). 

Ім'я Дмитра Дидоренка занесено до "Книги рекордів Планети". Його картини своєрідний доказ того, що навіть у пітьмі життя продовжується і може бути таким яскравим та цікавим. 
XIV. 28 жовтня парадний розрахунок Університету цивільного захисту МНС у складі харківського гарнізону взяв участь у параді, присвяченому 65-ій річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників Університет цивільного захисту МНС представляв парадний розрахунок, який нещодавно брав участь в урочистостях 24-го серпня у Києві з нагоди 18-ої річниці Незалежності України. Право представляти виш МНС на заході отримали кращі вихованці навчального закладу - відмінники навчання. «Наші курсанти завжди готові взяти участь у таких заходах будь-якого рівня. – говорить проректор по службі університету підполковник служби цивільного захисту Олег Семків. – Для кожного учасника - це велика честь і, водночас, відповідальність. Від того, який стройовий вишкіл покажуть наші вихованці залежатиме формування громадської думки не тільки про університет, а й про наше Міністерство в цілому». До речі, курсанти Університету цивільного захисту МНС були учасниками параду військ з нагоди 12-ої річниці незалежності України, що відбувся в нашій столиці у 2003 році. Тоді виш МНС отримав велику подяку від Президента України та Міністра МНС, а у 2009 році – від начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних Сил України генерала армії України Сергія Кириченка – «Відмінно!». А це – найвищі оцінки. 

ЛИСТОПАД

I. 31 октября – 1 ноября 2009 г. в г. Донецк прошел XVI международный турнир по дзюдо в честь Ю.М. Зусера. В турнире принимали участие команды со всех регионов Украины, а также дзюдоисты с России, Молдовы, Дагестана, Азербайджана. В целом на соревнования приехало 640 участников. Соревнования проходили в два дня, после чего были проведены 3-х дневные сборы. По итогам первого дня соревнований Харьковские борцы показали не тот результат, который ожидался, принесши в копилку сборной всего 2 бронзовых медали в весовой категории до 66 кг, одну из них завоевал курсант нашего университета – Хмелюк Александр (тренер Капустин В.В. и Хмелюк Р.В.) 
II. З 1 листопаду в умовах непередбачуваних канікул курсанти-першокурсники Республіки Азербайджан, що навчаються в Університеті цивільного захисту МНС, проходили курс молодого бійця, відвідували лекції згідно з розкладом занять, а також знайомилися з навчально-тренувальною базою вишу МНС. 

Так сталося, що вони прибули на навчання 25-го жовтня, саме напередодні оголошеного в Україні карантину. У такій ситуації курсанти не залишають навчальний заклад, перебувають під пильним наглядом лікаря-терапевта медичної частини університету. Крім того, відпрацьовують стройовий вишкіл, готуючись до прийняття Присяги. 

Сьогодні іноземці-першокурсники мали змогу ознайомитись із навчально-тренувальним полігоном Університету цивільного захисту МНС, а також побувати на заняттях з надання першої медичної допомоги внаслідок будь-якої надзвичайної ситуації. 
III. З 2-го до 9-го листопада у Донецькому інституті внутрішніх справ психологи Університету цивільного захисту МНС пройшли спеціальний тренінг «Психологічне та тактичне забезпечення сил поліції під час проведення масових спортивних заходів». Виш МНС на заході міжнародного рівня представляв провідний науковий співробітник науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології полковник служби цивільного захисту Віталій Христенко. 

Психологічний тренінг було підготовлено та проведено психологами поліції Баварії (Німеччина) за підтримки благодійного фонду Ганса Зайделя. Іноземні спеціалісти поділилися досвідом щодо організації та проведення чемпіонату світу з футболу. Заняття проходили у формі професійно-психологічного тренінгу, основними темами якого стали - концепція підготовки поліції Німеччини до охорони громадського порядку під час проведення масових спортивних заходів, формування позитивної установки правоохоронців до масових спортивних заходів, соціальна перцепція співробітників поліції, професійна комунікація, категорії спортивних уболівальників та методи роботи з ними, групова динаміка, правові засади взаємодії підрозділів поліції зі співробітниками уболівальників. Також учасники психологічного тренінгу мали нагоду ознайомитись із спортивним комплексом «Донбас – арена», а після закінчення заходу їм було вручено відповідні дипломи. 
IV. 10 листопада екстремальні психологи Університету цивільного захисту МНС провели професійний тренінг для своїх колег – працівників відділу комплектування та проходження служби провели соціально-психологічний тренінг «Професіонал». Він тривав два дні і проходив у декілька етапів. Як зазначає провідний науковий співробітник лабораторії майор служби цивільного захисту Світлана Лєбєдєва, даний тренінг було розроблено на основі психологічних особливостей спеціалістів кадрового апарату та специфіки їх професійної діяльності. 

Підвищення комунікативної компетентності кадровиків стало лейтмотивом заходу. Слід зазначити, що специфіка діяльності фахівців даної сфери передбачає правильну й логічну побудову міжособистісних відносин з людьми, перш за все – з новими людьми. Ось чому кожний спеціаліст кадрового апарату повинен володіти мистецтвом взаємодіяти з будь-якою людиною незалежно від свого особистого ставлення до неї, і від правильного спілкування та реалізації індивідуального підходу залежатиме ефективність роботи в цілому. Тож, працівники відділу комплектування та проходження служби університету мали можливість розширити свої можливості встановлення контакту у різних ситуаціях спілкування, відпрацювати навички розуміння інших людей, себе, а також міжособистісних взаємовідносин, оволодіти навиками ефективного слухання, а також розширити діапазон своїх творчих здібностей. Беззаперечним позитивним моментом психологічних ігрових вправ стала можливість отримати оцінку своєї поведінки з боку колег, порівняти себе з іншими та скоригувати своє спілкування в залежності від тієї чи іншої запропонованої фахівцями науково-дослідної лабораторії ситуації. Адже, як зазначають психологи, набагато легше помітити помилки, прорахунки своїх колег, аніж власні. «Такий тренінг, - зауважує начальник відділу комплектування та проходження служби полковник служби цивільного захисту Лідія Маліновська, - мав тільки позитивні результати. Це посприяло підвищенню рівня згуртованості та довіри серед працівників нашого підрозділу, а також ігрові моменти допомогли визначитись із рівнем комунікативної компетентності кожного учасника. А це, в свою чергу, значною мірою впливає на ефективність роботи структурного підрозділу навчального закладу в цілому. Після закінчення тренінгу спеціалісти зробили висновок, що соціально-психологічний клімат у відділі доброзичливий і колектив можна вважати єдиною командою». Начальник відділення впровадження психотренінгових технологій старший лейтенант служби цивільного захисту Ігор Поляков зазначає, що участь у проведенні соціально-психологічного тренінгу «Професіонал» знайде своє відтворення у роботі кожного працівника і буде проявлятись протягом року. До речі, спеціалісти рекомендують проходити психологічні вправи кожні п’ять років. Тому у перспективі діяльності відділення впровадження психотренінгових технологій університету – проведення такого заходу у всіх структурних підрозділах Університету цивільного захисту МНС. 
V. 10 – 13 листопада в іспанському місті Уельва пройшов чемпіонат світу з кікбоксінгу. На спортивних змаганнях мірялися силою більше 300 спортсменів із 37 держав, у тому числі 7- з України. Зокрема, дуже вдало виступив п’ятикурсник факультету пожежної безпеки Університету цивільного захисту МНС Олег Лобойко, який став бронзовим призером у ваговій категорії до 65 кілограмів.
 

Достойними суперниками на змаганнях виявилися спортсмени із Ірану та Шотландії, говорить Олег. Але виснажливі щоденні тренування, ретельна підготовка до участі у міжнародному чемпіонаті, сила духу та наполегливість дали свої результати. Новоспечений призер займається кікбоксінгом уже дев’ять років. Він є вихованцем Заслуженого тренера України Артура Марабяна. 
VI. 20 октября 2009 г в г. Черкассы, проходил Турнир «Мировой бокс в Черкассах» под эгидой компании братьев Кличко - K2 East Promotions. Наш сотрудник, перспективный легковес - Валентин Головко провел бой с Рахимом Мингалиевым. Это была победа над наиболее опытным соперником в его профессиональной карьере. В начале поединка 41-летний Мингалиев прошел вперед, в то время как более высокий Головко старался удерживать его на дальней дистанции с помощью джебов и правых прямых. Уже в первом раунде над левым глазом Мингалиева открылась «сечка». Постепенно удары Валентина снижали активность соперника. Рахим все чаще прибегал к клинчам и спуртовал все реже, в то время как преимущество Валентина нарастало. Рассечение в районе левой брови Мингалиева кровоточило все сильнее, и в перерыве между шестым и седьмым раундами поединок был остановлен. Таким образом, юбилейный 90-й профессиональный бой оказался неудачным для ветерана, а Головко заработал одиннадцатую по счету победу. 
VII. 27-го листопада на базі навчально-тренувального кризового центру колективом науково-дослідної лабораторії управління у кризових ситуаціях та кафедри управління та організації діяльності у сфері цивільного захисту факультету №1 Університету цивільного захисту МНС було проведено ділову гру «Взаємодія ланок єдиної системи цивільного захисту під час ліквідації техногенних аварій та надзвичайних ситуацій» із слухачами курсу підвищення кваліфікації. Проведенню ділової гри передував кропіткий підготовчий період, що припав на час вимушеного карантину. Творчий колектив працівників розробив план-задум гри, провів нараду, розробив сценарій проведення, підготував методичне забезпечення.Базою для проведення ділової гри було використано унікальний інформаційно-пошуковий комп’ютерний комплекс, розроблений працівниками НДЛ управління у кризових ситуаціях та НДЛ моніторингу надзвичайних ситуацій – «АРМ інспектор цивільного захисту та техногенної безпеки». 

Запропонований програмний продукт складається з декількох окремих модулів, які дозволяють проводити загальну оцінку наявних небезпек регіону, прогнозувати динаміку їх змін, застосовувати методики розрахунку сил та засобів, необхідних для ліквідації аварії. Через засоби INTERNET–звя’зку є можливість отримати правову підтримку своїх дій. Окремо слід зазначити можливість даного комплексу надавати слухачам нові знання про небезпеки технологічних процесів промислових підприємств. Навчальна частина була завершена проведенням комп’ютерного тестування (окремий блок АРМу), що в свою чергу дало підставу для об’єктивного заліку знань за курсом. У рамках заходу було проведено науково-дослідні заходи. Учасникам гри, представникам різних регіонів України, були запропоновані заздалегідь розроблені оціночні анкети, результати обробки яких будуть використані для підготовки сучасного підручника за дисципліною «Природні та техногенні загрози, оцінювання небезпек» та проведення НДР з оцінювання загальної стійкості систем управління в умовах виникнення аварій та надзвичайних ситуацій. Даний підхід викликав неабиякий інтерес у слухачів курсу підвищення кваліфікації, на що і було наголошено під час підбиття підсумків ділової гри, які відбулися після її завершення. Також було проведено ретельне вивчення методичних недоліків та визначено шляхи їх усунення та удосконалення процедури проведення ділових ігр. Коментуючи захід, начальник науково-дослідної лабораторії управління у кризових ситуаціях підполковник служби цивільного захисту Шевченко Роман Іванович зазначив, що практику проведення ділових ігор необхідно поширити серед всіх категорій слухачів, що проходять перепідготовку в університету, постійно вдосконалювати методи їх проведення, надалі залучати для їх проведення передові наукові розробки навчального закладу, НДІ Мікрографії МНС України, СФД МНС України та досвід практичних працівників МНС України. Результати, отримані в рамках наукових досліджень, будуть застосовані при виконанні НДР з підвищення стійкості як загалом систем управління так і безпосередньо людини (керівника), як окремого ланцюга системи управління в умовах надзвичайних ситуацій . 

ГРУДЕНЬ

I. В університеті цивільного захисту МНС стартував традиційний конкурс знавців української мови Десятий Міжнародний конкурс знавців української мови ім. Петра Яцика офіційно мав стартувати 9-го листопада у День української писемності. Але у зв’язку із карантином у школах та вищих навчальних закладах змінилися терміни його проведення. 

Так, днями в Університеті цивільного захисту України пройшов 1 етап лінгвістичних змагань, в якому взяли участь близько 200 курсантів та студентів навчального закладу. Канадець українського походження мільйонер Петро Яцик, під чиїм ім’ям проходить традиційний конкурс, наголошував: «Убогий духом не може бути багатим, незважаючи на те, скільки грошей він має». Уперше він пожертвував власний мільйон доларів на створення Центру українських студій при Альбертському університеті. Потім були його великі благодійні проекти: будівництво українських шкіл і церков у Бразилії, Центру досліджень історії України у Канадському інституті українських студій при Альбертському університеті, за його підтримки з’явились відомі книги з історії та культури України, енциклопедія українознавства. Мільйон доларів Петро Яцик пожертвував для відкриття спеціального українського відділу в Інституті Гарримана при Колумбійському університеті. Сьогодні науково-дослідні центри з його іменем функціонують у Торонтському та Лондонському університетах. Це далеко не всі благодійні справи, яким присвятив своє життя Петро Яцик. На жаль, цього благородного дивака уже вісім років немає серед нас. Але розпочата ним справа щороку набирає обертів. Метою проведення такого масштабного заходу – конкурсу знавців української мови ім. Петра Яцика - є утвердження державного статусу української мови, піднесення її престижу серед української молоді, виховання поваги до культури та традицій українського народу. Розроблені кафедрою мовної підготовки університету, яку очолює кандидат філологічних наук доцент Ірина Богданова, творчі завдання для учасників конкурсу врахували як стрижневі аспекти становлення світогляду молоді на засадах українських духовних і ментальних цінностей, виховання патріотизму. І сьогодні відомий конкурс, мов живий організм, не просто живе, але й стрімко розвивається, а проводить його Надія Яцик, достойна донька свого батька. Згідно з офіційним сайтом МОН України другий етап лінгвістичних змагань триватиме з 16-го до 25-го грудня у районних центрах і містах обласного підпорядкування. А третій (обласний) етап проходитиме в Автономній Республіці Крим, обласних центрах, містах Києві та Севастополі з 12-го до 20-го січня 2010 року. Підсумковий тур Міжнародного конкурсу пройде у лютому 2010 року. 
II. 1-го грудня на базі Університету цивільного захисту МНС відбулася робоча нарада завідувачів кафедрами вищих навчальних закладів України, що здійснюють підготовку бакалаврів з напряму «Охорона праці». У нараді взяли участь представники вишів Одеської, Рівненської, Хмельницької, Харківської областей, а також учасники підкомісії з охорони праці та робочої групи з розробки Галузевого стандарту вищої освіти з напряму «Охорона праці» Науково-методичної комісії «Цивільна безпека» МОН України.
 

Ректор Університету цивільного захисту МНС генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий привітав науково-педагогічних працівників зібрання та побажав їм успішної роботи й творчої наснаги у вирішенні нагальних питань. До речі, Володимир Петрович на сьогодні є керівником Науково-методичної комісії «Цивільна безпека» МОН України. Університет цивільного захисту МНС одним із перших розпочав підготовку майбутніх інженерів з охорони праці, здійснивши у 2007 році перший набір студентів. І саме науковці та фахівці навчального закладу ініціювали впровадження в Україні даного напряму підготовки спеціалістів. У порядку денному наради шанованого зібрання було обговорено низку таких питань, як аналіз й узагальнення досвіду роботи з підготовки бакалаврів за напрямом «Охорона праці», визначення у навчально-методичному забезпеченні напряму, перспективи підготовки магістрів за спеціальністю «Охорона праці». В ухваленій Резолюції робочої наради визначено координатором з питань навчально-методичного забезпечення Науково-методичний центр вищих навчальних закладів МНС України. 
III. 4-го грудня у рамках проведення семінарського заняття з дисципліни «Екологічна безпека» в групі слухачів магістратури під керівництвом професора кафедри охорони праці та техногенно-екологічної безпеки, полковника служби цивільного захисту Володимира Андронова було проведено ділову гру за темою «Оцінка небезпечних факторів надзвичайних ситуацій на промислових підприємствах за ступенем впливу на довкілля». Як одна з найбільш складних і, одночасно, ефективних форм навчання, ділова гра дозволила відтворити у процесі навчання реальну діяльність майбутніх керівників у надзвичайних ситуаціях, що сталися. 

Слухачам магістратури було запропоновано дати оцінку трьом умовним непередбачуваним подіям - вибухи на артилерійських складах в с. Новобогданівка, Запорізької області; надзвичайні ситуації, що сталися на нафтопереробних підприємствах; аварія на Саяно-Шушенській ГЕС в Хакасії, Росія. Майбутні спеціалісти, активно спілкуючись, закріпили одержані теоретичні знання, вдосконалили вміння обговорювати, аналізувати і раціонально використовувати інформацію, критично оцінювати різні точки зору. За підсумками семінарського заняття Володимир Анатолійович визначив кращі бригади, керівників бригад та активних учасників, наголосив на основних помилках, які було допущено під час проведення обговорення.Отримані знання знадобляться слухачам магістратури в їх подальшій діяльності при прийнятті управлінських рішень на практиці. 
IV. 7-го грудня в Національному університеті цивільного захисту України стартував огляд-конкурс художньої самодіяльності, що триватиме до 11-го грудня. Підсумковий гала-концерт відбудеться 17-го грудня. 

Відповідно до проведеного жеребкування творчі колективи факультетів виступатимуть за таким графіком: факультет №2 – 7-го грудня, факультет №1 – 8-го грудня, факультет №5 – 9-го грудня, факультет №4 – 10-го грудня, факультет №3 – 11-го грудня. Курсанти та студенти зможуть проявити свої творчі здібності, вокальні й танцювальні таланти. 
V. З 7-го по 8-ме грудня пройшов обмін досвідом у рамках міжнародного співробітництва. Саме такою стала мета візиту начальника відділу Главдержекспертизи Росії, доктора технічних наук, профессора Юрія Глуховенка до Національного університету цивільного захисту України. У програмі перебування шанованого гостя – курс лекцій «Актуальні питання гарантування пожежної безпеки особливо важливих, унікальних та технічно складних об’єктів», круглі столи, де будуть обговорені питання щодо нормативної бази та основних форм порушення пожежної безпеки на визначених об’єктах. Юрій Михайлович розпочав свою роботу 7-го грудня із слухачами магістратури та науково-педагогічними працівниками університету з лекційного курсу, де оглядово провів екскурс у становлення та розвиток державної пожежної експертизи. 

Він також поділився наболілими питаннями в галузі забезпечення пожежної безпеки унікальних та висотних споруд. Так само, як і в Москві, у Харкові набирає обертів будівництво багатоповерхівок. Як забезпечити стійку вогнестійкість споруди, максимально зберегти комунікаційні служби, а також правильно та оперативно організувати технічні заходи щодо евакуації людей у випадку будь-якої надзвичайної ситуації і як це планується вирішити у Москві – було основним у доповіді Юрія Михайловича. 8-го грудня із тією ж аудиторією слухачів було проведено круглі столи за визначеною тематикою. Із доповідями виступили старший викладач кафедри пожежної профілактики в населених пунктах університету Володимир Єрьоменко, старший викладач Львівського державного університету безпеки життєдіяльності Володимир Кузиляк. Як зазначив ректор університету генерал-лейтенант служби цивільного захисту Володимир Садковий, надзвичайно приємним моментом стало те, що шанований гість Юрій Миколайович – колишній випускник Харківського пожежно-технічного училища МВС СРСР. 

Володимир Петрович привітав шановане зібрання і побажав успіхів у роботі співтовариства, а також наголосив, що обмін досвідом між російськими та українськими колегами сприяє зміцненню міжнародних зв’язків між слов’янськими рятувальними братствами. 
VI. 9-го грудня на базі навчально-тренувального кризового центру Національного університету цивільного захисту МНС відбулися 4-х годинні практичні заняття зі слухачами курсів підвищення кваліфікації групи начальників змін оперативно-координаційного центру. Співробітники науково-дослідної лабораторії управління у кризових ситуаціях та кафедри управління та організації діяльності в сфері цивільного захисту в ході їх проведення застосували останні науково-педагогічні наробки університету.
 

Частина занять була присвячена науково-дослідній роботі. Слухачі виступили в якості експертів з питань оцінки та прогнозування техногенних та природних небезпек регіонів України. Заняття проводились у формі безпосереднього розгляду випадків, що мали місце в їх практичній діяльності. А також було обговорено можливості покращення ефективності їхньої роботи при застосуванні сучасних комп'ютерних продуктів з моніторингу надзвичайних ситуацій та підтримки управлінських антикризових рішень. Уже традиційним стало на Харківщині проведення конкурсу „Вища школа Харківщини - Кращі імена”. Одинадцять років поспіль інтелектуальна еліта міста й області доводить свою активну позицію в реалізації державної політики в галузі освіти і науки, соціального та культурного життя регіону.
VII. 11-го грудня у Палаці студентів Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого відбулася урочиста церемонія нагородження учасників обласного конкурсу „Вища школа Харківщини – Кращі імена”. На заході були присутніми голова заступник голови Харківської облдержадміністрації Людмила Бєлова, ректори вищих навчальних закладів, представники освіти. Освіта і наука визначає рівень економічного та духовного зростання країни, прогресивного розвитку суспільства, нації та держави, є запорукою майбутнього України, найбільш масштабною і людиномісткою сферою нашого суспільства. Вони є найголовнішими умовами утвердження нашої держави на світовому ринку високих технологій. Освітяни й науковці Харківщини є містким та значущим осередком наукового потенціалу нашої країни. Успіхи та досягнення вищої школи Харківщини є яскравим тому прикладом. Найкращих визначив конкурс „Вища школа Харківщини – Кращі імена”. Конкурс представив такі номінації – „Декан факультету (завідувач відділення)”, „Завідувач кафедри (голова циклової комісії)”, „Викладач гуманітарних дисциплін”, „Викладач фундаментальних дисциплін”, „Викладач професійно-орієнтованих дисциплін”, „Науковець”, „Молодий науковець”, „Викладач (завідувач кафедри)фізичного виховання”, „Педагогічна династія”, „Директор (завідувач) вузівської бібліотеки”, „Директор (завідувач) вузівського музею”, „Редактор вузівської газети”, „Директор студентського клубу”. Серед претендентів, яких налічувалось більше двадцяти на перемогу у номінації „Науковець”, була доктор філософських наук, професор, завідувач кафедри соціальних і гуманітарних дисциплін Національного університету цивільного захисту України Олена Рябініна, яка достойно представила провідний виш МНС. Вона стала дипломантом цього конкурсу. Слід зазначити, що науковці університету завжди гідно представляли свій навчальний заклад на обласному заході, причому були як переможцями, так і дипломантами конкурсу у різних номінаціях. Так, у 1999 році переможцем у номінації «Викладач професійно-орієнтованих дисциплін» став професор Харківського інституту пожежної безпеки Володимир Палюх, у цій же номінації перемогу в 2000 році одержав професор Академії пожежної безпеки України Леонід Куценко. У 2002 році дипломантом у номінації «Завідувач кафедри» став доктор фізико-математичних наук, професор Академії пожежної безпеки України Василь Ольшанський, а у 2003 році у тій же номінації – доктор технічних наук, доцент Академії пожежної безпеки України Олександр Ларін. У 2004 році дипломантом конкурсу у номінації «Викладач фундаментальних дисциплін» стала доктор технічних наук, професор кафедри фундаментальних дисциплін Академії цивільного захисту України Валентина Комяк. Дипломантом конкурсу у номінації «Молодий науковець» 2005 року став кандидат технічних наук, викладач кафедри пожежної та технологічної автоматики Академії цивільного захисту України Сергій Бондаренко. 

У 2006 році дипломантом конкурсу у номінації «Викладач гуманітарних дисциплін» стала кандидат філологічних наук, доцент кафедри мовної підготовки Університету цивільного захисту України Наталія Кринська. У номінації «Науковець» 2007 року дипломантом став доктор технічних наук, професор, головний науковий співробітник Університету цивільного захисту України Юрій Абрамов, а в 2008 році у тій же номінації дипломантом конкурсу став Леонід Куценко. Хочеться побажати нашим науковцям нових звершень на благо науки і вирощувати якомога більше родючих наукових зерняток на освітянській ниві нашого міста! 
VIII. 14-го грудня відбувся день вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в Національному університеті цивільного захисту МНС.
 

Слово «чорнобиль» назавжди залишиться у пам’яті людей як символ великого лиха, мужності, відчайдушності й героїзму тих, хто з честю виконав свій обов’язок при гасінні пожеж та ліквідації наслідків аварії на АЕС. 
IX. 14-е грудня згідно з Указом Президента України № 945/2006 від 10 листопада 2006 року визнано Днем вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Саме цього дня було закінчено будівництво саркофагу над зруйнованим четвертим енергоблоком, саме цього дня відзначається мужність, самовідданість і високий професіоналізм тих, хто, ризикуючи власним життям, вступив у жорстоку боротьбу з вогняною стихією та її наслідками. Цього дня в Національному університеті цивільного захисту МНС було проведено вечір вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Події 23-річної давності назавжди залишаться у серцях і пам’яті прийдешніх поколінь. Ця катастрофа є болем і проблемою всієї громадськості. У кожній людській душі той трагічний день відізвався тривожним зойком, відчуттям біди, невизначеності майбутнього…Не всі знали, що то за біда, які її наслідки…Минають роки, і з’являються все нові і нові факти, що ще повніше відображають ті сумні й трагічні події. У вересні 1986 року десять курсантів другого курсу на той час Харківського пожежно-технічного училища МВС СРСР на чолі із курсовим офіцером пожежного училища, лейтенантом внутрішньої служби Валерієм Косоговим брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. „Наші герої ” – так називали їх в училищі після прибуття зі страшної зони відчуження. 

Вони так не вважали – просто добросовісно виконували свій службовий обов’язок. На жаль, два роки тому, у 2007 році, пішов із життя Валерій Косогов. Світла йому пам'ять! Віднині не лише у квітневий день 26-го числа, а й у грудні вже стало доброю традицією вшановувати пам'ять тих, хто пожертвував своїм життям, захищаючи нас від атомного лиха, а також висловлювати щирі слова подяки всім ліквідаторам за мужність, героїзм, самовідданість. Їх імена увійшли до історичного літопису навчального закладу. Це - Володимир Григорович Палюх, Микола Миколайович Кулєшов, Андрій Миколайович Чернуха, Сергій Володимирович Кулаков, В’ячеслав Вікторович Мірошниченко, Олександр Володимирович Тімченко, Віталій Євгенович Христенко, Олександр Миколайович Дугін, Юрій Миколайович Сенчихін, Іван Васильович Олексенко, а також ветерани навчального закладу - Валерій Вікторович Єлізаров, Едуард Іванович Пащенко, Олексій Васильович Микіша, Сергій Павлович Душечкін, Іван Олександрович Ляшевський. У цьому році професор кафедри управління та організації діяльності у сфері цивільного захисту Микола Миколайович Кулєшов був нагороджений державною нагородою - орденом «За мужність», а також відзнакою МНС України «За відвагу в надзвичайній ситуації» 1 ступеня - полковник служби цивільного захисту Олександр Володимирович Тімченко, начальник науково-дослідної лабораторії екстремальної та кризової психології науково-дослідного центру університету. 
X. 17-го грудня У Національному університеті цивільного захисту України відбувся гала-концерт огляду-конкурсу художньої самодіяльності Гала-концерт, що відбувся 17-го грудня в Національному університеті цивільного захисту України, об’єднав творчі таланти майбутніх рятівників усіх факультетів навчального закладу. В значній мірі проведення таких заходів є символічним та значимим. Беззаперечно, саме талановитих та відчайдушних людей, вольових та рішучих, об’єднує у своїх лавах служба цивільного захисту. 

На заході вихованці вишу МНС проявили свої танцювальні та вокальні здібності, позмагаються в оригінальному, мовному та літературно-поетичному жанрах. Саме за такими критеріями компетентним журі було визначено місця між факультетами. А вони розподілились таким чином: І місце поділили між собою факультет пожежної безпеки та оперативно-рятувальних сил; ІІ місце посів соціально-психологічний факультет, а третє місце - факультет цивільного захисту, подяку отримав факультет техногенно-екологічної безпеки. Але тут головне не конкурс. Найцінніше – дружба та співпраця між факультетами. Тож, побажаємо всім учасникам огляду-конкурсу подальших творчих злетів та натхнення! 
XI. 18-го грудня, саме напередодні Дня Святого Миколая представники Національного університету цивільного захисту МНС на чолі із проректором по роботі з персоналом полковником служби цивільного захисту Вадимом Поповим відвідали своїх підшефних – вихованців обласного спеціалізованого навчально-виховного комплексу для дітей з вадами слуху. Ось уже шостий рік поспіль триває тісна співпраця між вишем МНС та спеціалізованою школою. І хоча зустрічі стали систематичними, але щоразу, під’їжджаючи до навчального закладу, відчуваєш якесь психологічне напруження. Кожний приїзд – хвилююча подія, особливо якщо чекають діти, яким де в чому не посміхнулась доля. Цього разу вони з нетерпінням жадали зустрічі із своїми шефами: бо ж завітали рятувальники саме напередодні казкового чарівного свята – Дня Святого Миколая і не з пустими руками. Цікавий концерт для своїх шефів підготували вихованці інтернату. Вони показали свою майстерність і в танцювальних номерах, і в музикально-хореографічних композиціях. 

У свою чергу, шефи віддячили цінними подарунками. А незвичайний сюрприз – виступ фокусника, напевно, надовго запам’ятається малечі. „Ми завжди дуже раді вам, нашим шефам. – говорить Надія Іванівна, директор інтернату, Заслужений працівник освіти України, відмінник освіти. – Ви уважно ставитесь до наших проблем. Допомагаєте матеріально, і фізично, і активну участь у цьому беруть курсанти університету ”. У сумісних планах роботи на наступний рік – проведення щомісяця занять для підшефних щодо їхньої безпеки життєдіяльності. Як переступаєш поріг цього незвичайного закладу – то добра аура огортає, бо зустрічають радо діти, персонал НВК на чолі із його директором Надією Іванівною. Мабуть, ніякі слова вдячності не замінять щирої, непідробної радості, яку випромінювали дитячі очі. Безперечно, заради цього і варто жити, і творити добро... 
XII. 18-го грудня в Національному економічному університеті м. Харкова відбулася урочиста церемонія нагородження учасників обласного конкурсу «Молодіжний лідер року 2009». На заході були присутніми заступник голови Харківської облдержадміністрації Людмила Бєлова, представники вищих навчальних закладів, громадських організацій. Людмила Бєлова щиро вітала учасників конкурсу і бажала їм подальшої плідної праці та успіхів. 

Серед претендентів, яких налічувалось більше десяти на перемогу у номінації „Соціальний працівник”, була старший лейтенант служби цивільного захисту Олена Юрченко, старший інспектор відділу виховної та соціально-гуманітарної роботи, яка стала переможницею конкурсу і достойно представила навчальний заклад. 
XIII. 22 грудня на 3-му курсі факультету пожежної безпеки відкрила свої двері нова народознавча світлиця, що стало приємним подарунком перед новорічними святами для усього особового складу курсу. 

В церімонії урочистого відкриття прийняли участь проректор по роботі з персоналом полковник служби ЦЗ Попов В.М., заступник начальника факультету пожежної безпеки полковник служби ЦЗ Черепаха Р.Е., начальник навчально-методичного відділу полковник служби ЦЗ Морозов А.І. та начальницький склад курсів факультету. Нова, обладнана усіма необхідними для навчання матеріалами, народознавча світлиця дозволе курсантам більше приділяти уваги до засвоєння навчальної програми.

XIV. 23-го декабря состоялась 1/4 финала игр Харьковской открытой городской молодёжной лиги КВН. 

В ней принимала участие команда Национального университета гражданской защиты Украины «По форме». Состав команды: Роман Качанов, Владимир Павлов, Влад Лесных, Саша Панкин, Артем Кривенко, Юля Аверина, Лера Бурдина, Роман Ламтюгов, Артём Корчак, Женя Нестеров, Игорь Галаган, Александр Шашок, Пылинский, Дмитрий Фир. Команда заняла призовое второе место и таким образом получила проходной билет в 1/2 финала. «По форме» вызвала восторг не только у зрителей, но и у жюри, которые должным образом оценили её юмор и отметили добрыми словами. В качестве приза и поощрения команде КВН НУЦЗУ подарили билеты в дельфинарий «Немо». 
XV. 18-го грудня в МНС вшанували кращих спортсменів-рятувальників. Серед них були вихованці Національного університету цивільного захисту України – Олег Лобойко, курсант 5-го курсу факультету пожежної безпеки, курсант 4-го курсу факультету пожежної безпеки Михайло Кудінов, лейтенант служби цивільного захисту Валентин Головко, завідувач навчальної лабораторії кафедри фізичної підготовки Михайло Черкасов. 

У своєму привітанні Міністр МНС Володимир Шандра підкреслив, що професія рятувальника вимагає не лише мужності, хоробрості й відваги, але й відмінної фізичної підготовки. За його словами, одним із пріоритетних напрямів діяльності МНС є розвиток спорту серед особового складу. Нагороди вручав перший заступник голови центральної ради ФСТ «Динамо» України В.Булко. Він зазначив, що в МНС уже стало доброю традицією нагороджувати дійсно гідних людей, опісля чого вручив колективу МНС Почесну грамоту, а Міністру особисто – орден ФСТ «Динамо» України «За заслуги». 

По закінченні урочистостей Міністр В.Шандра побажав спортсменам міцного здоров’я та високих спортивних здобутків. «Нехай піт, який ви проливаєте на тренуваннях, перетвориться на медалі під час міжнародних змагань!», – зазначив він. А потім спортсменів чекав яскравий концерт до Дня Святого Миколая.  
 

Copyright © 2019-2024 Національний університет цивільного захисту України. Всі права захищені